'YKS'de ek yerleştirme bu ay sonuna kadar bitmiş olacak'

Özvar: Ek yerleştirmeyi gecikmeden tamamlamak istiyoruz. Bu ay sonuna kadar bitmiş olacak

Kaynak : Memurlar.Net
Haber Giriş : 22 Eylül 2023 16:14, Son Güncelleme : 22 Eylül 2023 17:49
'YKS'de ek yerleştirme bu ay sonuna kadar bitmiş olacak'

- Ek yerleştirmeler eylül itibarıyla tamamlanacak

YÖK Başkanı Özvar, "Deprem bölgesindeki üniversitelerde uzaktan eğitim yoluyla uygulamalı birimler yani tıp, diş hekimliği, sağlık bilimleri gibi programlar yüz yüze yürütülecek olup, diğer programlar yani teorik programlar ise üniversitelerimizin alacağı kararlarla uzaktan yürütülecektir." dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığına da depremzedelere ve deprem bölgesine verdikleri destekten dolayı teşekkür eden Özvar, "Gerek deprem bölgesinde gerek diğer illerde KYK'ya ait yurtların öğrencilerimiz tarafından kullanılması için önemli çalışmalar yaptılar. Öğrencilerimiz, illerimizde bulunan bu yurtlara başvuruda bulundu. Başvurular neticesinde kayıt yaptıran öğrenci sayısı yüzde 90'ını buldu." ifadelerini kullandı.

Eylül ayı itibarıyla ek yerleştirme çalışmalarının da tamamlanacağını bildiren Özvar, üniversitelerin ekimin ilk haftasında akademik açılışını gerçekleştirmeye başlayacağını söyledi.

Deprem bölgesindeki üniversitelerin kontenjanlarına da değinen Özvar, şunları kaydetti:

"Deprem bölgesindeki adaylar için ilk defa açmış olduğumuz kontenjanla üniversitelere öğrencilerimiz girebildiler. Bu kontenjanlara başvuranlar, diğer öğrencilerin kontenjanlarını ihlal etmeden, o kontenjanları kullanmadan kendi içinde yarıştılar. Bu sene çok sevindirici bir gelişme oldu. Bu kadar büyük bir deprem yaşamamıza rağmen deprem bölgesindeki üniversitelerimizdeki doluluk oranları yüzde 95'in üzerinde gerçekleşmiştir. Bu da bize, deprem bölgesinde yaşayan insanlarımızın geleceğe ne kadar ümitli, pozitif baktıklarının göstergesidir. Bu üniversitelerin ve YÖK'ü fevkalade motive etmektedir."

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber