1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

YÖK: Önlisans bitirme belgesi, alan belirlemez

KPSS sınavında ve tercih işlemlerinde en sık sorulan sorulardan birisi önlisans bitirme belgelerine ilişkindir. Bazı adaylar 4 yıllık bir lisans programında okurken yarıda bırakmakta ancak ilk iki yıla ait tüm derslerden geçmeleri kaydıyla, önlisans diploması alabilmektedir. Bu durumda, bu adayın alanı ne olacaktır? Bu aday hangi alandan tercihte bulunacaktır? Bu husus YÖK'e soruldu ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bu konuya ilişkin kararını verdi. YÖK'ün resmi açıklaması için başlığa tıklayınız.
24 Haziran 2011 13:19
Yazdır

Bazı adaylar başlamış oldukları 4 yıllık liasans programını 3. sınıftan itibaren bırakabilmektedir. Bu durumdaki adaylar, istemeleri halinde, eğer ilk 2 yıla ait tüm derslerden başarılı olmuş iseler önlisans diploması alabilmektedir.

Ancak örneğin kimya, işletme, muhasebe, maliye vb. 4 yıllık programlarda okumakta iken, ayrılıp bu şekilde diploma alan adaylar kendilerini önlisans muhasebe veya önlisans maliye mezunu gibi algılamaktadır.

Bu konuya ilişkin 30 Mayıs 2008 tarihli değerlendirmemizde, KPSS sınavına hangi alandan girileceğine dair sorulan bir soruda, bu durumdaki adayların KPSS sınavına "9005 Diğer" bölümünden girmeleri gerektiğini belirtmiştik.

Haberimize konu YÖK kararının sonuç bölümü ise şu şekildedir:

"Fakültelerin Kimya, İşletme, Muhasebe, Maliye vb. programlarının 4 yıllık öğrenim süresini tamamlamayarak öğrenimden ayrılan ve ilk dört yarıyılında başarılı olanlara verilen önlisans diploması alan belirlememekte, kişinin lise üstü 2 yıllık yükseköğrenim mezunu olduğunu belirtmektedir.
Bilgilerinizi rica ederim.
Prof. Dr. M.A Yekta SARAÇ
Başkan Vekili"

YÖK'ün bu kararına göre, bu durumdaki kişilerin sadece ve sadece 3001 kodlu kadroları tercih etmesi gerekmektedir. Bu durumda olup da, ÖSYM'nin sisteminde örneğin önlisans maliye mezunu olarak alanı gösterilenlerin de sadece ve sadece 3001 kodlu kadroları tercih etmesi gerekmektedir.

Sistemde kendini bir alana bağlı olarak tanımlamış olan adayların yapacağı hatanın sorumluluğu adayın kendisine ait olacaktır. Yani bu durumdaki bir aday, örneğin önlisans muhasebe mezunu olma şartı arayan bir kadroyu tercih eder ve yerleşirse bu adayın ataması yapılmayacağı gibi bu aday, 2011 Kasım ve 2012 Mayıs ayı yerleştirmelerine de başvuramayacaktır.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 1 0
67 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:51 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar17:45 - Kocaeli'de işçi servisi devrildi: 8 yaralı17:41 - Kentsel dönüşümde vatandaş odaklı yeni düzenleme17:37 - Destici: Mutabakat metni Türkiye'nin kazanımıdır17:33 - Gümrüklerden geçen araçları 'yapay zeka' tarayacak17:28 - 'Türkiye subtropikal iklimden tropikal iklime geçiyor'17:24 - ABD Başkanı Trump'tan 'Suriye' açıklaması17:20 - Doğal ilaç dağ meyvesi: Alıç17:16 - MHP davasının hakimine AYM'den ret17:12 - YÖK'ten, 14 programdaki özel yetenek sınavıyla ilgili yeni karar
17:06 - Şehit Uzman Onbaşı'nın naaşı Tokat'a uğurlandı17:01 - Polis Başmüfettişi, 50. sergisini Budapeşte'de açtı16:56 - Altın işlemeli tüfekler ikinci el otomobil fiyatına satılıyor16:51 - 'Gözü yaşlı ailelerin' fotoğraflarıyla manipülasyon16:46 - Dev askeri zırhlılar karanlıkta görünmez oluyor16:41 - Açıköğretim kayıt yenileme tarihleri uzatıldı16:36 - Emekli polislerden Barış Pınarı Harekatı'na destek16:31 - CHP'li Tunç Soyer: Kıbrıs'tan çıkalım
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Üniversiteye girişte, bazı bölümler için 'başarı sırası' çıtası getirilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam