KPSS Sonuçları Açıklandı, Şimdi Ne Olacak?

Lisans KPSS sonuçlarından sonra, 2008 KPSS Ortaöğretim /Önlisans sınav sonuçları da açıklandı. Bu sonuçlar ile birlikte, kamuya personel alımında, artık yeni bir döneme girilmiş olmaktadır. Zira 2010 yılında yapılacak genel KPSS sınavına kadar, bu sonuçlar kullanılacaktır. Sonuçların açıklanması sonrasında nasıl bir süreç yaşanacağına ilişkin detaylar için başlığa tıklayınız.

Kaynak : Memurlar.Net
Haber Giriş : 07 Kasım 2008 10:15, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42

Daha önce de memurlar.net'te belirtildiği üzere kamuya sadece memur alınmamaktadır. Memur unvanının yanı sıra; işçi, 4/B'li sözleşmeli personel, 399'a tabi sözleşmeli personel statüsünde de istihdam yapılmaktadır. Bu alımların tümüde KPSS sonuçları kullanılmaktadır.

TOPLU OLARAK YAYIMLANMAYACAK İLANLAR

Toplu olarak yayımlanmayacak ilanlar şu şekildedir:

1- İşçi alım ilanları

2- 4/B'li personel alım ilanları

3- Mahalli idarelere zabıta memuru ve itfaiyeci alımı

4- Adalet Bakanlığına zabıt katibi ve infaz koruma memuru alımı,

5- Askeri kurumlara sivil memur alımı

Sonuçların açıklanması ile birlikte bu statüdeki ilanlarda artış olacaktır. Bunlara ilişkin tüm ilanları memurlar.net'ten takip edebileceksiniz. Burada şu hususu belirtmek gerekiyor: Bu ilanlar merkezi bir şekilde toplu olarak yayımlanmamaktadır. Bu nedenle hemen her gün bu statülerden birine ilişkin ilan çıkabilir. Bu nedenle adaylara düzenli olarak http://ilan.memurlar.net servisini öneriyoruz.

TOPLU BİR ŞEKİLDE YAYIMLANACAK İLANLAR

Toplu bir şekilde yayımlanacak olan ilanlar şu şekildedir:

1- Yukarıda belirtilenler dışında kalan kurumların memur alımları

2- 399'a tabi KİT'lere sözleşmeli personel alımı

Memur ve 399'a tabi sözleşmeli pozisyonlara yapılacak atamalar, ÖSYM tarafından yapılacak KPSS tercih kılavuzunda yer alacaktır. Bu tercih kılavuzunun hazırlığına ilişkin çalışmalar devam etmektedir. Sanıyorki kısa bir süre içinde bu kılavuz yayımlanacaktır.

Kılavuzda; kadrolar ortaöğretim, önlisans ve lisans olarak üç grupta yer alacaktır. Her aday şuanki öğrenim düzeyi ne olursa olsun, sadece sınava girmiş olduğu öğrenim düzeyindeki kadrolardan tercih edebilecektir. Örneğin sınava lise düzeyinden giren bir aday şuan önlisans veya lisans mezunu olsa dahi, lise düzeyindeki kadroları tercih edecektir. Eğer aday, sınava girdiği düzeyden mezun olamamış ise tercih yapmamalıdır. Örneğin, aday mezun olacağını düşünerek lisans düzeyinden girmiş ama tercihler sırasında hala mezun olamamış ise tercih işlemlerine katılmamalıdır.

Tercih kılavuzundaki tüm kadrolarda ÖSS tercih kılavuzunda olduğu gibi çeşitli kodlar yer alacaktır. Bu kodların her biri, bir niteliği ifade edecek ve bu nitelikler kılavuzda yer alacaktır. Adayların, kadroların karşısında yer alan tüm nitelikleri taşıması gerekmektedir. Niteliğin taşınmadığı kadrolar kesinlikle tercih edilmemelidir.

Toplu bir şekilde ÖSYM tarafından yayımlanan bu tercih kılavuzuna ilişkin tüm gelişmeler de memurlar.net'ten takip edilecektir.

Tüm adaylara bu yeni personel alım döneminde başarılar diliyoruz.

Bu Habere Tepkiniz