Memur olarak çalışanlar KPSS puanıyla öğretmenliğe başvuru yapabilecek

2009-2 öğretmen atama kılavuzunda en çok merak edilen konu; memur olarak çalışanlar ile daha önce memur olarak çalışıp da ayrılanların öğretmen kadrolarına KPSS puanıyla başvuru yapıp yapamayacağıydı. MEB bugüne kadar, bu durumda olanların başvurusunu "hizmet süresi" kıstasına göre almaktaydı. Ancak geçtiğimiz günlerde yayımladığımız Danıştay kararı gereğince bu uygulamanın değiştirilmesi gerekmekteydi. Devamı için başlığa tıklayınız.

Kaynak : Memurlar.Net
Haber Giriş : 01 Eylül 2009 10:35, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42

Kılavuzun 2.9 nolu maddesi şu şekildedir:

"Kamu kurum ve kuruluslarında hâlen aday veya asıl Devlet memuru olarak görev yapanlar ile bu görevden adaylığı kaldırıldıktan sonra ayrılmıs olanlar; hizmet süresi üstünlüğü esasına göre kurumlar arası / açıktan atama biçimi ya da geçerli olan KPSSP10 sonucuna göre ilk atama biçimiyle basvuru yapabileceklerdir. Bunlardan hâlen Devlet memuru olarak görev yapanlardan KPSS sonucuna göre basvuru yapacak olanlar, basvuru esnasında EK-5/a ve EK-5/b ile görevli oldukları kurumun muvafakat vermeye yetkili amirinden onaylı muvafakat almak durumundadırlar."

Yine kılavuzda "ilk atama" kapsamında başvurabilecekler arasında

"d) Hâlen Devlet memuru olarak çalısanlar, Devlet memuriyetinin adaylık devresinde görevinden ayrılan ya da görevine son verilenler ile bu görevlerinden kendi istekleri ile ayrılmıs olanlardan, yasal bekleme süresini doldurmus olanlar,"

da gösterilmiştir.

Bu kılavuz hükümleri memur olarak çalışanlar ile daha önce memur olarak çalışmakta iken istifa ederek yarılanların 2008 veya 2009 KPSS puanıyla başvuru yapabileceğini göstermektedir.

Bu durumda olan adaylar bilgi paylaşımı için forum bölümünü kullanabilirler.

Memur olan veya daha önce memur olup da istifa eden tüm adaylara memurlar.net olarak başarılar diliyoruz.

Bu Habere Tepkiniz