'Evsel katı atık toplama bedeli'ne yargı freni

Kaynak : DHA
Haber Giriş : 30 Kasım 2012 14:53, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42

BU yıl uygulamaya konulan ve belediyelerce faturalarıyla birlikte aylık tahahhuk ettirilen Evsel Katı Atık Toplama Bedeli'nin iptaliyle ilgili CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı'nın açtığı davada Adana 1'inci İdare Mahkemesi 'yürütmeyi durdurma' kararı verdi. Davanın da bu şekilde sonuçlanması halinde, tüm yurtta geçerli bir içtihat ortaya çıkarak, bu verginin ortadan kalkabileceği belirtildi.

Geçen Mart ayından itibaren merkez Adana'nın merkez Seyhan, Yüreğir, Çukurova ve Sarıçam belediyeleri tarafından aylık su faturalarına ek pusula ile tahakkuk ettirilen 'Evsel Katı Atık Toplama Bedeli' ile ilgili 4 ay önce başlayan uygulamanın iptali istemiyle 1'inci İdare Mahkemesi'ne dava açan CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, ilk etapta Yüreğir ilçesi için mahkemenin 'yürütmeyi durdurma' kararı verdiğini açıkladı.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nde mahkeme kararını duyuran Demirçalı, "Adana'da, başta Seyhan olmak üzere bazı ilçe belediyelerimizin atık su bedeli aldıkları halde ayrıca evsel katı atık bedeli almaya kalkışmaları, tek kelimeyle insafsızlıktır. Hiç bir adalet duygusuyla açıklanamaz haksızlıktır" dedi.

Kararın Türkiye'de bir ilk olduğunu ve örnek karar olduğunu açıklayan Demirçalı, "Gidin sokaktaki vatandaşa, işçiye, mühendise, avukata sorun, bakkala, manava sorun. Kime istiyorsanız ona sorun. AKP'lilere sorun, MHP'lilere sorun, CHP'lilere sorun. Size söyleyecekleri tek bir şey var; 'Vazgeçin bu haksız vergiyi almaktan vazgeçin'" diye konuştu.

'Evsel Katı Atık Toplama Bedeli'yle ilgili sorunu TBMM'ye de taşıyacağını belirten Demirçalı şöyle devam etti:

"Bu konu ne Yüreğir'in ne de Adana'nın sorunudur. Bu Türkiye'nin sorunudur. Dolayısıyla, bu kanun ve ona dayanılarak çıkarılan yönetmelik, hukuksuz ve insafsızdır. Derhal kaldırılmalıdır. Esastan bu karar bozulduğu zaman belediyeler bugüne kadar aldıkları parayı da tıpış tıpış halkımıza geri ödeyeceklerdir. Bizde bunun takipçisi olacağız."

Yüreğir Belediyesi'ne açtıkları davanın 'yürütmeyi durdurma' ile sonuçlandığını vurgulayan Demirçalı, diğer belediyelere açılan davalarda da bu kararın örnek olacağını söyledi. Demirçalı, Türkiye'nin hiç bir yerinde 'Evsel Katı Atık Toplama Bedeli' adı altında vatandaşlardan para tahsil edilemeyeceğini bildirdi.

Evsel Katı Atık Toplama Bedeli belediye meclislerinde belirleniyor. Adana tarifesinde KDV hariç meskenlerden 3.15 lira, hastanelerden 500 lira, düğün salonlarından 100 lira, marketlerden 300 lira, kamu kuruluşlarından 245 lira, tıp merkezlerinden 200 lira, bankalardan 750 lira, otellerden sınıflarına göre 250- 750 lira tahakkuk ettiriliyordu.

Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü'nün geçtiğimiz yılbaşında yürürlüğe giren yönergesi bazıo illerde geç uygulandığı için, geçerli olduğu tarihten itibaren birikmiş aylık ödemeler de tahakkuk ettiriliyor.

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber