ÖSYM, KPSS konusunda duyarsız

Geçen yıl bir dersanenin başvurusu üzerine 2008 KPSS Eğitim Bilimleri sınavındaki iki soru, mahkemece iptal edilmişti. Ancak aradan aylar geçmesine rağmen ÖSYM ne yaptığı konusunda hiçbir bilgilendirme yapmadı. Şimdi ise çok ciddi bir şekilde KPSS'de kopya çekildiği iddiaları basında yer almaktadır. Şuana kadar 9 kişi tutuklanmıştır. Binlerce aday tedirgindir. Ancak ÖSYM Başkanı bir bilgilendirmeyi dahi çok görmektedir. İşte medyada yer alan haberler.

Kaynak : Memurlar.Net
Haber Giriş : 05 Temmuz 2009 05:05, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42

Iğdır'da, 60'a yakın öğretmenin, kurdukları bir merkezden Türkiye'nin değişik illerinde Kamu Personel Seçme Sınavı'na (KPSS) giren ve para karşılığında anlaştıkları kişilere de soruların cevaplarını telekonferans sistemiyle ilettiği iddia edildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Iğdır Emniyet Müdürlüğünün KPSS'de kopya çekildiği iddialarıyla ilgili yaptığı soruşturma devam ediyor.

Soruşturma kapsamında şimdiye kadar gözaltına alınan 30 kişiden 4'ü tutuklanırken, konuyla ilgili yeni bulgulara da ulaşıldı.

Polisin soruşturmasında, söz konusu sınavın yapıldığı gün, çevre illerden Iğdır'a geldiği belirlenen 60'a yakın öğretmenin, fotoğraflanarak ele geçirilen soru kitapçığını çözmek için 5 ayrı yerde merkez kurdukları tespit edildi.

Öğretmenlerin, daha önce para karşılığında anlaştıkları ve çevre illerden gelerek Iğdır'da sınava giren kişilere, soruların cevaplarını ilettikleri öğrenildi.

Bunun üzerine, Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla genişletilen soruşturmada, öğretmenlerin yalnızca Iğdır'da değil Ankara, İzmir, Bursa, Giresun, Erzurum ve Trabzon başta olmak üzere Türkiye'nin değişik illerinde sınava giren öğrencilere de aynı yöntemle soruların cevaplarını ilettiği belirlendi.

Söz konusu iddialarla ilgili kişilerin adreslerinde yapılan aramalarda çok sayıda bilgisayar, cep telefonu, cep telefonu kulaklığı, fotoğraf makineleri ve suçla ilgili olduğu değerlendirilen dokümanlara ulaşıldığı kaydedildi.

Polisin, konuyla ilgili 20 kişinin daha yakalanması için başlattığı çalışmalar sürüyor.

Iğdır'da, 5 gün önce KPSS için çevre illerden geldiği belirlenen ve kimlikleri açıklanmayan 4 kişi hakkında, değişik okullarda girdikleri sınavda cep telefonuyla kopya çektikleri gerekçesiyle ÖSYM görevlilerince gerekli işlem yapılmasının ardından, polisin başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alınan 30 kişiden 4'ü tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

KPSS'nin iptali talebi

Iğdır Eğitim Sen Şube Başkanlığı, Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) kopya çekilmesi ve tutklanmaların olmasında dolayı sınavın iptal edilmesini istedi.

Şube Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Iğdır'da 27 Haziran 2009 tarihinde yapılan KPSS'de kopya çekildiği iddiasıyla 30 kişinin gözaltına alındığı ve 4 kişinin tutuklandığı hatırlatıldı.

Bu olayın geniş yankı uyandırdığı, kopya çekilmesinin Türkiye genelinde organize olarak yapıldığı, Iğdır'da ise ana örgütlemesinin olduğu şüphesi bulunduğu bildirilen açıklamada, ''Savcılığın yürüttüğü soruşturmanın temeli ise sınav sorularının sınavdan önce ele geçirildiği üzerinedir. Tek başına bu şüphe bile sınavın iptal gerekçesi sayılmalıdır'' denildi.

1973 ve 1999 yıllarındaki üniversite sınav sorularının çalındığı ortaya çıkınca sınavların iptal edildiği ve yeni sorularla sınavın tekrar yapıldığı anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bu aşamada kimlerin soruları aldığı kimlerin almadığı tespitinin mümkün olmadığı göz önüne alındığında sınavın derhal iptal edilmesi gerekiyor. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, bu konuda daha fazla sessiz kalmamalıdır.

KPSS'de bir kişi bile mağdur olmuşsa maliyeti ne olursa olsun genel eşitlik ilkesi gereğince sınavın iptali gerekmektedir. Biz, Eğitim Sen olarak bu konunun takipçisi olacağız.''


KPSS'de sorular çözülüp dağıtıldığı iddia edildi

CİHAN - Iğdır'da Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)'nda kopya olayına karıştığı öne sürülen 25 kişiden 4'ü tutuklanarak Iğdır Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

KPSS Çetesinin lideri olduğu iddia edilen T.Ş.'nin sınavın yapıldığı gün aldığı paralarla kaçmak isterken Iğdır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri tarafından yakalandığı öğrenildi.

Iğdır'da, 27-28 Haziran tarihinde yapılan KPSS'de kopya çektikleri ve çekilmesine yardım ettikleri iddiasıyla gözaltına alınan 25 kişiden 4'ü tutuklanmaları istemiyle çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken, 7'si 5 bin TL kefalet, diğerleri de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

SINAV SORULARI IĞDIR'DA ÇÖZÜLÜP TÜRKİYE GENELİNE DAĞITILDI İDDİASI

Bu arada fotoğrafları çekilen soru kitapçıklarının farklı illerden gelen 60 öğretmen tarafından 5 evde çözülerek Ankara, Bursa, Giresun, Trabzon, İzmir, Erzurum illerinde KPSS'ye giren ve sınavı kazanmak için 8 bin TL rüşvet verenlere dağıtıldığı ileri sürüldü.

İddiaya göre Iğdır'daki 5 evde bir araya gelen şebeke üyelerinin konferans sistemini kurarak a, b, c ismi verilen soru kitapçıklarına birer kod (hapşırma, öksürme, hıçkırma) verdi. Sınava giren şâhısa özel olarak hazırlanan cep telefonuna bağlantılı ve 2 saat şarjlı kulak içi kemik kulaklıklar, cep telefonları titreşime alınarak sınava giren şâhısa kendi telefonunun kodunu vererek tek tek cevaplar verilerek sınavı kazanması sağlandı. Sınav için Iğdır'a Türkiye'nin çeşitli illerinden bin kişinin geldiği Iğdır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele şube ekipleri tarafından tespit edildi.

İl Emniyet Müdürlüğü'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi: "27-28 Haziran tarihlerinde ilimizde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı esnasında sınav soru kitapçıklarının dışarıya çıkartılarak soru cevaplarının sınava katılan şahıslara cep telefonları vasıtasıyla bildirileceği ve bu yöntemle kopya çekileceği, bu amaçla ilimizle ilgisi bulunmayan çok sayıda kişinin sınav zamanı ilimize geleceği, organizasyonu yapanların bu işlemler karşılığında para alacakları şeklinde bilgiler intikal etmesi üzerine ilimiz Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatlarına istinaden konuyla ilgili soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma kapsamında görevlilerimizce yapılan çalışmalar sırasında 27 Haziran'da söz konusu KPSS esnasında sınav sorularının dışarıya fotoğraflanmak suretiyle çıkartıldığı ve çıktılarının alındığı, soruları cevaplandırmak üzere ilimize değişik illerden gelen öğretmenler tarafından soruların cevaplandırıldığı, bu cevapların ilimizde ve başka illerde sınava katılan kişilere cep telefonu ve kulak içerisine gizlenebilen bluetooth kulaklık ve cep telefonu ile bildirildiği ayrıca dijital ortamda çalınan sınav soru kitapçıklarının ve cevaplarının başka illerdeki irtibatlı şahıslara internet yoluyla aktarıldığı tespit edilmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatları doğrultusunda 27 Haziran'da Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'müzce operasyon başlatılmış olup yapılan çalışmalar sırasında aralarında üniversite öğretim görevlileri ve öğretmenlerin de bulunduğu toplam 25 şahıs gözaltına alınmış, şahıslarla bağlantılı adreslerde yapılan aramalar neticesinde çok sayıda bilgisayar, cep telefonu, cep telefonu kulaklığı, fotoğraf makineleri ve suçla ilgili olduğu değerlendirilen dokümanlara el konulmuştur. Şahıslar, haklarında suç örgütü kurmak, rüşvet alıp vermek suçlarıyla ilgili olarak hazırlanan tahkikat evrakı ile birlikte 01.07.2009 günü adli mercilere intikal ettirilmişler, bu şahıslardan 11 şahıs Cumhuriyet Başsavcılığı'nca tutuklanma talebiyle yetkili mahkemeye sevk edilmiş, 7 şahıs kefaletle serbest bırakılmak üzere mahkemeye sevk edilen şahısların tamamı mahkemece tutuklanmıştır."

Öte yandan, Eğitim-Sen üyesi bir grup eğitimci basın açıklaması yaparak, kopya olayının karıştığı KPSS'nin iptal edilmesini istedi.


KPSS'de kopya çeken tutuklu sayısı 9'a yükseldi

Iğdır'da, Kamu Personeli Seçme Sınavında (KPSS) kopya çekildiği iddialarıyla çıkarıldıkları mahkemece kefaletle serbest bırakılan 5 kişi tutuklandı. Böylece olayla ilgili tutuklu sayısı 9'a yükseldi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Iğdır'da KPSS'de kopya çekildiği iddiasıyla tutuklanan ancak daha sonra kefaletle serbest bırakılan 7 kişinin Savcılıkça yeniden tutuklanması talep edildi. Talebi görüşen nöbetçi mahkeme, söz konusu 7 kişiden 5'inin yeniden tutuklanmasına karar verdi. Söz konusu 5 kişinin de tutuklanmasıyla tutuklu sayısı 9'a yükseldi.

Iğdır'da 27 Haziran 2009 tarihinde yapılan KPSS'de kopya çekildiği iddiasıyla 30 kişi gözaltına alınmış, bunlardan 4'ü tutuklanmış, 7'si ise kefaletle serbest bırakılmıştı. İddialarla ilgili 20 kişinin aranmasına devam ediliyor.

Bu Habere Tepkiniz