ÖYP tercih işlemleri başladı

Kaynak : Anadolu Ajansı
Haber Giriş : 21 Aralık 2012 09:29, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) 2012 ek yerleştirmeleri kapsamında, yükseköğretim kurumlarında istihdam edilmek üzere 2 bin 643 araştırma görevlisi alımı için başvurular başladı.


TERCİHLER İÇİN TIKLAYINIZ


Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yükseköğretim kurumlarında istihdam edilmek üzere, araştırma görevlisi alınacak.

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında, araştırma görevlisi kadrolarına başvuran adayların, yerleştirme işlemleri lisans genel not ortalamalarının yüzde 25'i ile Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında (ALES) alınan puanlarının yüzde 60'ı ve varsa yabancı dil puanlarının yüzde 15'i dikkate alınarak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nca merkezi sistemle gerçekleştirilecek.

ÖYP kapsamında araştırma görevliliği için başvurular 28 Aralık tarihine kadar Yükseköğretim Kurulu resmi internet sitesinde açıklanan ÖYP yerleştirme programı üzerinden yapılacak.


*ÖYP kadroları ilanında değişiklik yapıldı

*ÖYP kadrolarına başvurular 21 ila 28 Aralık tarihleri arasında alınacak


Adaylar, başvurularını 10 tercihi geçmeyecek şekilde, beyana dayalı olarak yapacak. Yanlış beyanda bulunarak atanmaya hak kazanan adayların atamaları yapılmayacak.

Yerleştirmeler genel not ortalamasının yüzde 25'i, ALES puanının yüzde 60'ı, varsa yabancı dil puanının yüzde 15'i esas alınarak yapılacak. Sonuçlar 3 Ocak 2013'te ÖYP yerleştirme programı üzerinden açıklanacak.

Araştırma görevlisi olarak başvuracak adaylarda aranan şartlar şöyle:

''657 sayılı Kanunun 48'inci maddesinde belirtilen şartları taşımak, 35 yaşından gün almamış olmak, araştırma görevlisi olarak çalışmasına engel olacak herhangi bir sağlık problemi bulunmamak, atama yapılacak programın lisans eğitimine hangi alanda öğrenci alınıyorsa o alanda ALES'den (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) en az 70 (yetmiş) puan almış olmak. (Bu sınavın sonuçları yapıldığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerlidir) Ancak; özel yetenek sınavı ve yabancı dil puanıyla öğrenci alınan alanlara başvurularda, herhangi bir puan türünden en az 70 (yetmiş) puan almış olmaları, Eğitim Bilimleri Bölümüne (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı hariç) yapılan başvurularda, adayların lisans öğreniminde mezun oldukları alandan en az 70 (yetmiş) puan almış olmaları, alan türü değişen programlardan mezun olanların, lisans eğitimine başladıkları puan türünden en az 70 (yetmiş) puan almış olmaları gerekiyor.

Yabancı ülkelerden alınan diplomaların denkliğinin Yükseköğretim Kurulu'nca onaylanmış olması gerekiyor. Lisans mezuniyeti notunun hesaplanmasında Yükseköğretim Kurulu'nca belirlenen eşdeğerlilik tabloları, yabancı dil puanının hesaplanmasında ise Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca belirlenen Yabancı Dil Eşdeğerlilikleri kullanılacak.''

İlk olarak 2010 yılında açılan ÖYP kapsamında, 2012 yılında bütçe uygulama talimatı ile 4 bin araştırma görevlisi kadrosu verildi. Bu kadroların bin 359'una Temmuz ayında atama yapılmıştı. Boş kalan 2 bin 643 adet kadro için ise tercih işlemleri bugün itibarıyla başladı.

Bu Habere Tepkiniz