1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Uzman Öğretmenlikle İlgili Karar Yayımlandı. Şimdi Ne Olacak?

Bilindiği gibi Öğretmenlerin Kariyer Basamaklarında yükselmelerine ilişkin düzenlemeler CHP tarafından Anayasa Mahkemesine taşınmış ve İptali talep edilmiştir. Anayasa Mahkemesinin kanun hükümlerine ilişkin kararı ise 18 Mart 2009 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Anayasa Mahkemesi kariyer öğretmenliği tümden iptal etmemiş sadece uygulamaya ilişkin 2 teknik düzenleme hakkında iptal kararı vermiştir. Peki şimdi ne olacak? Devamı için başlığa tıklayınız.
18 Mart 2009 09:35
Yazdır

Mahkeme verdiği kararda CHP'nin iptalini istediği bazı maddelerdeki gerekçeleri uygun görerek iptal etmiştir.

Anayasa Mahkemesi Kararlarının Gerekçeli Kararı Resmi Gazetede yayımlanmadan yürürlüğe girmez. Anayasa Mahkemesi "İptal edilen fıkra ve ibarelerinin doğuracağı hukuksal boşluk kamu yararını ihlal edici nitelikte? görmesi halinde kararın uygulanmasını bir yıla kadar erteleyebilmektedir. Mahkeme verdiği son kararı da bir yıl ertelemiştir.

İptal edilen Hükümler Nelerdir?

Mahkeme birçok iptal talebine rağmen sadece iki hususta iptal kararı vermiştir. Bunlar;

1- Hizmet içi eğitime verilen puanlardır. Bu maddenin gerekçesinde Hizmet içi Eğitime Katılacak Öğretmenin bu seminerlere katılması konusunda kendisinin tasarrufu bulunmadığı , her isteyenin hizmet içi eğitimine alınmadığı, kontenjanların sınırlı olduğunu belirtmiş ve bunu eşitlik ilkesine aykırı olacağını vurgulamıştır.

2- Uzman Öğretmenlik ya da Başöğretmenlik için kaç yıl görev yapmış olmak gerektiği noktasındaki iptaldir.

Bu noktada ortaya konulan süreler iptal edilmemiştir. Bu sürelerin Yönetmelikle Düzenlenmesi hükmünü iptal etmiştir. Gerekçesinde konunun genel hatlarının yasalarla çizileceği, süre belirlemenin de genel bir hat olduğunu vurgulamış bu sürenin yönetmelikle düzenlenmesinin uygun olmadığına karar verilmiştir.

Şu anda Uzman ya da Başöğretmen Olanlar Karardan Etkilenirleri mi?

Bu karardan mevcut uzman ya da başöğretmenler etkilenmeyeceklerdir.

Bu aşamada yapılması gereken nedir?

Bu durumda Anayasa Mahkemesinin iptal edip gerekçeli kararının da yayımlandığı bu aşamadan sonra yapılacak olan konu ile ilgili olarak mahkeme kararına uygun bir düzenlemenin TBMM'ye getirilmesi ve meclisten bu kararın çıkması ile yeniden uygulamaya geçilebilir.

Yani bu konuda uygulayıcı ve önayak olması gereken hükümettir. Yeni düzenleme çok ayrıntılardan da oluşmak zorunda değildir. Örneğin düzenlemede hizmet içi eğitimin kaldırılması ve uzman ya da başöğretmen olmak için gerekli sürelerin kanun maddesine eklenmesi halinde bu sorun çok kolayca çözümlenebilir.

Maksut BALMUK
Eğitim Yöneticisi

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
55 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:56 - Osmaniye'de 3 uzman çavuş kazada yaralandı15:48 - Bakan Soylu'dan elektronik kelepçe çağrısı15:43 - Hatay'da bir kişi 'koronavirüs' şüphesiyle gözlem altında15:37 - Ankara BB'den, Melih Gökçek hakkında FETÖ'den suç duyurusu15:35 - MEB'den, sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü mazeretlerine yönelik açıklama15:30 - Öğretmenlere, okuma yazma kurslarında ve destek eğitim odasında haftada kaç saate kadar görev verilebilir?15:28 - Çorbalar öğretmenden, spor malzemeleri Bakanlıktan15:25 - İtalya'da koronavirüsten ölenlerin sayısı 12'ye çıktı15:22 - Yurt dışına kısa süreli din görevlisi gönderme sonuçları açıklandı15:21 - MB: Koronavirüsün ekonomiye etkileri yakından takip ediliyor
15:17 - 'Dijital teknolojiler' alanında ilk meslek yüksekokulu kuruluyor15:10 - TRT canlı yayında talihsiz kaza! Poşet yüzüne yapıştı15:09 - Ankara Valiliği 'fırtına' uyarısında bulundu15:07 - Şırnak Şenoba'da koronavirüs tehlikesine karşı av yasağı14:59 - Bahçe duvarı heyelandan zarar gören okulda eğitime ara14:56 - Erdoğan: Kayıtlar ortaya döküldüğünde çok farklı hava esecek14:45 - Sağlık Bakanı, virüse karşı alınması gereken 6 tedbiri açıkladı14:41 - Emniyetten, darbecilere 34 milyon liralık tazminat davası
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2002'den bu yana, en çok beğendiğiniz Milli Eğitim Bakanı kimdir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam