Depremzedelerin KEY hesabı çözüldü

Kaynak : Star Gazetesi
Haber Giriş : 23 Mart 2008 09:17, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42

Marmara depreminden etkilenen illerdeki kaybolan KEY listeleri için formül bulundu. Listelerin zarar gördüğü, tutanakla tespit edilenlere ödeme yolu açıldı.

AK Parti Hükümeti'nin, milyonlarca hak sahibinin Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının ödenmesi için gerekli olan hak sahiplerinin tespiti çalışmaları sırasında, Marmara depreminden etkilenen illerdeki listeler bulunamadı. Depremzedelerin de KEY ödemelerinden yararlanması için, bir formül geliştirildi. Bulunan formül kapsamında, kamu kurumlarının depremden zarar gördüğüne ilişkin, tutanaklarla listelerin bildirilmesi istendi. Bu doğrultuda, başta İstanbul, İzmit ve Bolu olmak üzere, Marmara depreminde zarar gören illerde bulunan listeler, tutanakla KEY Merkezi'ne bildirildi. Kamu kurumları, depremde hayatlarını kaybedenleri ve deprem bölgesinde bulunan hak sahiplerinin isimlerini ?depremde hasar raporu' ile birlikte gönderildi. Gelen listeler üzerine, çalışmalara başlandı. Depremden zarar gören illerde bulunan kişilere listelerde isminin olması halinde ödeme yapılacak. Marmara depreminin dışında, deprem ve sel gibi doğal afetlerden etkilenen diğer iller için de aynı formül uygulandı. Bu illerde de, KEY hak sahiplerine ilişkin bilgi ve belgeleri zarar gören illerde, afet tutanağı ile birlikte KEY hak sahiplerinin listesinin KEY Merkezi'ne bildirilmesi istendi.

9.4 MİLYON HAK SAHİBİ

KEY Hak sahiplerinin tespitine ilişkin çalışmalar son aşamaya geldi. KEY hak sahiplerine yapılacak ödemeleri hesaplamak için oluşturulan KEY Merkezi'ne bugüne kadar toplam 9.4 milyon kişinin ismi bildirildi. Bu kişiler arasında depremzedeler de bulunuyor. Bu kişilerin 7.9 milyonu SSK'ya tabi olarak çalışan, 1.5 milyonunu ise memur olarak çalışanlar oluşturuyor.

Çin, Karadeniz'den AB'ye açılacak

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ?Çin'de üretilen bütün ürünlerin dünyaya giriş noktası Karadeniz limanları olacak' dedi. Bugün Sarp Sınır Kapısı'nın modernizasyonuyla ilgili temel atma törenine katılacak olan Hisarçıklıoğlu ?Çin'den başlayan Tarihi İpek Yolu'nun yeniden canlandırılması açısından Sarp Sınır Kapısı çok önemli. Çin'den Avrupa'ya gidişte alternatif iki yoldan biri' dedi.

Bu Habere Tepkiniz