1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Maliye Bakanlığı, Karapara Aklamanın Önlenmesine Dair Kanun'u silbaştan değiştiriyor.

25 Haziran 2003 08:39
Yazdır
Maliye Bakanlığı, Karapara Aklamanın Önlenmesine Dair Kanun'u silbaştan değiştiriyor.

Maliye Bakanlığı, Karapara Aklamanın Önlenmesine Dair Kanun'u silbaştan değiştiriyor. Yeni düzenlemede, finans sektöründen bilgi akışını sağlayacak yeni yöntemler tekrar devreye sokulacak.

Maliye Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) 4208 sayılı Karapara Aklamanın Önlenmesine Dair Kanun'da yapılacak değişiklikler için çalışmalara başladı. ?Finans sektöründe yapılacak her türlü işlem için kimlik tespitinde bulunulması, şüpheli işlemlerin bildirimi ve belli limitin üzerindeki finans hareketleri için devamlı bilgi verme? zorunluluğunun yeni dönemde karaparayla mücadelenin 3 temel ilkesi olacağı belirtiliyor. Bu çerçevede, özellikle bankalar ve diğer finans kuruluşlarının karaparayla mücadele için daha etkili şekilde devreye sokulacağı ve buradan bilgi akışının sağlanacağı ifade ediliyor.

Yürütülen çalışmalara göre, Karaparayla Mücadele Kanunu'nda yapılacak değişiklikle birlikte MASAK'ın yapısında da büyük değişikliğe gidilecek. Yeni düzenlemelerle MASAK, faaliyetleri bakımından ?Mali İstihbarat Birimi''ne dönüştürülecek. Her türlü mali bilgi, burada toplanacak, analiz edilecek ve değerlendirilerek sonuca ulaştırılacak. Yasal düzenlemeler ve uygulamalar sırasında ilgili birimlerle koordineli hareket edilecek.

Karaparayla mücadelenin de sadece MASAK'ın işi olmadığını vurgulayan yetkililer, bu olayda öncelikle emniyet ve cumhuriyet savcılıklarının devrede olduğunu kaydederken, ?Karapara aklama suçu, topyekün bir mücadeleyi gerektiriyor.'' dediler. Kanun değişikliğine ilişkin çalışmanın, yıl sonuna kadar tamamlanması ve Meclis'te yasalaşması hedefleniyor.
Zaman

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Bir acil durum halinde, mahallenizdeki toplanma alanlarının neresi olduğunu biliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam