Uyanık işverenler KEY yükünü sırtından atmış

Kaynak : Star Gazetesi
Haber Giriş : 19 Mayıs 2008 08:45, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42

KEY'de bazı işverenlerin işçi sayısını 10'un altında gösterip yükümlülükten kaçtığı belirlendi. Bu durumdaki işçiler, elindeki belgeyle parasını alabilecek

KAMUOYUNDA KEY olarak bilinen Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının ödenmesinde sona yaklaşılırken ?10 işçi skandalı' ile karşılaşıldı. Usulsüzlük, SSK'dan Emlak Tasfiye Fonu'na bildirilen KEY hak sahiplerine ilişkin bilgilerin kontrolü sırasında tespit edildi. 1987-1995 yılları arasında yapılan KEY tahsilatları, çalışanların ücretlerinden değil, işverenlerden tahsil edildi. 3320 Sayılı KEY Yasası'nda, en az 10 ve üzerinde işçi çalıştıran işverenlerin, çalışanları adına KEY ödemesi yapma yükümlülüğü getirildi. Ancak bazı işverenler, çalışanlarını değişik firmalardan göstererek, işçi sayısını 10'un altında gösterdi. Böylece bu işverenler çalıştırdığı işçi sayısı 10'un altında olduğu için, çalışanları adına KEY ödemesi yapmaktan kurtuldu. Çalışan sayısını 10 işçinin altında göstererek, KEY ödemesi yapmaktan kurtulan işverenler KEY ödemelerinin başlamasıyla birlikte ortaya çıkacak. KEY alacağı düşük çıkan hak sahipleri, ellerindeki belgelerle birlikte itiraz edebilecekler. Ancak itirazlar için, çalışanların elinde o dönemde çalıştıklarına ilişkin belge olması gerekiyor.

HÜSEYİN ÖZAY

Kimler yararlanacak?

Son aşamaya gelen KEY ödemelerinden kimlerin yararlanacağı da netleşti. Buna göre, 1987-1995arasında çalışmış olan memur ve işçilerin yanı sıra aynı dönemde TSK, Adalet Bakanlığı ile üniversitelerde çalışan da ödemelerden yararlanacak.

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber