Çocuklar için yararlı ve zararlı oyunlar listesi açıklandı

Kaynak : Milliyet
Eklenme : 15 Aralık 2008 07:20

Bu oyunlardan uzak durun!

Şükrü Andaç

ABD'de Ulusal Medya ve Aile Enstitüsü, çocuklar için yararlı ve zararlı oyunlar listesini açıkladı. Blitz The League II, Dead Space ve Fallout 3, şiddet kategorisinde ilk üç sırada yer aldı

Dijital oyun endüstrisi 2007 yılında elde ettiği 1.27 milyar dolarlık toplam satış gelirini, yılın son aylarında yaşanan krize rağmen aşmayı hedefliyor. 2008'in üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26'lık büyüme yaşanan pazarda, 2008'in 100 milyon konsolluk satış rakamı ve 1.5 milyar dolara yakın gelirle kapatılması bekleniyor. İçinde bulunduğumuz haftalarda başta ABD olmak üzere Avrupa ve Uzakdoğu pazarlarında Noel ve yılbaşı dönemiyle birlikte satışların ciddi oranda artacağı bildiriliyor.

Oyun dünyasında yaşanan bu hareketli dönemde, ABD'de National Institute on Media and the Family (NIMF- Ulusal Medya ve Aile Enstitüsü) geleneksel olarak 13 yıldan bu yana hazırladığı ?çocuklar için zararlı ve uygun' oyunlar listesini yayımladı.

Aile yapısını tehdit eden, şiddet içerikli oyunların, uzmanlar tarafından değerlendirilerek kategorize edildiği listede, başı ?Blitz The League II? çekiyor. Aslında bu oyun, içeriğini bir spor dalı olan Amerikan Futbolu'ndan alıyor. Buna karşılık oyunun zararlılar listesine alınmasına, oyunda verilen mesajlar ve şiddet içerikli taktikler yol açmış durumda.

Ebeveyn kontrolü

Dijital oyun dünyasında piyasaya çıkan oyunlarda genellikle hangi yaş grubuna uygun olduğuna göre bir listeleme yapılıyor.

Oyun kutularının üzerinde de, ilgili yaş aralıkları açık bir şekilde yazılıyor.

NIMF