KPSS A Grubu (Kariyer Meslekler) Alım Sistemi Nasıl İşliyor - 2

2013 KPSS yalnızca A Grubu ve Öğretmenler için yapılacak. Son mevzuat değişiklikleri ile artık Mühendislik, Fen-Edebiyat, Eğitim, Mimarlık, Eczacılık, İletişim Fakülteleri ile BESYO mezunlarının da A Grubu (Müfettişlik, Uzmanlık) alımları yoğunlaşmıştır. Bu alım süreci hakkında ilk dosyamızı geçen hafta yayınlamıştık. Bu haber tüm lisans mezunları içindir.

Kaynak : Memurlar.Net - Özel
Haber Giriş : 14 Ekim 2012 09:13, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42
KPSS A Grubu (Kariyer Meslekler) Alım Sistemi Nasıl İşliyor - 2

Önceki yazımızda kariyer mesleklere ilişkin olarak puan türleri, yeterlilik süreci, maaş durumları, yurtdışı imkanları, kariyer ve yükselme olanakları hakkında özel bilgiler vermiştik.

A grubu meslek alım süreci

1- KPSS sınavı
2- Kurum sınav ilanı
3- Kuruma sınavına başvuru
4- Kurumsal sınav
5- Atama

A Grubu KPSS'ye başvurabilen bölümler

A grubu KPSS'ye tüm bölümler girebilirler. Aşağıda belirttilen fakültelerde yer alan bölümlerin bir çoğundan a grubu (müfettişlik, uzmanlık) kadrolarına alım yapılmaktadır.

- Hukuk fakülteleri

- İktisadi ve idari bilimler fakülteleri

- İşletme fakülteleri

- Siyasal bilimler fakülteleri

- Mühendislik fakülteleri

- Fen edebiyat fakülteleri

- İletişim fakülteleri

- BESYO

- Eğitim fakülteleri

- Mimarlık fakülteleri

- Diş hekimliği fakülteleri

- Tıp fakülteleri

- Veterinerlik fakülteleri

- Ziraat fakülteleri

- Edebiyat fakülteleri

- Teknik eğitim fakülteleri

KPSS A Grubu için yapılan oturumlar ve soru sayıları

Cumartesi sabah Cumartesi öğle Pazar sabah Pazar öğle
09.30-11.30 14.30-18.00 09.30-13.00 14.30-18.00
Genel kültür (60 soru) Eğitim bilimleri(120 soru) Hukuk(40 soru) Kamu yönetimi(40 soru)
Genel yetenek(60 soru) İktisat(40 soru) ÇEKO(40 soru)
Maliye (40 soru) İstatistik (40 soru)
11.30-12.30 Muhasebe(40 soru) Ekonometri (40 soru)
Yabancı dil (60 soru) İşletme (40 soru) Uluslar arası ilşk (40 soru)

Hangi alandan soru çözülmesi gerekiyor?

- Hukuk fakültesi ve İİBF mezunlarının genel kültür, genel yetenek, yabancı dil, hukuk, iktisat, maliye, muhasebe, kamu yönetimi, ÇEKO alanlarına ağırlık vermesi uygundur.

- Eğitim bilimleri fakültesi mezunlarının genel kültür, genel yetene, eğitim bilimleri alanlarına yoğunlaşmaları yeterlidir.

- Diğer fakülte mezunlarının genel kültür, yetenek, yabancı dil ve hukuk alanlarına ağırlık vermeleri yeterlidir.

Kurum sınav ilanı

Kamu kurumları A Grubu meslek personeli alımı için ilan verirler. Bu ilanda hangi unvanda personel alınacağı, kaç kişi alınacağı, hangi bölüm mezunlarının başvurabileceği, diğer sınav başvuru şartları, sınavın içeriği ve yapısı gibi konularda bilgiler yer alır.

A Grubu ilanlar nasıl takip edilebilir?

1- Memurlar.net olarak 2002 yılından bu yana yapılan tüm A Grubu ilanlar eksiksiz olarak ?ilanlar? http://ilan.memurlar.net/ servisimizin "A Grubu ilanlar" kategorisinde yer almaktadır.

2- Ana sayfamızın en alt bölümünde de güncel A Grubu ilanlara yer verilmiştir ve yıllardır yüzbinlerce A Grubu aday ilanları memurlar.net sitesinden takip etmiştir.

3- KPSS adaylarına yardımcı olmak ve ilanların takibini kolaylaştırmak amacıyla Facebook üzerinde adaylarımıza özel ?KPSS Memurlar.net? sayfası kurulmuştur.

Diğer A Grubu adaylarla nasıl irtibata geçilebilir?

Memurlar.net olarak, yıllar önce A Grubu adaylara özel olarak oluşturduğumuz ?A Grubu forumumuz? ile adaylar tartışma ve bilgi paylaşımı imkanı bulmaktadırlar. Türkiye'de her sınav sonrasında ilk olarak bilgi paylaşımında bulunulan forum yine memurlar.net forumudur.

Forumumuzda kurum sınavına katılan adayların minimum puanlarını, yazılı sınav soruları, mülakat sonrası soru ve ortam hakkında bilgiler, en çok tercih edilen kaynaklar, en çok beğenilen kurslar, ders notu, atanma süreci gibi KPSS'den göreve başlayana kadar olan süreç hakkında her türlü bilgiyi bulabilirsiniz.

Bir aday her ilana başvurabilir mi?

Kurum ilanında başvurabilecek adayların fakülte ya da bölüm bilgileri tek tek sayılmıştır. Kendisine uygun mezuniyet şartı bulunmayan ilana başvuru yapılamaz.

Hangi puan gerekli

118 tane A grubu puan bulunmaktadır ve her kurumun başvuru puanı farklıdır. Hangi kurum hangi puanla başvuru alıyor öğrenmek için tıklayınız.

İlanlara başvuru nasıl oluyor?

Birkaç yıl öncesine kadar A Grubu alımlar için kurumlara bizzat ya da posta yoluyla başvuru yapılıyordu. Birçok noter onaylı belge teslimi gerekiyordu.

Son yıllarda ve özellikle e-devlet uygulamasına geçen kurumlarda online başvuru imkanı doğmuştur. Ancak yine de şahsen ve posta yoluyla belge teslimi gereken alımların bazıları devam etmektedir.

Kaç kişi kurum ilanına başvurabiliyor?

Kurumsal sınava kaç kişinin başvuracağı kurum ilanında yer alır. Ancak KPSS'ye ilişkin Yönetmelik gereği kurumun yazılı sınavına en fazla alınacak kadro sayısının 20 katı aday çağırılabilir. Sözlü sınavda ise en fazla alınacak kadro sayısının 4 katı aday çağırılabilir. Bu detaylar ilanlarda yer almaktadır.

İlan verilmeden A Grubu alım yapılabilir mi?

A grubu ilanlar kurumların kendi web sayfalarında ve Resmi Gazetede yayımlanmaktadır.

Sonraki Yazımız: Kurum Sınavı

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber