4 limana 'lojistik' destek

Hükümet, ihracatçıların uluslararası tedarik ve dağıtım zincirlerine daha hızlı ve rekabetçi fiyatlarla ulaşmalarını temin etmek, önemli pazarlardaki ihracatı artıracak altyapı imkanlarını oluşturmak için yurt dışında lojistik dağıtım ağı kurmak isteyen firmalara destek verilmesine yönelik nisan ayında bir karar almıştı. Bu kararın ilk uygulaması için düğmeye basıldı.

Kaynak : Türkiye
Haber Giriş : 06 Temmuz 2022 07:30, Son Güncelleme : 06 Temmuz 2022 07:15
4 limana 'lojistik' destek

Ticaret Bakanlığı tarafından,Rusya, Bulgaristan, Romanya ve Güney Avrupa'da dış ticaret taşımalarında kara yolu geçişlerinde yaşanan sorunların ortadan kaldırılması ve kara yolu geçişlerini devre dışı bırakacak alternatif güzergahların oluşturulması amacıyla lojistik dağıtım ağlarının ivedilikle kurulması gerektiği yönünde ihracatçı firmalara çağrı yapıldı.

Bakanlık, desteklenecek lojistik dağıtım ağı ve 'cep depoların' kurulacağı bölgeleri, Karadeniz'de Burgaz ve Köstence, Doğu Karadeniz'de Tuapse ve İtalya'daki Trieste limanı olarak belirledi. Bu bölgelerde en az 5 bin metrekare depo alanı veya ilgili ülke plakalı en az 50 ticari araca sahip Türkiye'de yerleşik lojistik şirketlerinin giderleri yüzde 70 desteklenecek. Bu destek 60 milyon liraya kadar çıkabilecek.

Bu şirketlerin reklam tanıtım ve pazarlama faaliyetleri yüzde 50 ve dağıtım ağı başına yıllık en fazla 3 milyon liraya kadar desteklenecek. Bu şirketlerde yurt dışında istihdam edilen nitelikleri bakanlıkça belirlenen aynı anda en fazla 10 kişinin brüt ücretlerine ilk 2 yıl yüzde 70 diğer yıllar yüzde 50 destek verilecek.

SELÇUK BÖKE

Bu Habere Tepkiniz