Uzlaştırma Kurulundan, memurlara 'Yüzde 4+4 zam' önerisi çıktı

Kamu İşveren Kurulu üyeleri ile sendika temsilcileri arasındaki 2009 yılı toplu görüşmelerin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine hem Memur Sen hem de Kamu Sen, Uzlaştırma Kuruluna başvurmuştu. Daha önce yapmış olduğumuz değerlendirmede uzlaştırma kurulu sürecini, tamamlanması zorunlu bir resmi formalite olarak gördüğümüzü belirtmiştik. Zira Kurul kararlarının bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Diğer taraftan kurul kararı bugün açıklandı. Detaylar için başlığa tıklayınız.

Kaynak : Anadolu Ajansı
Haber Giriş : 05 Eylül 2009 19:19, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42

Uzlaştırma Kurulu, memur maaşlarına gelecek yılın birinci altı ayında yüzde 4 ikinci altı ayında yüzde 4 zam yapılmasını önerdi.

Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen'in toplu görüşmelerin uyuşmazlıkla sonuçlanmasının ardından Uzlaştırma Kuruluna başvuruları sonuçlandırıldı.

Uzlaştırma Kurulu ve Yargıtay 9. Hukuk Dairesi Başkanı Mustafa Kılıçoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yaptığı açıklamada, memur maaşlarına gelecek yılın ilk altı ayında yüzde 4, ikinci altı ayında yüzde 4 zam yapılması yönünde karara varıldığını bildirdi.

KIILIÇOĞLU: ÇÖZÜMLEMEYE ÇALIŞTIK

Uzlaştırma Kurulu ve Yargıtay 9. Hukuk Dairesi Başkanı Mustafa Kılıçoğlu, memur maaşlarına gelecek yıl yapılacak zam oranına ilişkin kararla ilgili, ?Uyuşmazlık tutanağında ilk 6 ay için yüzde 2.5, ikinci 6 ay için yüzde 2.5 zam önerilmişti. Konfederasyonlarca farklı tekliflerde bulunulmuştur. Biz bu uyuşmazlığı bu oranlarla (yüzde 4 artı 4) çözümlemeye çalıştık? dedi.

Kılıçoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yaptığı açıklamada, anayasal, yasal ve mali gerekçelerle 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu'nun 35. maddesi gereğince 2010 yılında memur maaşlarına yapılacak zamma ilişkin çalışmayı tamamladıklarını söyledi.

Çalışmaya göre, memur maaşlarının birinci 6 ayında yüzde 4, ikinci 6 ayında yüzde 4 artırılması gerektiği kararını aldıklarını bildiren Kılıçoğlu, bu artışların enflasyon artışının altında kalması halinde aradaki farkın maaşlara yansıtılmasına oy birliği ile karar verdiklerini belirtti.

Bu doğrultuda memur maaşlarına yüzde 8'lik bir artış önerdiklerini dile getiren Kılıçoğlu, ?Uyuşmazlık tutanağında ilk 6 ay için yüzde 2.5, ikinci 6 ay için yüzde 2.5 zam önerilmişti. Konfederasyonlarca farklı tekliflerde bulunulmuştur. Biz bu uyuşmazlığı bu oranlarla çözümlemeye çalıştık? diye konuştu.

SON KARARI BAKANLAR KURULU VERECEK

Kararımıza uyulmalıdır

Kılıçoğlu, enflasyonun bu oranların üzerinde gerçekleşmesi halinde farkın maaşlara yansıtılması kararı verdiklerini kaydetti. Kılıçoğlu, böylece memur maaşlarına gelecek yıl yüzde 8 artış önerdiklerine dikkat çekti. Kılıçoğlu kurul kararına bugüne kadar hiç uyulmamasını şöyle değerlendirdi: ?Avrupa Birliği-Türkiye İstişare Komitesi'nin Paris'te 18-19 Kasım 2008'de yaptığı toplantının 24. maddesinde, ?Uzlaştırma Kurulu'nun kararları kabul edilmelidir' şeklinde tavsiye var. Biz de kararın kesin olmasını önerdik.?

Uzlaştırma Kurulu kararının bağlayıcılığı bulunmuyor. Uzlaştırma Kurulunun kararının ardından Kamu İşveren Kurulu ve memur konfederasyonları kararı değerlendirmek üzere tekrar bir araya gelecek.

Bu toplantıda alınacak karar Bakanlar Kuruluna iletilecek. Memur maaşlarına gelecek yıl yapılacak zam konusundaki son kararı Bakanlar Kurulu verecek.

Bu Habere Tepkiniz