Danıştay, kaymakamlıktaki sözlü sınavın yürürlüğünü durdurdu

Kaynak : Anadolu Ajansı
Haber Giriş : 02 Aralık 2005 11:17, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42

Danıştay, kaymakam adaylarına sözlü sınav yapılmasını öngören yönetmelik hükümlerinin yürütmesini durdurdu. Ünal Koç adlı kişi 16 Ekim 2004 tarihinde yapılan kaymakam adaylığı yazılı sınavını kazanmasının ardından, 5 Ocak 2005'te yapılan sözlü sınavda başarısız sayıldı.

Koç, bunun üzerine kaymakam adaylığı sözlü sınavında başarısız sayılmasına ilişkin işlem ile Kaymakam Adaylığı Yönetmeliği'nin sözlü sınava ilişkin düzenlemeleri içeren 7. maddesinin 1 ve 5. fıkraları, 8. maddesinin 2. fıkrası, 9. maddesinin 6. fıkrası ve 10. maddesinin 8, 9 ve 10. fıkralarının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açtı.

Davalı İçişleri Bakanlığı'ndan savunma geldikten sonra yürütmenin durdurulması istemini görüşen Danıştay 12. Dairesi, davacının kaymakam adaylığı sözlü sınavında başarısız sayılmasına ilişkin işlem ile dava konusu yönetmelik hükümlerinin yürütmesini 2'ye karşı 3 üyenin oyuyla durdurdu.

Kararda, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun ilgili maddesinde öngörülen yürütmenin durdurulmasına karar verilebilmesi için gerekli olan koşulların gerçekleşmiş olduğu belirtildi. İçişleri Bakanlığı bu karara itirazın Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşecek

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber