Asgari ücret, TİM Başkanı'nın istediği seviyeye düştü

Türkiye piyasaları yeni güne kur şokuyla başladı. Dolar sabah saatlerinde TL karşısında yüzde 7'nin üzerinde kazançla 23 lira seviyesini aştı.

Kaynak : Memurlar.Net
Haber Giriş : 07 Haziran 2023 10:54, Son Güncelleme : 07 Haziran 2023 10:54
Asgari ücret, TİM Başkanı'nın istediği seviyeye düştü

Dolardaki artış enflasyon üzerindeki baskıyı artırdığı kadar ücretli çalışanların dolar bazında maaşlarını eritiyor. Dün Türkiye İhracatçılar Meclis'i Başkanı Mustafa Gültepe asgari ücretin maksimum 300-400 dolar olması gerektiğini belirtmişti. Gültepe'nin açıklamasından saatler sonra kurdaki yaşanan şokla birlikte asgari ücret bahse konu seviyelere inmiş oldu.

Ocak ayındaki zamla 8 bin 500 lira olarak belirlenen asgari ücret o günün kuruyla 452 dolar ediyordu. An itibarıyla 23 liralık dolar kuru göz önüne alındığında ise asgari ücret 362 dolar seviyesinde.

Eski bakan Bilgin 500 dolar sınırı koymuştu

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, seçim sürecinde asgari ücretin 500 dolar seviyesine yükseltileceğini söylemişti.

Hazine'de yeni dönem

Diğer yandan yeni kabinede Hazine ve Maliye Bakanı olan Mehmet Şimşek'in ekonomideki gidişatı düzeltmek adına kemer sıkma politikaları uygulaması bekleniyor. Dolardaki artış ve doların enflasyon üzerindeki etkisi ortadan kaldırılmadığı taktirde ücretlilere yapılacak düşük zamlar ilerleyen dönemlerde vatandaşların daha da zor günler yaşamasının önünü açabilir.

Dolar 23 TL'yi geçti, avro 24,60 TL'yi gördü

Bu Habere Tepkiniz