Siyaset bilimci Soli Özel: 7 Cumhurbaşkanı Yardımcısı tam bir felaket!

Siyaset Bilimci Soli Özel, cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu'nun seçildiği takdirde yedi yardımcısının olmasını 'felaket' olarak tanımladı.

Kaynak : Memurlar.Net
Haber Giriş : 28 Mart 2023 17:01, Son Güncelleme : 28 Mart 2023 18:59

Siyaset bilimci ve araştırmacı yazar Soli Özel, Medyascope'ta katıldığı programda dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Muhalif gazeteci Ruşen Çakır'ın 'Kılıçdaroğlu kazandığı takdirde 7 tane Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacak' sözleri üzerine Özel, 'Bu bir felaket' dedi.

"Meclis'e saygısızlık yapıyorlar"

Özel, Yedili Masa'daki genel başkanların milletvekili adayı olmayarak Meclis'e saygısızlık yaptıklarını ve seçimi kazansalar da ülkeyi parlamenter sisteme döndüreceklerine inanmadığını belirtti.

Özel, masadaki genel başkanların Meclis'i küçümsediklerini ima ederek, milletvekili yerine cumhurbaşkanı yardımcısı olma taleplerine anlam veremediğini ifade ederek, "Ne vadediyor bize Millet İttifakı? Diyorlar ki 'Biz sizi 2 sene içerisinde parlamenter rejime döndüreceğiz.' Parlamenter rejime döndürmeyi birinci siyasi hedefi haline getiren ittifakın, o ittifakı oluşturan partilerin başkanları niye Meclis'te olmayacaklar da Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacaklar? Biri bana söylesin. O zımnen bize, 'Asıl iktidar orada, biz Meclis'i pek önemsemiyoruz. Meclis el kaldırıp indirenlerin yeridir. Biz de onlara ne yapılması gerektiğini' söylüyor. Bu Meclis'e saygısızlıktır. Meclis'e bu kadar saygısız olanların da tutup Türkiye'yi güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçireceklerine ben inanmam. Geçirseler de onun neye benzeyeceğini şurada edep dahilinde söylemek istemem. Benim görüşüm bu. Orada, Meclis'te olursunuz ve parlamenter sisteme geçişin yolunu hazırlarsınız" dedi.

"Çoğu beş para etmiyor"

Masadaki CHP dışındaki diğer partileri 'Alayını toplasanız bir CHP etmiyor' sözleri ile tanımlayan Özel, şunları söyledi:

"Kaybettiler diyelim, ne olacak? Seçilemedi Kemal Kılıçdaroğlu. Şu oldu ya da bu oldu. Seçilemedi. Hepsi Meclis dışında kalacaklar. O partiler kalacak mı? ... Alayını toplasanız bir CHP etmiyor. O zaman hani parlamenter sistem önerisi falan ne olacak? Ya Meral Hanım'ın Fatih Altaylı'ya söylediği, 'Biz orada olacağız' sözleri. Ya mantığı yok ki bunun. Parlamenter sisteme dönecek olanlar, partilerinin başında parlamentoda yer alır."

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber