Silivri Ceza İnfaz Kurumunu'nu soydular
 
Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında %25'e varan indirim fırsatı
 
Belediye başkanın evinin kapısında şaşırtan not
 
Van'ın üç ilçe belediye başkanlıklarına görevlendirme yapıldı
 
SGK personeline, OHAL kararları güvencesi
 
Tekme tokat vücut çalışan genç! Video
 
Elektrik faturası yüksek gelenler dikkat! Foto Galeri
 
Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Danıştay: Lojmanda öğretmene öncelik verilemez

Danıştay, sıra tahsisli konutlarda öğretmenlere öncelik verilmesini öngören Genelge hükmünü iptal etti.

23 Ocak 2013 01:43
Yazdır
Danıştay: Lojmanda öğretmene öncelik verilemez

Milli Eğitim Bakanlığı, 2012 yılında genelge çıkarmış ve sıra tahsisli konutların dağıtımı sırasında "Okullardaki sıra tahsisli konutların dağıtımında öncelik eğitim öğretim hizmetleri sınıfı personeline verilecektir" düzenlemesi getirmişti.

Teç-Sen adlı sendika tarafından açılan davada, söz konusu bu düzenlemenin bir üst hukuk normu olan kanun ve yönetmeliğe aykırı olduğu belirtilmiştir. Danıştay 2. Dairesi de yapmış olduğu tespitte, hem kanunda hem de yönetmelikte, sıra tahsisli konutların dağıtımı sırasında öğretmenlere öncelik veren bir düzenlemenin bulunmadığını gerekçe göstererek genelege hükmünü iptal etmiştir.

Danıştay'ın kararları Anayasa Mahkemesi kararları gibi değildir. Anayasa Mahkemesi kararları geriye doğru yürümemektedir. Bu husus Anayasa'da yazmaktadır. Ancak Danıştay kararları geriye doğru yürümekte ve işlemi ilk olduğu şekline döndürmektedir. Genelgede yer alan düzenlemeden dolayı hak kaybına uğrayan Eğitim Öğretim Hizmetleri Sınıfı dışındaki bir personelin bulunması ve bu personelin Danıştay kararını gerekçe göstererek başvurması halinde, bu başvurunun işleme alınması ve yönetmelik ekinde yer alan 4 sayılı cetveldeki puan durumuna göre yeni bir değerlendirmenin yapılması gerekmeketdir.

İŞTE MAHKEME KARARI

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 2
27 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:49 - Yemeklerden azaltılan tuz, hipertansiyon oranını da düşürdü11:47 - Çalıntı kredi kartıyla bağış yaptılar11:42 - Okul çevrelerindeki asayiş olayları, alınan tedbirlerle azaldı11:41 - Kalın'dan 'soykırımı savunan yazara Nobel ödülü kararından dönün' çağrısı11:39 - YÖK'ün engelli öğrencilere yönelik kararları işaret diline çevrildi11:31 - 'FETÖ itirafçıları' örgüt üyelerini deşifre ediyor11:28 - Çelik'ten Girit'teki s-300'lerin hazırlandığı iddiasına açıklama11:15 - Boğaziçi Ekspresi seferlerine yeniden başlıyor11:03 - Güvenpark'taki terör saldırısıyla ilgili yeni dava11:01 - Edirne'de FETÖ şüphelilerini yurt dışına kaçıran 3 zanlı tutuklandı
11:01 - Nusret iki dövüşçüye meydan okudu10:59 - Öğrencilerin yüzde 46'sı eğitim hayatını başladığı okulda bitiremiyor10:45 - Silivri Ceza İnfaz Kurumunu'nu soydular10:36 - Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı İzleme ve Yönlendirme Kurulu kuruldu10:30 - Kayseri'de acı olay! Yangın çıkan evdeki iki küçük kardeş öldü10:12 - Belediye başkanın evinin kapısında şaşırtan not10:12 - Vergi müfettişlerini ilgilendiren düzenleme yürürlüğe girdi10:00 - Yaşlı kadın, şizofren kızının çıkardığı iddia edilen yangında öldü
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Diyarbakır annelerinin evlat nöbetini destekliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam