1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İLKSAN Ana Statüsünde neler değişti?

06 Şubat 2010 11:56
Yazdır

Aidat geri ödemesinde Beş yıl aidat ödeme şartı kaldırıldı. 1 yıl aidat ödeseniz de yasal faiziyle birlikte geri alabileceksiniz. Aidat geri ödemesinde ödenen aidatın toplamın yüzde 50 fazlasının geri ödenmesi kaldırıldı artık aidatlar, ödendiği tarihler dikkate alınarak tahakkuk ettirilecek yasal faizi ile birlikte kendilerine iade edilecektir.

5 Şubat 2010 Cuma günkü yayınlanan 27484 sayılı Resmî Gazetede yayınlanan değişiklikle İlkokul Öğretmenleri Sağlık Ve Sosyal Yardım Sandığı Ana Statüsünde değişiklik yapıldı.

Yapılan değişiklik ?İLKSAN ana statüsünde değişiklik yapıldı? haberimiz de yer almaktadır.

MADDE 1 ? 22/3/1995 tarihli ve 22235 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı Ana Statüsünün 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi aşağıdaki şekilde yeniden düzenlenmiştir.

Yeni hali;

?b) Temsilciler Kurulu, dört yılda bir yenilenir. Temsilciler Kurulu olağan olarak her yıl Nisan ayı içerisinde toplanır. Toplantı tarihi, yeri ve gündemi Yönetim Kurulunca belirlenir ve en az on beş gün önce üyelere duyurulur.?

Eski hali;

b) Temsilciler Kurulu, dört yılda bir yenilenir. Temsilciler Kurulu olağan olarak yılda bir kez, 25 Ocak ? 25 Şubat tarihleri arasında, Yönetim Kurulunun belirleyeceği yerde toplanır. Toplantı tarihi ve gündemi, toplantıdan en az onbeş gün önce Yönetim Kurulunca üyelere duyurulur.

Yorum; Temsilciler Kurulunun yılda bir kez, 25 Ocak ? 25 Şubat tarihleri arasında toplanması Nisan ayına alınmıştır.


MADDE 2 ? Aynı Ana Statünün 8 inci maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesi ile (g) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Yeni hali;

?Yönetim Kurulu; Temsilciler Kurulu üyelerinden aday olan veya aday gösterilenler arasından 3 asıl, 3 yedek üye ile Millî Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatında fiilen çalışan personelden Bakanın göstereceği 3 aday arasından bir asıl, bir yedek üye, maliye, hukuk, işletme, bankacılık alanlarında ihtisas sahibi, tecrübeli ve yüksek öğrenimli olanlardan, Bakanın göstereceği 6 aday arasından 3 asıl, 3 yedek üye olmak üzere, Temsilciler Kurulunca gizli oyla seçilen toplam 7 asıl ve 7 yedek üyeden oluşur.?

Eski hali;

Yönetim Kurulu, Temsilciler Kurulunca gizli oyla seçilen 3 asil, 3 yedek üye ile Bakanın, Millî Eğitim Bakanlığının Merkez Teşkilatında fiilen çalışan personelden göstereceği 3 aday arasından l asil ve l yedek üye ve maliye, hukuk, işletme, bankacılık sahalarında ihtisas tecrübeli, yüksek öğrenimli, Bakanın göstereceği arasından 3 asil, 3 yedek üye Temsilciler Kurulunca toplam 7 asil ve 7 yedek üyeden oluşur.

Yorum; Seçimin nasıl yapılacağı İLKSAN seçim yönetmeliğinde yer almaktadır. Bu değişiklikle; Bakanın, aday göstereceği Millî Eğitim Bakanlığının Merkez Teşkilatında fiilen çalışan personelden maliye, hukuk, işletme, bankacılık sahalarında ihtisas tecrübeli, yüksek öğrenimli 6 kişi personel arasından 3 asil, 3 yedek üye seçimi yapılacaktır. Öncekin de Bakanın aday göstereceği personel sayısı sınırsızdı.

Yeni hali;

?g) Yönetim Kurulu toplantılarına; sıhhi izinli olma dışında arka arkaya iki, bir yılda toplam beş defa katılmayan üye ile askerlik görevini ifa etmek üzere görevinden ayrılan veya üç aydan fazla süreli yurt dışı görevine atanan/görevlendirilen üyenin, Yönetim Kurulu üyeliği sona erer. Yerine kendi grubunun ilk sırasındaki yedek üye getirilir.?

Eski hali;

g) Yönetim Kurulu toplantılarına (yıllık izinli ve raporlu olma halleri dışında) mazeretsiz olarak arka arkaya 3 defa katılmayan üyeler görevden çekilmiş sayılırlar.

Yorum; Yönetim Kurulu toplantılarına katılan üyelerin yönetim kurulu üyeliklerini sona erme hallerini düzenleyen maddede yönetim kurulu üyesi artık 2 toplantıya sağlık nedenleri dışında katılmadığı (her halükarda 5 defa katılamayan da olmak üzere) takdirde üyeliği düşecek yerine yedek üye geçecek.


MADDE 3 ? Aynı Ana Statünün 18 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Yeni hali;

?MADDE 18 ? (1) Sandığa kimlerin üye olduğu 4357 sayılı Kanunun 7117 sayılı Kanunla değişik 11 inci maddesinde sayılarak belirtilmiştir. Mezkûr maddede görevleri ve görev yerleri sayılarak belirlenen üyelikler genişletilemez ve yaygınlaştırılamaz.

(2) Sandık üyesi iken emekliye ayrılanlardan, Sandığa en az 120 ay üye aidatı ödemiş olanlara, ilgili mevzuata göre belirlenecek usul ve esaslara göre emekli yardımı ödemesi yapılır.

(3) Üyelikleri sona erenlere, 120 ayını doldurmadan emekli olanlara ve daha önce emekli yardımı almış olanlara; ödemiş oldukları aidatlar, ödendiği tarihler dikkate alınarak tahakkuk ettirilecek yasal faizi ile birlikte kendilerine iade edilir.?

Eski hali;

MADDE 18- Sandığa kimlerin üye olduğu 4357 sayılı Kanunun 7117 sayılı Kanunla değişik 11 inci maddesinde sayılarak belirtilmiştir.

Mezkur maddede görevleri ve görev yerleri sayılarak belirlenen üyelikler genişletilemez ve yaygınlaştırılamaz.

Yorum; 18. maddeye emeklilik ve aidat ödemelerin nasıl yapılacağı, Sandığa en az 120 ay üye aidatı ödemiş olanlara emekli yardımı ödemesi ve Üyelikleri sona erenlere, 120 ayını doldurmadan emekli olanlara ve daha önce emekli yardımı almış olanlara; ödemiş oldukları aidatların yasal faizi ile birlikte ödenmesi kayıt altına alınmıştır.

Aidat geri ödemesinde ödenen aidatın toplamın yüzde 50 fazlasının geri ödenmesi kaldırıldı artık aidatlar, ödendiği tarihler dikkate alınarak tahakkuk ettirilecek yasal faizi ile birlikte kendilerine iade edilecektir.

1-Aidat iadesinde Önceki uygulamada; on tam yılını doldurmadan emekli olanlara ve daha önce emekli yardımı almış olanlara; birikmiş aidatlarının yüzde elli fazlası ile birlikte iade ediliyor iken yeni uygulamada 120 ayını doldurmadan emekli olanlara ve daha önce emekli yardımı almış olanlara; ödemiş oldukları aidatlar, ödendiği tarihler dikkate alınarak tahakkuk ettirilecek yasal faizi ile birlikte kendilerine iade edilecektir.

Aidat geri ödemesinde Beş yıl aidat ödeme şartı kaldırıldı. 1 yıl aidat ödeseniz de yasal faiziyle birlikte geri alabileceksiniz.

2-Aidat iadesinde Önceki uygulamada; üyeliği sona erenlerden toplam olarak beş yıl aidat ödemiş olanlara, üyelik kapsamında birikmiş aidatlarının yüzde elli fazlası ile birlikte iade ediliyor iken yeni uygulamada Beş yıl aidat ödemiş ise de Bu kişilere artık ödemiş oldukları aidatlar, ödendiği tarihler dikkate alınarak tahakkuk ettirilecek yasal faizi ile birlikte kendilerine iade edilecektir.

Bu uygulamalar ana statünün yayın tarihinden itibaren geçerli olacaktır.

Ahmet Kandemir
Memurlar.net Öğretmenler Bölüm Sorumlusu

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
22 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
22:37 - Polisten ilginç anons: Bir, iki, üç gülümseyin çekiyorum22:31 - Türkiye'de her 7 kişiden biri diyabet hastası22:26 - Polis memuru, denetimden kaçan aracı böyle durdurdu22:21 - Ersun Yanal'ın istifa ettiği haberi yalanlandı22:16 - Saman balyaların altında kalan muhtar yaşamını yitirdi22:11 - TUSAŞ'ta eğitim seferberliği22:06 - Otomobilin çarptığı ortaokul öğrencisi yaralandı22:01 - 'AK Parti'de 'küstüm, başkalarının kayığına bineyim', olmaz'21:56 - Her 3 Hollandalı turistten biri Antalya'yı tercih ediyor21:50 - Türkiye'ye dev batarya fabrikası kurulabilir
21:44 - Depremzedeler, kurulan çadırlara yerleştiriliyor21:39 - İsraf edilen gıdalarla 821 milyon aç insanı doyurabilir21:34 - Depremde mağdur olan gençlere özel öğrencilik hakkı21:30 - Hırsızlar ilçeyi internetsiz bıraktı21:26 - '250 konut yıkıldı, 700 konutta da ağır hasar var'21:22 - 2019 yılının en popüler çocuk isimleri belli oldu21:18 - Bitlis'te donan göl üzerinde futbol keyfi21:14 - KKTC'nin ilk yerli otomobili için tanıtım ofisi açıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2002'den bu yana, en çok beğendiğiniz Milli Eğitim Bakanı kimdir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam