1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Giyecek yardımı yönetmeliğinin uygulanmasına ilişikin Maliye Bakanlığı genelgesi

01 Temmuz 2010 15:07
Yazdır

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 211 inci maddesi uyarınca 14/9/1991 tarihli ve 91/2268 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliğinin 11 inci maddesinde, kurum ve kuruluşların verecekleri giyim eşyalarını Maliye Bakanlığınca belirlenecek standart fiyatları gözönünde bulundurmak suretiyle ihale mevzuatına göre karşılayacakları belirtilmiştir.

Diğer taraftan, Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliğinde 7/5/2010 tarihli ve 2010/508 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yapılan değişiklikle bazı personele yapılacak giyecek yardımının nakdi olarak ödenmesi öngörülmüş ve bu değişiklik 1/1/2010 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliğinde yer alan düzenlemelere ilişkin olarak farklı uygulamaların önlenmesi, uygulama birliğinin sağlanması ve oluşabilecek tereddütlerin giderilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür.

1) Yönetmeliğe ekli I ve II sayılı cetvellerdeki giyim eşyaları esas alınarak hazırlanan ?Memurlara Verilecek Giyecek Eşyalarının Azami Birim Fiyat Listesi? Ek:1 de yer almaktadır. Kurum ve kuruluşlar, ayni olarak verecekleri giyim eşyalarında belirlenmiş olan bu fiyatları aşmayacak şekilde ihale mevzuatına göre işlem yapacaklardır.

2) Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliğinde 7/5/2010 tarihli ve 2010/508 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yapılan değişiklik uyarınca, Yönetmeliğe ekli I sayılı cetvelin 16, 17, 18, 19 ve 20 nci sıraları ile II sayılı cetvelin Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfına ait bölümünün 3 üncü sırasında sayılan personele yapılacak giyecek yardımları ayni olarak yapılmaya devam edilecek, diğer personele verilmesi öngörülen giyecek yardımlarının bedeli ise nakden ödenecektir.

3) Yönetmeliğe ekli I ve II sayılı cetvellerdeki giyim eşyaları esas alınarak hazırlanan ?Nakden Yapılacak Giyim Yardımına İlişkin Fiyat Listesi ? Ek:2 de yer almaktadır. Nakdi olarak yapılacak giyim yardımının ödenmesinde bu fiyatlar esas alınacaktır.

ÖRNEK 1- Yönetmeliğe ekli I sayılı cetvelde, kadro unvanı şoför olan personele verilecek giyim eşyası; takım elbise, tulum, ayakkabı, yağmurluk, atkı ve eldiven olarak belirlenmiştir. Kullanma süreleri ise yağmurluk için iki, atkı için üç ve diğer giyim eşyaları için bir yıldır. Buna göre ilgili personele Ek:2 de belirlenmiş olan;

Takım elbise: 106,92 TL

Tulum: 20,52 TL

Ayakkabı: 30,24 TL

Yağmurluk: 23,22 TL

Atkı: 4,10 TL

Eldiven: 2,59 TL

Toplam: 187,59 TL

tutarında ödeme yapılacaktır. İlgili personele daha önceki yıllarda verilmiş olan ve henüz kullanma süresi dolmamış giyim eşyalarının bedeli, kullanma süreleri dolduktan sonra ödenecektir.

ÖRNEK 2- Yönetmeliğe ekli II sayılı cetvelde, Yardımcı Hizmetler Sınıfında bulunan personele verilecek giyim eşyası takım elbise ve ayakkabı olarak belirlenmiştir. Buna göre ilgili personele Ek:2 de belirlenmiş olan;

Takım elbise: 106,92 TL

Ayakkabı: 30,24 TL

Toplam: 137,16 TL

tutarında ödeme yapılacaktır.

4) Ayni olarak yapılacak giyecek yardımına ilişkin giderler, mevcut uygulamada olduğu gibi idare bütçelerinin ilgisine göre ?03.2.5.01- Giyecek Alımları? ya da ?03.2.5.90- Diğer Giyim ve Kuşam Alımları? ekonomik kodlarından gerçekleştirilmeye devam edilecektir.

Nakdi olarak yapılacak giyecek yardımları ise ?01.1.4.01- Sosyal Haklar? ekonomik koduna gider kaydedilmek suretiyle ödenecektir. Ancak, giyecek yardımına ilişkin ödeneklerin, idarelerin 2010 yılı bütçelerinin ?03.2.5- Giyim ve Kuşam Alımları? ekonomik kodunda yer aldığı dikkate alındığında, idarelerce hesaplanacak nakdi olarak ödenmesi gereken giyecek yardımı tutarının, giyecek yardımı ödeneğinin yer aldığı ?03.2- Tüketime Yönelik Mal ve Malzeme Alımları? ekonomik kodlarını içeren tertiplerden ödemenin yapılacağı ?01.1- Memurlar? ekonomik kodlarını içeren tertiplere aktarılması gerekmektedir.

Bu bağlamda, genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri ile özel bütçeli idareler, söz konusu ödenek aktarma işlemlerini 2010 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununun 10 uncu maddesinin ikinci fıkrasında düzenlenen yüzde 20'lik yetki çerçevesinde ivedilikle gerçekleştirecekler, aktarma işlem yetkilerini aşan kısma ilişkin ödenek aktarma taleplerini ise Bakanlığımıza ileteceklerdir.

5) Nakdi olarak yapılacak ödemelerden gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapıldıktan sonra geri kalan tutar ilgili personele ödenecektir.

6) Yönetmeliğin 9 uncu maddesi uyarınca kurumlar tarafından, giyim eşyalarının verilmesinde Yönetmeliğe ekli cetveller esas alınarak personelin kadro unvanı, sınıfı, sayısı ve hizmet yerlerine göre bir örneği Ek:3 de yer alan dağıtım listesi düzenlenecektir. Bu listeler ayni ve nakdi olarak yapılan giyecek yardımları için ayrı ayrı düzenlenecektir. Listeler ilgili kurumlar tarafından muhafaza edilecek ve yetkililerin talebi üzerine bunlara ibraz edilecektir.

7) Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliğinde 7/5/2010 tarihli ve 2010/508 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yapılan değişiklik, Emniyet Hizmetleri Sınıfında bulunan personel ile Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığında görev yapan personeli kapsamadığından, söz konusu personel hakkında mevcut uygulamaya devam edilecektir.

Bilgilerini ve gereğini arz/rica ederim.

Mehmet ŞİMŞEK
Maliye Bakanı

Ek 1-2 için tıklayınız...

Ek 3 için tıklayınız...

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 94,117 defa okundu. 11 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Sizce Ankara'da yapımı devam eden Ankapark projesine devam mı edilmeli?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam