1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

KPSS'de yerleşip askerde olanlarla ilgili yeni karar

Memurlar.net'i takip eden adaylarca da bilindiği üzere kamu kurumları, askerde iken KPSS yerleştirmesi yapılan adayların atamasını yapmamaktadır. Ancak askerde iken ataması yapılmayan adaylar, açtıkları tüm davaları kazanmaktaydı. Bu durum, hem adayların hem de kamunun yararına değildi. Boş yere binlerce dava açılmaktaydı. Bu durum, memurlar.net tarafından 2002 yılından bu yana gündeme getirilmesine rağmen, düzenleme yapılmaktan kaçınılmaktaydı. Devamı için başlığa tıklayınız.
16 Ekim 2009 11:39
Yazdır

Son olarak, 2009/3 KPSS yerleştirme işlemlerinde PTT kurumsal bir insiyatif kullanarak, askerde olan adayların atamasını askerlik dönüşünde yapacağını açıklamıştı.

Tüm bu gelişmeler ve memurlar.net'te yer alan mahkeme kararları, Devlet Personel Başkanlığını da etkiledi.

Başkanlık, AA'ya yansıyan aşağdaki haber detaynda da görüleceği üzere, artık askerde olanların atamaların saklı tutulmasını ve KPSS ile yerleşen adayın askerlik dönüşünde atanmasını istemiştir.

Bu yeni görüş değişikliği oldukça önemlidir.

İŞTE YENİ AA'NIN HABERİ

- Devlet Personel Başkanlığı, askerde olduğu için kamuda işe başlayamayanlar ile özürlü vatandaşlara yönelik 2 önemli düzenleme gerçekleştirdi.

Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) göre kamuda bir işe yerleştirilen, ancak asker olduğu için ataması yapılamayan adayların artık atama hakkı kaybolmayacak.

Bugüne kadar KPSS sonucu bir kamu kurum ve kuruluşuna yerleştirilen, ancak askerde oldukları için ilgili kurumlarca atamaları yapılamayan veya atamaları yapıldığı halde askerde oldukları için süresi içinde göreve başlayamayanların atamaları iptal ediliyordu. Devlet Personel Başkanlığı da, bu durumda olan adaylarla ilgili net bir görüş ortaya koymuyordu.

Başkanlık, bu konuda önemli bir tavır değişikliğine gitti ve "merkezi yerleştirme işlemi neticesinde herhangi bir kamu kurum ve kuruluşuna yerleştirilen, ancak yerleştirildiği tarihte askerde olması sebebiyle ataması yapılamayan adayların askerlik görevlerini bitirmelerini müteakip, yerleştirildikleri kurumlara müracaat etmeleri halinde atamalarının yapılması gerektiğini" yönünde görüş bildirdi.

ÜST KURULLAR DA ÖZÜRLÜ PERSONEL

Devlet Personel Başkanlığı, düzenleyici ve denetleyici kurumları da, özürlü personel çalıştırma zorunluluğu olan kuruluşlar kapsamına aldı.

Devlet Memurları Kanunu'nun 53'üncü maddesine göre, Kanuna tabi kamu kurum ve kuruluşlarının dolu kadro sayılarının yüzde 3'ü oranında özürlü çalıştırmak zorunda olduklarına dikkat çeken Devlet Personel Başkanlığı, kendilerinin de kamunun özürlü personel alımını Nisan-Mayıs, Temmuz-Ağustos ve Ekim-Kasım dönemlerinde Resmi Gazete ve ülke çapında tirajı yüksek gazetelerden birine ilan vererek kamuoyuna duyurduğuna işaret etti.

Bugüne kadar üst kurulların özürlü istihdamıyla ilgili zorunluluk kapsamında olmadığı yolunda değerlendirme yapan Devlet Personel Başkanlığı, bu konuda bir değişiklik yaptı.

Başkanlık, bu değişiklikle ilgili de şu açıklamada bulundu:

"Başkanlığın, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna 9 Eylül 2009 tarihli yazısıyla verdiği görüş ile mali ve sosyal haklar dışında 657 Sayılı Kanuna tabi personel istihdam eden düzenleyici ve denetleyici kurumların da, dolu kadrolarının yüzde 3'ü oranında özürlü çalıştırmakla yükümlü oldukları belirtildiğinden, bu tarihten sonra kapsamdaki idarelerin de özürlü personel kontenjanlarını kullanarak, bu kontenjanlarda özürlü personel istihdamı yolu açılmıştır.

Bu kurum ve kurullarda yaklaşık 80 adet özürlü kontenjanı olduğu tahmin edilmektedir."

10 KURUMA 126 ÖZÜRLÜ ALINACAK

Bu arada Başkanlık, Ekim-Kasım dönemine ait olmak üzere kamuda 10 değişik kurumun sınavla 126 özürlü vatandaş alacağını da bildirdi.

Bu çerçevede 10 kuruma ait kontenjanlara 126 özürlü personel alınmasıyla ilgili ilanların da yayımlanmak üzere Resmi Gazete ve Basın İlan Kurumuna gönderildiği ifade edildi.

Buna göre ilgili kurumlar tarafından Kasım ayı içinde yapılacak sınavlar sonucunda belirtilen sayıdaki özürlü, kamu kuruluşlarında işe yerleştirilecek.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 1 0
102 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:00 - AYM'den ilahiyat önlisans mezunlarına kötü haber15:57 - Ünlü sanatçılar 11 milyon fidan klibinde buluştu15:51 - AK Parti'de kongre maratonu başlıyor15:48 - MEB'den ara tatile özel etkinlik sitesi15:44 - Barış Pınarı Harekatı bölgesinde PKK/YPG'nin tahrip ettiği okullar onarılıyor15:42 - Sosyal medyadan silah satışına operasyon: 8 gözaltı15:34 - FETÖ'nün 'esnaf yapılanması'nda yer alan sanığa hapis cezası15:32 - Yüksek Hızlı Tren, Aralık ayı sonunda Sivas'ta15:29 - Dünya ombudsmanları İstanbul'da toplanacak15:25 - 'Eğitimli çocuk bakıcısı' desteğine başvurular başladı
15:18 - MSB'den 'Barış Pınarı Harekatı' açıklaması15:15 - Hakkari'de gösteri ve yürüyüşler geçici süreyle yasaklandı15:11 - PTT çalışanı kaza yaptı, ilk müdahaleyi 112 çalışanı yaptı15:06 - TBMM Genel Kurulu toplandı14:53 - İmamoğlu işten çıkarmıştı, Soylu iş verdi14:48 - 'İki mektubun cevabını da bu milletin şan, şerefine yakışır bir şekilde Trump'a ver'14:38 - Okul Müdürü'nden öğretmene darp kamerada14:28 - Şarkıcı Tuğba Özerk'e polise hakaretten dava
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
1928 tarihindeki Harf Devriminin, Türk milletinin geleneğiyle olan bağını kopardığı yönündeki görüşe;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam