Hastayı ve çalışanı memnun edene fazla ek ödeme

Sağlık Bakanlığı hastanelerinde ek ödemeler hesaplanırken hasta ve çalışan memnuniyetine de bakılacak. Hastaneden memnuniyet anketlerle belirlenecek.

Kaynak : Anadolu Ajansı
Haber Giriş : 26 Şubat 2013 11:34, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42
Hastayı ve çalışanı memnun edene fazla ek ödeme

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkan Yardımcısı Muhammet Örnek tarafından yayınlanan genelgede, ikinci ve üçüncü basamak hastanelerde dağıtılacak döner sermaye tutarının, 0 ile 1 arasında değişen ''Sağlık tesisi kalite katsayısı'' dikkate alınarak hesaplanacağını bildirdi.

Bu doğrultuda Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Sağlık Tesislerinin Kalite Katsayısının Belirlenmesine İlişkin Yönerge hazırlandı.

Yönergeye göre, sağlık tesislerinde belirli dönemlerde uygulanacak anketler dikkate alınarak tespit edilecek katsayı ''memnuniyet katsayısı'', kalite standartları esas alınarak yapılacak değerlendirmeler sonucu tespit edilecek katsayı da ''kalite standartları katsayısı'' olacak. Her iki katsayı da 0 ile 1 arasında değişecek.

Bir hastanenin kalite katsayısı ise bu iki katsayı dikkate alınarak belirlenecek. Kalite standartları katsayısının 0,35, memnuniyet katsayısının da 0,25 ile çarpımı toplanarak bir hastanenin ''kalite katsayısı'' bulunacak. Hesaplanan bu ''Sağlık Tesisi Kalite Katsayısı'' dağıtılacak ek ödeme tutarının belirlenmesinde kullanılacak.

Hizmet sunumunu aksatacak doğal afet, savaş, salgın hastalık, seferberlik ve yangına maruz kalan hastanelerde 6 ay boyunca kalite katsayısı 1 olarak kabul edilebilecek. Bu süre uygun görülürse 18 aya kadar uzayabilecek.

-Memnuniyet anketleri kimlere nasıl yapılacak--

Memnuniyet anketleri yatan, ayakta tedavi olan ve acile başvuran hastalara her ay, çalışanlara ise belirli dönemlerde yapılacak. Çalışanlara yönelik anketler hekim, sağlık hizmetleri sınıfı ve diğer personelin en az yarısına uygulanacak.

Anket, ayakta tedavi gören hastalara işlemleri bittiğinde, yatan hastalara da taburcu olduğunda, acildekilere taburcu edilirken ya da gözlem altındayken yapılabilecek

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber