KEY parasını sadece ?reis' alacak

Kaynak : Star Gazetesi
Haber Giriş : 24 Haziran 2008 08:20, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42

1987-1995 yılları arasındaki kesinti döneminde çalışan evli çiftlerden sadece aile reisine KEY ödemesi yapılacak.

Kesinti döneminde lojmanda oturan, yurtdışında bulunan ve sözleşmeli memurlar ise KEY parası alamayacak

KONUT Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerinin başlamasına yaklaşık 2 hafta kala ödemede ?aile reisi' sürprizi çıktı. 1986 yılında çıkarılan 3320 sayılı KEY payı tahsil edilmesine ilişkin yasaya göre alınan karar, karı-koca olarak çalışan ailelerde, işveren tarafından sadece aile reisi adına KEY payı ödenmesine dayandırıldı. KEY tahsilatlarının yapıldığı 1987-1995 yılları arasında, karı-koca olarak çalışanlardan sadece birisi adına ?KEY ödemesi' yapıldı. Bu nedenle, aynı dönemde karı-koca olarak çalışanların sadece, aile reisine ödeme yapılacak. Ayrıca uzmanların yaptığı kontroller sırasında, KEY kesintilerinin yapıldığı dönemde, lojmandan yararlanan kamu görevlilerine de ödeme yapılmaması gerektiği tespit edildi. Yasada, lojmandan yararlanan kişiler adına, devlet tarafından KEY ödemesi yapılmadığı saptandı.

SÖZLEŞMELİYE DE YOK

AYRICA, KEY yasasına göre, 1987-1995 arasında sözleşmeli çalışan kamu görevlileri ile aynı dönemde yurtdışında bulunan kamu görevlileri adına da KEY payı yatırılmadığı belirlendi. Buna göre, söz konusu dönemde yurtdışında bulunan ve sözleşmeli olarak çalışan kamu görevlilerine de ödeme yapılmayacak.

Kimlere ödeme yok?

Ailenin reisi olmayan eşe: 3320 sayılı KEY Yasası'nda, karı-koca olarak çalışanlarda, işverenin sadece aile reisi adına KEY payı ödemesi getirildi. KEY kesintisinin yapıldığı dönemde boşanmış olanlar için, dul olarak geçen süreleri kadar ödeme yapılacak.

Lojmanda oturan memurlara: KEY paylarının tahsil edildiği dönemde, lojmandan yararlanan kamu görevlileri adına, devlet KEY ödemesinde bulunmadı. Bu nedenle o dönemde lojmanda oturan kişilere de ödeme yapılmayacak.

Yurtdışında bulunanlara: Yine KEY kesintilerinin yapıldığı 1987-1995 yılları arasında yurtdışında görev yapan kamu personeli adına da KEY ödemesi yapılmayacak.

Sözleşmeli memurlara: Kamuda sözleşmeli olarak çalışan memurlar içinde KEY payı ödemesi yapılmadı. Bu nedenle bu kişiler de ödemeden yararlanmayacak.

Konut yardımı alanlara: KEY kesintilerinin yapıldığı dönemde ve kesintilerin sona ermesinin ardından yaklaşık 265 bin hak sahibi, başvuruda bulunarak KEY ödemelerini tahsil etti. Bu kişilere de ödeme yapılmayacak.

LİSTELER TESLİM EDİLDİ

Kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan KEY hak sahiplerine ilişkin listelerin bir kısmı, Tasfiye Halindeki Emlak Bankası tarafından, ödemeleri yapacak olan Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na teslim edildi. Önümüzdeki hafta listeler duyurulup, ödemelere ise temmuz içerisinde başlanacak.

Bu Habere Tepkiniz