MSB açıkladı: İncirlik Üssü'nün adı değişti

Adana'daki 10. Tanker Üs Komutanlığı (İncirlik Üssü), Ana Jet Üs Komutanlığı'na dönüştürüldü. MSB'den yapılan açıklamada, "İncirlik/Adana'da bulunan 10'uncu Tanker Üs Komutanlığı'nın ismi Hava Kuvvetlerimizin ihtiyaçları doğrultusunda '10'uncu Ana Jet Üs Komutanlığı' olarak değiştirilmiştir" ifadelerine yer verildi. İncirlik'e F-16 filosu konuşlandırılacağı ifade edildi.

Kaynak : TRT
Haber Giriş : 18 Nisan 2024 17:33, Son Güncelleme : 18 Nisan 2024 17:44

Milli Savunma Bakanlığı'nın haftalık basın bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Adana'daki 10. Tanker Üs Komutanlığı (İncirlik Üssü), Ana Jet Üs Komutanlığı'na dönüştürüldü. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), tarafından kararın Hava Kuvvetleri'nin ihtiyacı doğrultusunda alındığını açıklandı. İsim değişikliğinin ardından İncirlik'e F-16 filosunun konuşlandırılacağı ifade edildi.

akanlıkta gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Milli Savunma Bakanlığı Basın Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin her türlü tehdit ve tehlikeye karşı mücadelesine devam ettiğini hatırlatarak, "Suriye'nin kuzeyi dahil son iki haftada 75 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Böylece, 1 Ocak'tan bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısı 331'i Irak'ın, 417'si Suriye'nin kuzeyinde olmak üzere 748 olmuştur" ifadelerini kullandı.

"Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 46 bin 305'e yükseldi"

Sınır hattının cumhuriyet tarihinin en yoğun ve etkin tedbirleri ile korunduğuna dikkati çeken Tuğamiral Aktürk, "Son iki haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 11'i terör örgütü mensubu olmak üzere 373 şahıs yakalanmış, 4 bin 784 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Böylelikle, 1 Ocak'tan bugüne kadar hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 2 bin 485'e, hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 46 bin 305'e yükselmiştir" diye konuştu.

Irak'ın kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan 1 PKK'lı teröristin daha 4 Nisan'da Habur'daki Hudut Karakoluna teslim olduğunu hatırlatan Tuğamiral Aktürk son iki hafta içerisinde yapılan operasyonlarda yaklaşık 45 kilogram uyuşturucu madde ile 7 adet tabancanın ele geçirildiğini duyurdu.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler'in programını aktaran Tuğamiral Zeki Aktürk konuşmasını şöyle sürdürdü:

Türk Silahlı Kuvvetleri Komuta Kademesi ile Şanlıurfa'ya giden Sayın Bakanımız 9 Nisan'da Şanlıurfa Valiliğini ziyaret etmiş ardından 20'nci Zırhlı Tugay Komutanlığında inceleme ve denetlemelerde bulunmuş ve Mehmetçiklerle iftar yapmış,10 Nisan'da 20'nci Zırhlı Tugay Komutanlığında bulunan Mehmetçiklerimizle bayramlaşmış, ardından gerçekleştirilen video telekonferans ile yurt içinde ve sınır ötesinde görev yapan birlik komutanlarının bayramlarını kutlamıştır. 17 Nisan'da ülkemizin Bujumbura Büyükelçisini kabul eden Sayın Bakanımız, bugün de (18 Nisan) Savunma Sanayi Başkanlığında gerçekleştirilecek olan 'İnsanlı Hava Platformları Projesi İmza Töreni'ne katılım sağlayacaktır."

"Güven Artırıcı Önlemler toplantısı 22 Nisan Pazartesi günü Atina'da"

Son olarak Ankara'da gerçekleştirilen Güven Artırıcı Önlemler toplantısının bir sonraki ayağı için açıklamalarda bulunan Tuğamiral Aktürk, "Yunanistan ve Türkiye'den heyetlerin katılımıyla Güven Artırıcı Önlemler (GAÖ) toplantısı 22 Nisan Pazartesi günü Atina'da yapılacaktır. Ankara'daki toplantıda üzerinde mutabakata varılan Güven Artırıcı Önlemler çerçevesinde Trakya'daki sınır birlik komutanlarının karşılıklı ziyaretleri kapsamında; Yunanistan 3'üncü Mekanize Piyade Tugay komutanı tarafından 16-17 Nisan'da Edirne'deki 54'üncü Mekanize Piyade Tugayı'na ziyaret gerçekleştirilmiştir. Bugün ve yarın da 4'üncü Mekanize Piyade Tugay komutanımız tarafından Yunanistan'daki 31'inci Mekanize Piyade Tugayı ziyaret edilmektedir. Karşılıklı olarak gerçekleştirilen bu ziyaretler Güven Artırıcı Önlemler kapsamında 2024 Uygulama Planı'nda mutabık kalınan 16 faaliyetin ilk ikisidir" şeklinde konuştu.

Tuğamiral Zeki Aktürk, Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında imzalanan Memorandum ile Karabağ bölgesinde ateşkesin kontrolü ve ihlallerin önlenmesi maksadıyla 30 Ocak 2021 tarihinde Ağdam Azerbaycan'da teşkil edilen Türk-Rus Ortak Merkezinin görevinin tamamlanmasına yönelik çalışmaların Rusya Federasyonu ve Azerbaycan ile koordineli şekilde devam ettiğini bildirdi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik başlattığı saldırılar neticesinde yaklaşık 34 bin Filistinlinin katledildiğine vurgu yapan Tuğamiral Aktürk, "İsrail'in başlattığı bu saldırılar karşısında ülkemiz adaletli ve insani tutumunu sürdürerek vahşetin durdurulması ve bölge geneline sıçramaması adına uluslararası toplumu sorumluluk almaya davet etmiş, İsrail'e de bu katliamlarını durdurması için çağrıda bulunmuştur. Bölgemizin daha fazla felakete sürüklenmemesi için gereken tüm adımların ivedi bir şekilde hayata geçirilmesi gerektiğini bir kez daha ifade ediyoruz" açıklamasında bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin harbe hazırlığının en üst seviyede tutulması maksadıyla ulusal ve uluslararası eğitim ve tatbikat faaliyetlerine de aralıksız devam edildiğini aktaran Tuğamiral Aktürk, TCG BANDIRMA ile Almanya Deniz Kuvvetlerine ait FGS BADEN WÜRTTEMBERG fırkateynleri arasında 'Geçiş Eğitimleri' icra edilmiş, 15 ve 17 Nisan tarihlerinde hava sahamızda F-16'larımız eşliğinde ABD Hava Kuvvetlerine ait 2 adet B-1B uçağı ile havada yakıt ikmali ve Müşterek Taarruz Kontrolör eğitimleri yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

Tuğamiral Aktürk konuşmasına şöyle devam etti:

"TCG NUSRET müze gemimiz tarafından, Türk Deniz Tarihi'nin tanıtılması, denizciliğin sevdirilmesi ve yaygınlaştırılması kapsamında; 20 Nisan'da Dikili, 22-23 Nisan'da İzmir, 26 Nisan'da Kuşadası ve 28 Nisan'da Bodrum liman ziyaretleri icra edilecek ve gemi halkımızın ziyaretine açılacaktır. Türkiye-Japonya arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 100'üncü, ERTUĞRUL fırkateyninin Japonya seyrinin 134'üncü yıl dönümü kapsamında, 8 Nisan'da Foça /İzmir'de yapılan 'Uğurlama Töreni'yle Japonya seyrine başlayan ve 20 ülke 24 liman ziyareti gerçekleştirecek olan TCG KINALIADA korvetimiz, Cidde/Suudi Arabistan liman ziyaretinin ardından 17 Nisan'da Cibuti'ye ulaşmıştır."

"Müşterek Harita Üretimi konulu İş Birliği Protokol'ü imzalanmıştır"

Müşterek Harita Üretimi konulu iş birliği protokolü imzalandığını bildiren Tuğamiral Aktürk, "Harita Genel Müdürlüğü ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında; ders kitapları ile eğitim araç gereçlerinde yer alan haritaların temel haritacılık prensiplerine ve milli menfaatlerimize uygun olarak üretilmesini sağlamak, aynı zamanda 'Kültür ve Gönül Coğrafyası Atlası'nı hazırlamak amacıyla 'Müşterek Harita Üretimi' konulu İş Birliği Protokol'ü 4 Nisan'da imzalanmıştır" ifadelerini kullandı.

İncirlik Üssü'nün ismi değişti

İncirlik Üssü'nün isminin değiştirildiğini duyuran Aktürk, "İncirlik/Adana'da bulunan 10'uncu Tanker Üs Komutanlığının ismi Hava Kuvvetlerimizin ihtiyaçları doğrultusunda "10'uncu Ana Jet Üs Komutanlığı" olarak değiştirilmiştir" dedi.

İran'ın İsrail'e yönelik saldırıları

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları ise İran'ın İsrail'e saldırı gerçekleştirdiği gece Türk Silahlı Kuvvetleri'nin önleyici bazı tedbirler alıp almadığına yönelik bir soru üzerine şunları söyledi:

"Biz Milli Savunma Bakanlığı olarak bölgemizdeki savunma ve güvenlik konularını yakından takip ediyoruz. İlk andan itibaren tüm gelişmeler yakından takip edilmiş, muhtemel gelişmelere yönelik alınabilecek tüm tedbirler alınmıştır ve alınmaya da devam edilmektedir. Bakanımızın da ifade ettiği gibi; ülkemiz bölgemizde meydana gelen krizlerin önlenmesi ve yatıştırılmasında gerek ilgili ülkeler gerekse uluslararası platformlarda vazgeçilmez ve etkin bir aktördür.

Türkiye, İsrail'in 7 Ekim'de başlattığı saldırılara karşı tutarlı, insani ve adaletli tutumunu devam ettirmektedir. Bölgesel barışa ve istikrara önem veriyoruz ve bunun için gerekli adımları atıyoruz. Hadiselerin tırmanması olayları bölgesel bir savaşa dönüştürebilir. Ayrıca Gazze'de yaşanan katliamın uluslararası kamuoyunun gözenden kaçırılmaması yönünde hassasiyet gösteriyoruz.

İsrail'in uluslararası hukuku hiçe sayan saldırılarına ve saldırılarının bölge ülkelerine de yansımasından endişe ederek uluslararası toplumu göreve çağırdık. Bölgemizin istikrarını bozacak, küresel çatışmalara neden olacak gelişmelerin yaşanmaması için çabalarımızı sürdürmekteyiz. İtidalli davranarak geniş bir bölgesel çatışmanın kapılarını aralayacak adımlardan kaçınmanın ve bölge ülkelerinde sağduyunun hakim olmasının önemli olduğunu düşünüyoruz."

ABD uçakları ile İncirlik'te yapılan eğitimler

Bakanlık kaynakları, ABD bombardıman uçaklarının geçtiğimiz günlerde İncirlik'te gerçekleştirdiği eğitimlere ilişkin bir soru üzerine "15-17 Nisan tarihlerinde hava sahamızda F-16'larımız eşliğinde ABD'ye ait B-1B uçaklarıyla havada yakıt ikmali ve Müşterek Taarruz Kontrolör Eğitimleri gerçekleştirilmiştir. ABD uçakları 17 Nisan tarihinde ülkemizden ayrıldılar. Bahse konu eğitimler, ikili anlaşmalar ve müttefiklik kapsamında yılda bir kaç kez yapılan eğitimlerdir. Ve icra edilen eğitim de çok daha önceden planlanmış olup, son dönemde bölgemizde meydana gelen gelişmelerle bir ilgisi bulunmamaktadır" yanıtını verdi.

Kürecik'teki radar

Bakanlık kaynakları, Kürecik'teki NATO radarının İran'ın İsrail'i vurduğu sırada İsrail'e bilgi aktarıp aktarmadığı yönündeki sorular üzerine "Kürecik radarı, tamamen ulusal güvenliğimiz gereği kurulmuş olup, NATO müttefiki ülkelerin korunmasını amaçlamaktadır. Bu radar sisteminden elde edilen bilgiler NATO prosedürleri çerçevesinde müttefiklerle paylaşılmakta, NATO müttefiki olmayan ülkelerle paylaşımı söz konusu değildir" cevabını verdi.

Irak'ın kuzeyinde devam eden operasyonlar

Bakanlık kaynakları, son günlerde Irak'ın kuzeyinde etkisiz hale getirilen terörist sayısında artış olmasına dikkat çeken sorulara yönelik olarak "Bölgede operasyonlarımız 7-24 hız kesmeden devam ediyor. Daha önce de Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Bakanımızın ifade ettikleri gibi Pençe-Kilit'te kilit bu yaz kapanacak. Ve bu kilit kapanırken hangi prensipler doğrultusunda çalışacağımızı Bakanımız açıkladı. Öngörülemez, alışılmadık, PKK'nın reaksiyon gösteremeyeceği şekilde süratli operasyonlar devam ettirilecek" ifadelerini kullandı.

Yunanistan'ın Deniz Parkı ilanı

Bakanlık kaynakları, Gazetecilerin "Yunanistan'ın Deniz Parkı ilan etme girişimi ve Güven Artırıcı Önlemler Toplantısı"na ilişkin sorularına şu cevabı verdi:

"Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından 08 Nisan 2024 tarihinde Ege Denizi ve İyon Denizi'nde iki büyük deniz parkı ilan edileceği duyurulmuştur. İlan edilmesi planlanan parklar hakkında Dışişleri Bakanlığımız diplomatik olarak gerekli girişimlerde bulunmuş, EGAYDAAK'lar üzerindeki tek taraflı fiili durumların kabul edilmeyeceğini ve herhangi bir hukuki sonuç doğurmayacağını ifade etmiştir. Bakanlık olarak Ege Denizi'nde hak, alaka ve menfaatlerimizi korumak ve Yunanistan'ın tek taraflı statü oluşturma çabalarını engellemek maksadıyla teyakkuz halinde bulunmaktayız. 22 Nisan'da Atina'da gerçekleştirilecek Güven Artırıcı Önlemler (GAÖ) toplantısında 2024 Yılı GAÖ Uygulama Planı gözden geçirilecek ve 2025 Yılı Uygulama Planı'nda yer alabilecek faaliyetlere ilişkin teklifler görüşülecektir."

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber