1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Lisans okurken ilişik kesenler hangi alandan tercih yapacaklar?

Bazı adaylar bir an önce işe girme hevesiyle lisans (4 yıllık) öğreniminin en az iki yılı tamamlayınca üniversiteden ayrılmakta ve KPSS'ye önlisans düzeyinde tercih yapmaktadır. Ancak son yerleştirmede görülüyor ki yeni adaylar YÖK Başkanlığının 31 Mart 2011 tarihli kararını bilmeden tercih yapmaktadır. Yanlış tercih yaparak mağdur olmamak için bu haberimizi dikkatle okuyunuz.
31 Ekim 2012 15:02
+Aa- Yazdır
Lisans okurken ilişik kesenler hangi alandan tercih yapacaklar?

Kısa bilgi

Lisans (4 yıllık) okumakta iken bunun en az iki yılını tüm dersleri vererek tamamlayanların üniversiteden ilişik keserek önlisans diploması alma imkanları bulunmaktadır. Bu adaylar diğer mezunlar gibi önlisans düzeyinden KPSS'ye başvurabilme hakkına sahiptirler.

Bu adayların hangi alandan tercih yapacakları kafa karıştırıyordu

Yukarıda belirttiğimiz durum sonucunda bazı konular kafa karışıklığı yaratmaktaydı

1- Bu adaylar KPSS'ye başvururken kendilerini hangi bölüm mezunu olarak sisteme tanıtacakları konusunda kararsız kalmaktaydı

2- Bu adaylar tercih yaparken hangi alandan tercih yapacaklarını bilemiyorlardı.

3- Kamu kurumları bu adayları atama konusunda tereddüte düşmekteydi.

31 Mart 2011 tarihli YÖK kararı her şeyi netleştirdi

YÖK Başkanlığı bu konuda bir karar alarak tartışmalara son noktayı koydu. YÖK'ün bu kararını detaylı incelemek için tıklayınız.

Kararın özeti son cümlede yer almaktadır ve şu ifadeler kullanılmıştır:

?Fakültelerin Kimya, İşletme, Muhasebe, Maliye vb. programlarının dört yıllık öğrenim süresini tamamlayamayarak öğrenimden ayrılan ve ilk dört yarıyılında başarılı olanlara verilen önlisans diploması ?alan belirlememekte? kişinin lise üstü 2 yıllık yükseköğrenim mezunu olduğunu belirtmektedir.?

?Alan belirlememekte? ifadesi ne anlama geliyor?

Bazı bölümlerin hem lisans(4 yıllık) hem de önlisans(2 yıllık) öğrenimleri bulunmaktadır. Örneğin muhasebe, işletme, sosyal hizmetler gibi.

Bu ifadeye göre, bu gibi bölümlerin 4 yıllık öğrenimlerini okurken ayrılarak önlisans diploması alanlar bu bölümlerin önlisans mezunu olarak değerlendirilemezler. Bu adaylar da bir önlisans mezunudur ama herhangi bir alanları bulunmamaktadır.

Örneğin, işletme okurken önlisans diploması alarak ayrılan bir kişi işletme önlisans programı mezunu değildir. Önlisans mezunudur ancak bir alanı yoktur.

Bu durumun riski nedir?

Tercih kılavuzuna göre, kontenjanlar için aranan şartları taşımayan adayların atamaları yapılamaz ve bu kişiler bu konuda herhangi bir hak iddia edemezler.

YÖK kararı gereğince herhangi bir önlisans alanından mezun sayılmayan bu adayların tercihler sırasında önlisans programlarından mezun olanlar gibi tercih yapması yanlış olacaktır. Çünkü bu adaylar sadece ?3001- Herhangi bir önlisans programından mezun olmak? kodunun yer aldığı kontenjanları tercih edebilirler.

Bu adaylar yerleşmiş olsalar dahi kurumlar tarafından atamaları yapılmayacaktır. Söz konusu YÖK kararından sonra bu şekilde hatalı tercih yapan adayların atamaları yapılmamıştır. Bu kişiler herhangi bir hak da iddia edememişlerdir.

Ayrıca bu adaylar yerleştirilmiş oldukları için sonraki merkezi yerleştirmelerde puanlarını kullanamamışlardır.

Olası bir mağduriyet yaşamamak için ne yapmak gerekiyor?

1- Öncelikle adayların Tercih Kılavuzu veya Başvuru Kılavuzunun sonunda yer alan Genel Amaçlı Dilekçe Örneği (ÖSYM resmi sitesinden ulaşılabilir) doldurarak ÖSYM'ye başvurmaları ve başvuru kodlarını ?9005? olarak değiştirmeleri gerekmektedir. Çünkü bu adaylar alan belirten bir önlisans programı mezunu değildirler.

2- Bu adaylar kontenjanlar arasında sadece 3001 kodunun yer aldığı kontenjanları tercih etmelidir. ( Ancak, 3001 ile beraber özel koşul şartları(Sertifika, ehliyet, dil belgesi gibi) aranıyorsa bunları da taşımaları gerekir.)

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 1 0
19 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:52 - YÖK, Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik01:50 - Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalar Hakkında Yönetmelik01:49 - Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik01:46 - Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumuna Ait Boş Kadrolarda Değişiklik01:41 - 16 kuruma ait dolu/boş kadro kararnamesi yayımlandı01:33 - AK Parti Gazze ve Kudüs için Meclis'te genel görüşme isteyecek
00:49 - Soylu, PKK'lı terörist 'Sofi Nurettin'in etkisiz hale getirilmesi nedeniyle MİT ve TSK'yı kutladı00:41 - Biden'dan 'ateşkes' açıklaması: Netanyahu ile görüştü00:02 - İl Milli Eğitim Müdürlüklerindeki şube müdürlüğü sayıları doğru belirlenmiyor!00:01 - 18 Mayıs 2021'den önemli gündem başlıkları23:46 - İkinci el oto alım satım piyasası durgunluğunu koruyor23:38 - Devlet desteğiyle mantar üretimi! Bin kişiye iş sağladı
23:35 - Kol ağrısı diye gitti, kanser olduğu ortaya çıktı23:31 - TMO, 2021 hububat ve bakliyat alım detaylarını belirledi23:30 - Gençlerde mutluluk kaynağı sağlık23:29 - Bilinçsizce gıda takviyeleri kullananlara uyarılar23:27 - Ücretli çalışan sayısı martta yıllık bazda yüzde 7,5 arttı
23:26 - Beşiktaş borsa liginde de şampiyon
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
17 Mayıs ila 1 Haziran arasında, hafta sonlarında, sokağa çıkma kısıtlamasına devam edilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam