1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

KPSS-A'da yaş sınırı devam edecek

Müfettiş, uzman, kontrolör, denetmen yardımcısı olarak bilinen KPSS-A kadroları ile adli ve idari hakim yardımcısı, kaymakam adayı gibi mesleklere personel alımında yaş sınırı bulunmakta olup, bu yaş sınırının kaldırılması için memurlar.net forumunda biraraya gelen üyeler, çeşitli kamu kurumlarına dilekçe göndererek talepte bulunmuştu. Ancak, Bakanlar Kurulunun Meclise sevk ettiği son tasarıda bu konudaki yaş sınırı uygulamasının devam edileceği görülmektedir.
03 Mart 2010 15:37
Yazdır

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısı, 25 Şubat 2010 tarihi itibariyle Meclise sevk edilmiştir. Bilindiği üzere, Bakanlar Kurulunun tüm üyelerince imzalanıp Meclise sevk edilen kanun taslaklarına tasarı denilmekte olup, bunlar hükümetin onayını da aldıklarından, Mecliste daha kolay bir şekilde yasalaşmaktadır.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısının 7. maddesinde, Tapu ve kadastro uzman yardımcısı, tapu ve kadastro denetmen yardımcısı ve müfettiş yardımcısının mesleğe alınması düzenlenmiştir.

Her üç meslek grubuna atanmak için belirlenen yaş şartı şu şekildedir: "c) Yarışma sınavının yapıldığı gün itibarıyla otuz yaşını doldurmamış olmak"

Tasarı taslağının Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğünden onaylanarak Bakanlar Kurulu üyelerinin önüne gelmesi ve ilgili bakanlarca imzalanıp Meclise sevk edilmesi, hali hazırdaki kamu yönetiminin kamuya kariyer meslek mensubu alımında, yaşça genç olanları tercih etmeye devam edeceğini göstermektedir. Daha önce de belirtmiş olduğumuz üzere; Müfettiş, uzman, denetmen yardımcısı alımı tek bir kanun ile değil, her kamu kurumunun teşkilat yasasında ayrı ayrı düzenlenmiş/düzenlenmekte olup, kanuni düzenleme yapılmadığı sürece bu mesleklerdeki yaş sınırının kaldırılması da mümkün değildir.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
77 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:13 - Rahşan Ecevit'in Devlet Mezarlığı'na defnedilmesine ilişkin teklif komisyonda kabul edildi16:10 - Ankara'da sokak köpeklerini zehirleyenlere hapis cezası16:05 - Sergen Yalçın Beşiktaş'ta15:59 - Depremde yıkılan Aykent apartmanının kolonları kesilmiş15:50 - Erdoğan, AK Parti'li vekilleri gruplar halinde dinleyecek15:47 - 10 günlük bebeğini bırakıp deprem bölgesine yardıma koştu15:44 - Havanın ısınmasıyla hamsi fiyatı düştü15:36 - Yoğun bakımdaki hastanın karnına kesici aletle 'ATT' yazıldı15:35 - AFAD'dan depreme yönelik 'hayat kurtaran' öneriler15:31 - 'Öğretmenlik Meslek Kanunu en kısa sürede çıkacak'
15:30 - Enkaz altındaki son kişiye de ulaşıldı... 41 kişi hayatını kaybetti15:25 - Diyanet, görevde yükselmede sözlü sınav yerlerini açıkladı15:24 - Öğretmenevi kafesinde yangın15:24 - Abdullah Avcı'dan Beşiktaş'a: Tatile gidiyorum, avukatımla görüşün15:22 - Manisa Valisi, Akhisar depremindeki son bilançoyu açıkladı15:18 - Vagonlar depremzedelerin kullanımına sunuldu15:15 - 30 bin ton kömür depremzedelere dağıtılacak15:11 - Meteorolojiden depremzedeler için yağış uyarısı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 'Herkes üniversite okumak zorunda değil. Meslek liselerine olumsuz yaklaşmamalıyız' dedi. Katılıyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam