1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Adalet Bakanlığı personel alım takvimini açıkladı: 13 bin 300 kişi alınacak

- Adalet Bakanlığına, Haziran ve Temmuz ile Ekim ve Kasım aylarında 6.000 sözleşmeli personel alınacaktır. Bunun dışında yine bu yıl Ekim ve Kasım aylarında da 3.000 zabıt katibi ve 3.000 infaz koruma memuru olmak üzere 6.000. toplamda ise 12 bin zabıt katibi ve infaz koruma memuru, bin 300 de kadrolu personel personel alınacak. Detaylar için başlığa tıklayınız.

Adalet Bakanlığı, 3 bin 500 zabıt katibi alımı için ilana çıktı

Zabıt katibi olmak isteyenler için özel dosya

04 Haziran 2009 00:04
Yazdır

T.C.

ADALET BAKANLIĞI

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

Sayı: 19 03.06.2009

BASIN DUYURUSU

Adalet Bakanlığı, yargı hizmetlerinin adil, etkili ve hızlı bir şekilde sunulmasını sağlayacak politikaları geliştirmek ve uygulamakla görevlidir. Mahkemelerin adalet dağıtma hizmetini en iyi şekilde yerine getirebilmesi ise hakim ve Cumhuriyet savcılarının yanısıra yardımcı personelin de yeterli sayıda olmasına bağlıdır.

Artan iş yükü karşısında, hakim ve Cumhuriyet savcısı sayısının yetersiz olması ve yardımcı personel eksikliği; yargının yavaş işlemesine, adaletin gecikmesine ve telafisi zor hak kayıplarına yol açmaktadır. Önümüzdeki süreçte yeni adliyelerin hizmete girmesi ve bölge adliye mahkemelerinin faaliyete geçirilmesi planlandığından mevcut personel açığının giderilmesinin yanında ek personele de ihtiyaç duyulmaktadır.

Ayrıca yaklaşık 112 bin tutuklu ve hükümlünün kaldığı ceza infaz kurumlarında, çağdaş bir infaz sisteminin uygulanması, yeterli ve nitelikli personelin bulunmasını gerektirmektedir. Ancak artan hükümlü ve tutuklu sayısı karşısında infaz koruma memuru sayısının yetersiz kalması, cezaevlerinde çeşitli sorunlara neden olmakta, iyileştirme önlemlerinin uygulanmasını zorlaştırmaktadır.

Adalet hizmetlerinin adil, etkili ve hızlı bir şekilde yerine getirilmesi ve yargının gecikmesinden kaynaklanan mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla Bakanlığımızca 2009 yılı içinde toplam 13.300 yeni personel alınacaktır.

Bu kapsamda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi uyarınca, 2009 yılında ilk defa istihdam edilmek üzere Haziran ve Temmuz aylarında 3.000 zabıt katibi ve 3.000 infaz koruma memuru olmak üzere toplam 6.000 sözleşmeli personel alınacaktır. Bunun dışında yine bu yıl Ekim ve Kasım aylarında da 3.000 zabıt katibi ve 3.000 infaz koruma memuru olmak üzere 6.000 personelin daha alınması planlanmaktadır.

Bunlara ek olarak, Merkezi Yönetim Bütçe Kanununa göre Bakanlığımıza verilen açıktan atama izni çerçevesinde çeşitli unvanlarda 1300 kadrolu personel alınacaktır.

Sözleşmeli personel alımında ve açıktan atamalarda, daha önce memur alımlarında uygulanan sistem uygulanacak ve personel ihtiyacı bulunan illerdeki Adalet Komisyonlarınca sınavlar yapılacaktır. Bu sınavlara, 2008 KPSS sınavının ilgili puan türünde 70 ve üzerinde puan alan adaylar başvurabilecektir. Zabıt katipliği ve infaz koruma memurluğu için aranan genel ve özel şartlar yapılacak ilanlarda belirtilecektir.

Personel alımına ilişkin başvuru şartları, yerleri ve tarihleri hakkındaki ayrıntılı bilgiler, en kısa sürede Adalet Bakanlığının ?www.adalet.gov.tr? adresli web sayfasında yer verilecek ilanlarla duyurulacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 574,737 defa okundu. 646 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Her yaz, en az bir defa, tatile çıkabiliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam