Öğretmen atamaları ertelendi

YÖK Başkanı dün ve bugün yaptığı açıklamalarda, KPSS sorularının sızdırıldığına dair şüphelerini gazeteciler ile paylaşmıştı. Başkan Özcan bugün ayrıca, YÖK Denetleme Kurulunun iddialara ilişkin soruşturma raporunu inceledi. Bu inceleme sonrasında MEB'e giden Özcan, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile görüştü. Görüşme sonrası öğretmen atamalarının ileri bir tarihe ertelendiği açıklandı.

Haber Giriş : 30 Ağustos 2010 17:55, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42

Milli Eğitim Bakanlığı, KPSS ile ilgili iddialar konusunda durum netleşinceye kadar yarın yapılacak öğretmen atamaları ileri bir tarihe erteledi.

- YÖK Denetleme Kurulu Başkanlığı tarafından 2010-KPSS ile ilgili iddialar hakkında hazırlanan ön soruşturma raporunda, sınavın bütünlüğünü etkileyebilecek bir durumun ortaya çıkma ihtimali bulunduğu belirtildi. Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), durum netleşinceye kadar, yarın yapılacak öğretmen atamalarının ileri bir tarihe ertelendiğini bildirdi.

MEB'den yapılan yazılı açıklamada, 96 branşta 30 öğretmen kadrosuna KPSS puan üstünlüğü esas alınarak, yarın elektronik ortamda atama yapılacağının duyrulduğu anımsatıldı.

Başvurunun devam ettiği süreçte yazılı ve görsel basında 2010-KPSS sınavında usulsüzlükler yapıldığına ilişkin haberlerin yer aldığı ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

''ÖSYM Başkanlığınca sınavla ilgili yapılan değerlendirmelerde mevcut bilgi ve belgelerde 2010-KPSS Eğitim Bilimleri sınavında usulsüzlük yapıldığına ilişkin kesin bir bulguya rastlanmadığı, konunun Cumhuriyet Savcılığına intikal ettiği, ancak sınavın tümüyle iptal edilmesini gerektirecek bir durumun oluşmayacağı kanaati belirtilmiştir.

Bu değerlendirmeler çerçevesinde yeni eğitim öğretim yılının 20 Eylül 2010 tarihinde başlayacağı, eğitim-öğretim çalışmalarının aksamaması öğretmen ihtiyacı ve atama bekleyen öğretmen adaylarının durumu dikkate alınarak sözkonusu duyuruya ilişkin işlemlerin sonuçlandırılacağı kamuoyu bilgisine sunulmuştu.

Ancak sınava ilişkin yapılan ihbar ve şikayetler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığınca açılan soruşturmanın yanı sıra Yükseköretim Denetleme Kurulu Başkanlığınca da kapsamlı bir soruşturma başlatılmıştır. YÖK Denetleme Kurulu Başkanlığınca henüz soruşturma tamamlanmamakla birlikte, hazırlanan 30 Ağustos 2010 tarihli soruşturma ön raporunda ulaşılan deliller neticesinde sınavın bütünlüğünü etkileyecek bir durumun ortaya çıkma ihtimali belirtilmiştir. Başvuruda bulunan öğretmen adayları açısından telafisi güç hukuki ihtilafların yaratılmaması amacıyla durum netleşinceye kadar öğretmen atamalarının ileri bir tarihe ertelenmesi uygun bulunmuştur.''

ÖZCAN: KOPYA DELİLİ HENÜZ YOK

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, KPSS'ye yönelik iddialara ilişkin soruşturmanın ne zaman tamamlanacağını bilmediğini, çalışmanın hızlı bir şekilde sürdüğünü söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile Özcan'ın Bakanlıktaki görüşmesi sona erdi.

Özcan, saat 15.00 sıralarında geldiği Milli Eğitim Bakanlığından, konuyla ilgili yazılı açıklamanın Bakanlık tarafından yapılmasının ardından, saat 18.00 sıralarında Çubukçu ile birlikte çıktı.

Çubukçu, gazetecilerin soruları üzerine kendisinin açıklama yapmayacağını, çünkü yazılı açıklama yapıldığını belirtti. YÖK Başkanı Özcan da gerekli açıklamanın yazılı olarak yapıldığını ifade etti.

Konuyla ilgili soruşturmaların ne zaman tamamlanacağına ilişkin soruya Özcan, ''Henüz bilmiyorum. En hızlı bir şekilde çalışıyoruz'' yanıtını verdi.

YÖK Denetleme Kurulunca hazırlanan ön soruşturma raporunu Bakan Çubukçu'ya sunduğunu kaydeden Özcan, ''Bizim raporumuz bitti, Sayın Bakana sunduk'' dedi.

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, ''Kopya olarak elinizde bir delil var mı?'' sorusuna ''Hayır, henüz yok'' cevabını verdi.


MEB, 30 bin öğretmen alımının ertelendiğine dair basın açıklaması yaptı.

İşte Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan basın açıklaması

BASIN AÇIKLAMASI

Bilindiği üzere 2010 Ağustos ayında Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacını karşılamak amacıyla, 18-27 Ağustos 2010 tarihleri arasında 96 branşta, ilan edilen 30.000 öğretmen kadrosuna, KPSS puan üstünlüğü esas alınarak 31 Ağustos 2010 tarihinde elektronik ortamda atama yapılacağı duyurulmuştur.

Başvurunun devam ettiği süreçte yazılı ve görsel basında 2010 KPSS sınavında usulsüzlükler yapıldığına ilişkin haberlerin yer alması üzerine ÖSYM Başkanlığınca sınavla ilgili yapılan değerlendirmelerde; mevcut bilgi ve belgelerde 2010 ? KPSS Eğitim Bilimleri sınavında usulsüzlük yapıldığına ilişkin kesin bir bulguya rastlanmadığı, konunun Cumhuriyet Savcılığına intikal ettiği, ancak sınavın tümüyle iptal edilmesine gerektirecek bir durumun oluşmayacağı kanaati belirtilmiştir.

Bu değerlendirmeler çerçevesinde yeni eğitim- öğretim yılının 20 Eylül 2010 tarihinde başlayacağı, eğitim öğretim çalışmalarının aksamaması, öğretmen ihtiyacı ve atama bekleyen öğretmen adaylarının durumu dikkate alınarak; söz konusu duyuruya ilişkin işlemlerin sonuçlandırılacağı kamuoyu bilgisine sunulmuştu.

Ancak sınava ilişkin yapılan ihbar ve şikâyetler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığınca açılan soruşturmanın yanısıra Yüksek Öğretim Denetleme Kurulu Başkanlığınca da kapsamlı bir soruşturma başlatılmıştır. YÖK Denetleme Kurulu Başkanlığınca henüz soruşturma tamamlanmamakla birlikte, hazırlanan 30.08.2010 tarihli soruşturma ön raporunda ulaşılan deliller neticesinde; sınavın bütünlüğünü etkileyebilecek bir durumun ortaya çıkma ihtimali belirtilmiştir şeklinde açıklama yapıldı.

Başvuruda bulunan öğretmen adayları açısından telafisi güç hukuki ihtilafların yaratılmaması amacıyla durum netleşinceye kadar öğretmen atamalarının ileri bir tarihe ertelenmesi uygun bulunmuştur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Basın ve Halka İlişkiler Müşavirliği

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber