KEY'de büyük ödeme temmuzda yapılacak

Kaynak : Star Gazetesi
Haber Giriş : 22 Ocak 2009 08:48, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42

Zeki Sayın, 140 bin KEY hak sahibine ilişkin listede adı olmayanları paniğe kapılmaması için uyardı. Sayın ?Liste, 2008 yılından kalma bir liste. İkinci ödemeler hazirandan sonra' dedi.

TASFİYE halindeki Türkiye Emlak Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından açıklanan 140 bin KEY hak sahibine ilişkin listenin, 2008 yılından kalan liste olduğunu söyledi. KEY'deki asıl ikinci ödemenin haziran ayından sonra yapılacağını ifade eden Sayın ?140 bin kişilik listede ismini bulamayanlar endişelenmesin. İkinci ödeme, asıl hazirandan sonra yapılacak. İlk ödemeden isimleri ilan edilmesine rağmen binlerce kişi yararlanamadı. Arkadaşlarımız, bu kişilerle ilgili çalışma yaptı. Yapılan çalışma sonucunda bazı hak sahiplerinin vatandaşlık numaraları tespit edildi' diye konuştu.

PANİĞE KAPILIYORLAR

VATANDAŞLIK numaraları tespit edilen hak sahiplerinden oluşan 140 bin kişinin listelerinin aylar önce Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na gönderildiğini hatırlatan Sayın, 140 bin kişiye yapılan ödemenin ikinci KEY ödemesini kapsadığına dikkat çekti. KEY ödemesi yapılacağına ilişkin açıklamaların ardından, isimlerini listede bulamayan vatandaşların paniğe kapıldığını ifade eden Sayın, listede isimleri olmayan vatandaşlara uyarıda bulunarak, asıl ödemenin hazirandan sonra yapılacağını söyledi.

1.3 milyon kişiyi tarıyoruz

BİRİNCİ ödemeden yararlanamayan yaklaşık 1.5 milyon vatandaşın itiraz dilekçelerinin incelemeye alındığını belirten Sayın, ayrıca yine birinci listede ilan edildiği halde, vatandaşlık numarası bulunmadığı için ödeme yapılmayan 1.3 milyon kişinin taramalarının devam ettiğini kaydetti.

Sayın ?Bilgileri hatalı olan yaklaşık 3 milyon kişi de kontrol ediliyor. Yaklaşık 5 milyon vatandaşla ilgili çalışma sürüyor' diye konuştu.

?Yöneticiler kapımıza dayandı'

KEY ödemeleri konusundaki açıklamaların, hak sahipleri tarafından yanlış değerlendirildiğini ifade eden Sayın, açıklamaların ardından bir çok vatandaşın tasfiye halindeki Emlak Bankası'na giderek çalışmaları engellediğini söyledi. Zeki Sayın ?Çalışmaların devam ettiğini söylememize rağmen, birçok hak sahibi paramı verin, diye kapımıza dayanıyor. Bu kişiler arasında, uzun yıllar devletin üst kademelerinde görev yapmış ve yöneticilik yapmış olan kişiler bile var. Halbuki devletin çalışma şeklini ve yasaları en iyi onların bilmesi gerekiyor' diye konuştu.

HÜSEYİN ÖZAY

Bu Habere Tepkiniz