Yeni ilçelere 20 bin kadro tahsis edildi

Kaynak : Takvim
Haber Giriş : 02 Mart 2008 10:03, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42

43 yeni ilçenin kurulması ve bazı belediyelerin sınırlarının değişmesi yeni bir iş kapısı açtı. Değişikliklerin hayata geçmesiyle 20 bin kişi istihdam edilecek.

Hükümetin yerel seçimlere yetiştirmek için düğmeye bastığı 43 yeni ilçe kurulması ve 863 belediyenin kapatılmasıyla ilgili değişiklik işsiz vatandaşların yeni umudu olacak. Yeni yerleşim birimlerinin oluşmasıyla yaklaşık 20 bin kişiye istihdam fırsatı yaratılacak.

YENİ İLÇELERE 5 BİN KİŞİ...

Yeni ilçelere ihdas edilecek kadro sayısı 5 bin... Milli Eğitim, Sağlık, İçişleri, Maliye, Gençlik ve Spor, Tapu Kadastro Genel Müdürlükleri ve Diyanet için ayrı ayrı kadro açıldı. Değişiklik yapılan ilçelere alınacak elemanlarla bu sayı 20 bine kadar ulaşacak.

***

Yeni ilçelere 20 bin kadro

43 yeni ilçe kurulması ve bazı belediyelerin sınırlarının değiştirilmesiyle ilgili tasarı komisyondan geçti. İlçelerde 5 binden fazla yeni kadro açılıyor. Belediyelerle birlikte bu rakam 20 bine çıkacak.

İçişleri Komisyonu'nda kabul edilen 43 yeni ilçe kurulması ve 863 belediyenin kapatılması ile ilgili tasarı, kamuda yeni kadro imkanları açıyor.

KAMUDA HEYECAN...

Tasarının geçici 3'üncü maddesine göre bu kadrolar Bütçe Kanunu'ndaki sınırlamalara tabi olmayacak. Böylece yeni 43 ilçeye kaymakamdan hemşireye kadar 5 bine yakın kadro ihdası yapıldı. Milli Eğitim, Sağlık, İçişleri ve Maliye bakanlıkları ile Gençlik Spor ve Tapu Kadastro genel müdürlükleri ile Diyanet İşleri Başkanlığı için ayrı ayrı kadrolar açıldı. Bunun yanında yeni kurulacak belediyelere alınacak elemanlar ile Adalet, Çalışma ve Turizm bakanlıkları teşkilatlarının da kurulması ile rakamın 20 bini bulacağı belirtiliyor. Bu arada açılan kadrolardaki ilçe müdürü, şef gibi görevler için dışarıdan atama yapılacağı gibi içeriden de yükselmeler yaşanabilir. Bunun için de yükselme sınavları açılması bekleniyor. İlçelerle birlikte, büyüyen ve yeni kurulan belediyelerde de gerek memur gerekse işçi kadroları açılacak. Kapatılan belediyelerdeki 9 bin 744 çalışanın kadroları da il özel idarelerine devredilerek valiliklerin emrine verilecek.

FARUK ERDEM

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber