MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun'dan veda

Haber Giriş : 12 Mayıs 2005 08:11, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42

Atasagun görev süresi dolmadan emekliliğini istedi. Veda ziyaretlerine başlayan Atasagun dün MHP lideri Bahçeli ile görüştü.

Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Şenkal Atasagun, görev süresi dolmadan emekliliğini istedi. MİT Müsteşarı Atasagun dün MHP lideri Devlet Bahçeli'ye veda ziyaretinde bulundu. MHP yöneticilerinden alınan bilgiye göre Atasagun, daha önceden almış olduğu randevu çerçevesinde MHP lideri Bahçeli ile Genel Merkez'deki makamında bir araya geldi. Aktarıldığına göre görüşme sonrasında Bahçeli kurmaylarına "Atasagun'un emekliye ayrılma kararı aldığı ve bu çerçevede veda ziyaretine geldiği" bilgisini verdi. MİT çevreleri Atasagun emeklilik dilekçesini 5 Mayıs'ta Başbakanlığa yolladığını bildirdi. Atasagun'un kısa süre içinde görevinden ayrılacağı bildirildi. 64 yaşında olan Atasagun'un Devlet Memurları Yasası gereği 68 yaşına kadar bu görevde kalma hakkı bulunuyordu.

8 YILDIR GÖREVDEYDİ
MİT'te 1967 yılından bu yana çeşitli kademelerde görev alan Atasagun, Sönmez Köksal'ın Fransa'ya Büyükelçi olarak atanması üzerine 11 Şubat 1998'de müsteşarlık görevine atanmıştı. MİT Yasası gereği Atasagun'dan boşalacak Müsteşarlık makamına yapılacak atama, Milli Güvenlik Kurulu'nda görüşülüp karara bağlandıktan sonra Başbakan'ın önerisi, Cumhurbaşkanı'nın onayı ile olası hale gelebiliyor. 1941 yılında Kars'ta doğan Atasagun, Galatasaray Lisesi ve Grenoble (Fransa) Üniversitesi mezunu. Atasagun, yedeksubaylığını tamamlamasının hemen ardından 1967 yılında Milli İstihbarat Teşkilatı'na girdi. İstihbarat ve Operasyon Başkanlıkları bünyesinde çeşitli kademelerde hizmet verdi. 1995 yılında Operasyon Başkanlığı yapan Atasagun, 1998'de MİT Müsteşarlığı görevine getirildi.

sabah

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber