Patronlar işçiden kestiği KEY parasını ödememiş

Kaynak : Star Gazetesi
Haber Giriş : 26 Şubat 2008 08:30, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42

Yaklaşık yedi milyon kişiyi ilgilendiren KEY'de son viraja girilirken, başta belediyeler olmak üzere birçok işverenin KEY kesintilerini ödemediği belirlendi. Yine de hak sahiplerine ödeme yapılacak

KAMUOYUNDA KEY olarak bilinen Konut Edindirme Yardımları'nın ödenmesine ilişkin çalışmalarda ?KEY yüzsüzü' sıkıntısı başgösterdi. 1987-1996 yılları arasında yapılan kesintilerin büyük kısmının, SSK'ya ödenmediği tespit edildi. Özellikle, Türkiye genelindeki birçok belediyenin KEY borcu olduğu saptandı. Hak sahiplerinin tespiti ile ilgili çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte, KEY alacakları konusunda bir çalışma yapılacak. Yaklaşık 7 milyon vatandaşı ilgilendiren KEY ödemelerinde ?hak sahibi tespiti' çalışmalarında da sona gelindi. Hak sahiplerinin Emlak Tasfiye Fonu'na bildirilmesiyle ilgili süre 29 Şubat'ta doluyor. Hak sahiplerinin tespitinde zorlanan SSK, listelerin büyük kısmını Fon'a devretti.

MARTTA BAŞLAYACAK

LİSTELERİN teslimi, bilgisayar ortamında, daha önceden hazırlanan formlar doğrultusunda gerçekleştiriliyor. Kimin ne kadar alacağını ise Emlak Tasfiye Fonu, geliştirdiği bir formül ile yine bilgisayar ortamında belirleyecek. Fonu'un, hak sahiplerine ilişkin çalışmaları mart başında başlayacak.

Ancak tasfiye fonu, ödenecek tutarlarla ilgili hesaplamalara geçmeden önce, çeşitli sosyal güvenlik kurumlarından gelen listeleri, karşılaştırarak mükerrer bildirimleri tespit edecek. Örneğin, bazı kişilerle ilgili, hem banka sandıklarından hem de Emekli Sandığı'ndan liste geldi. İki ayrı kurumdan gelen listeler, karşılaştırılacak. Mükerrer bildirilen kişiler ise elenecek.

KEY ALACAK DOSYALARI

HAK sahiplerinin tespiti konusundaki çalışmalarını son aşamaya getiren SSK uzmanları yaptıkları çalışmalar sırasında ?KEY alacak dosyaları' ile karşılaştı. 1987-1996 yılları arasında uygulanan Konut Edindirme Yardımları'nı, işçi adına işverenler yatırıyordu. KEY ödemelerini özel sektörde işveren, kamuda ise kamu kurumları yaptı. Ancak, KEY hesaplarıyla ilgili yapılan işlemlerde, başta belediyeler olmak üzere, bazı işverenlerin işçiler adına yatırmaları gereken KEY ödemelerini yapmadığı belirlendi. KEY kesintilerine son verilmesinin üzerinden 12 yıl geçmesine rağmen, söz konusu alacakların tahsil edilemediği de saptandı.

Ödenmeyen KEY'lerden işçi sorumlu olmayacak

SSK uzmanları, KEY alacakları ile ilgili dosyaların hepsini inceleyemediği için, KEY alacağının ne kadar olduğu tahmin edilemiyor. Ancak Türkiye genelindeki birçok belediyenin KEY borcu olduğu belirtildi. Hak sahiplerinin tespitine ilişkin işlemlerin tamamlanmasının ardından KEY hesaplarını yapmayan işverenlerle ilgili de araştırma yapılarak, alacaklar tahsil edilecek. Öte yandan, KEY kesintilerinin yapıldığı dönemde işveren tarafından, KEY ödemesi yapılmayan kişilere ödeme yapılacağı bildirildi. Yetkililer, işçinin KEY kesintilerinin ödenmesinden işverenin sorumlu olduğunu belirterek, dolaysıyla KEY kesintisi devlete ödenmeyen hak sahiplerine de ödeme yapılacağını kaydettiler.

HÜSEYİN ÖZAY

Bu Habere Tepkiniz