Bakan Çelik'ten 4/B'li Öğretmenlerle İlgili Çok Önemli Açıklama

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, TV24'te, 2008 yılının en önemli açıklamalarından birini yaptı. Açıklama, sadece MEB'de çalışan 4/B'lilere yönelik. Ama eğer, Bakan Çelik dediğini yapabilirse, bu diğer kurumlardaki 4/B'li personele de emsal olabilecek. Onlar da benzer talepler de bulunabilecek. Bakan Çelik'in açıklamasına göre 4/B'li sözleşmeli öğretmenler kadroya geçirilecek. İşte açıklamanın detayları...

Kaynak : Memurlar.Net
Haber Giriş : 26 Aralık 2008 11:39, Son Güncelleme : 15 Ağustos 2021 18:59

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bir TV programında sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirileceğini söyledi. Çelik, 1. atama bölgesinde zorunlu hizmet yerlerinde 5 yıl, 2. atama bölgesinde 4 yıl, 3. atama bölgesinde ise 3 yıl görev yapan sözleşmeli öğretmenlerin, hiçbir değerlendirmeye tabi tutulmadan kadroya alınabileçeğini açıkladı

Çelik, 2003 yılından bu yana her yıl kamuya bırakılan kadroların yüzde 50'sinin Milli Eğitim Bakanlığı'na bırakıldığını söyleyerek, şu anda çalışan öğretmenlerin 3'te birinin kendi iktidarları döneminde atandığın anlattı.

-?ŞUBAT'TA 8 BİN, 2009'DA 30 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILAÇAK"

Çelik, Şubat ayında ise 8 bin kadrolu öğretmen ataması yapacaklarını anlatırken, 2009 yılı içinde atanan öğretmen sayısında 30 bin rakamını bulacağız, belki de geçeceğiz dedi.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER KONUSU

Sözleşmeli öğretmenlerin kadrolu öğretmenler gibi asker öğretmenlik yapabilmeleri için Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı ile görüşmeleri sürdürdüklerini açıklayan Çelik, sözleşmeli öğretmenlerin askerliklerini tecil ettirebilmesi içinde görüşüldüğünü belirtti.

Sözleşmeli öğretmenlerin zorunlu hizmet bölgesinde geçen hizmet süresini kadroya geçtiğinde zorunlu hizmet bölgesinde görev süresi olarak sayılacak. Çalıştığı hizmet süreleri de kadroya geçtiklerinde ide fiili hizmete sayacağız. 4/B'ye tabi arkadaşların özre bağlı tayinleri kadrolular gibi olacağını söyledi.

Çelik, 100 bin öğretmen ataması halinde, öğretmenlerin yüzde 80'inin ekders üçreti alamıyacağını belirtti.


Şubat'ta 8 bin kadrolu öğretmen atanacak

Ankara - AA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Şubat ayında 8 bin kadrolu öğretmen ataması yapılacağını bildirdi.

Bakan Çelik, katıldığı bir televizyon programında "sözleşmeli öğretmenlik" ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Belli bir plan dahilinde sözleşmeli öğretmenleri kadroya geçireceklerini belirten Çelik, "Türkiye'de 3 hizmet bölgesi sınıflandırması bulunuyor. 3. hizmet bölgesinde 3 yıl aralıksız çalışan, olumsuz sicil almayan, herhangi bir disiplin suçu işlemeyen sözleşmeli öğretmenleri bir sınava, değerlendirmeye tabi tutmadan kadroya geçireceğiz" dedi.

3. hizmet bölgesinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesini kapsadığını anımsatan Çelik, 2. hizmet bölgesinde 4 yıl, 1. hizmet bölgesinin zorunlu hizmet bölgelerinde 5 yıl çalışan sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirileceğini de söyledi.

Çelik, Şubat ayında 8 bin kadrolu öğretmen ataması yapacaklarını, bunun için bütün sözleşmeli öğretmenlerin başvurabileceğini belirterek, sıralamanın KPSS puanlarına göre yapılacağını kaydetti.

Sözleşmeli öğretmenlerin askerlikte, öğretmen olarak görev yapmalarını sağlamaya çalışacaklarını belirten Çelik, "Bununla ilgili Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı ile yeniden görüşmelerimiz olacak" dedi. Sözleşmeli öğretmenlerin askerliklerini tecil edemediklerini anımsatan Çelik, bununla ilgili olarak da görüşmelerin yapılacağını söyledi.

Bakan Çelik, sözleşmeli öğretmenlerin zorunlu hizmet bölgelerindeki çalışmalarının kadroya geçmeden "zorunlu hizmet bölgesinde çalıştı" olarak kayda geçmediğini ifade ederek, bunu da sağlayacaklarını, zorunlu hizmet bölgelerinde geçen sürelerin zorunlu hizmetten sayılacağını belirtti. Çelik, sözleşmeli öğretmenlerin çalıştıkları fiili hizmet sürelerinin kadroya geçtikten sonra hizmetinden sayılacağını da vurguladı.

Çelik, sözleşmeli öğretmenlerin mağduriyete bağlı tayinlerinde, kadrolu öğretmenlere uygulanan kıstasların uygulanacağını kaydetti.

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber