Sendikalar ile hükümetin uzlaştığı 5 madde

Kadrolu, sözleşmeli ve geçici personel statüsündeki kadın kamu görevlilerine daha az gece nöbeti ve vardiyası görevi verilecek.

Kaynak : Anadolu Ajansı
Haber Giriş : 19 Nisan 2013 11:22, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42
Sendikalar ile hükümetin uzlaştığı 5 madde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in daveti üzerine Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Madenoğlu, Devlet Personel Başkanı Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, bakanlıkta bir araya geldi.

Toplantıda, geçen yıl hükümet ile memur sendikaları konfederasyonları arasında yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinde sonuçlandırılamayan ve Kamu Personeli Danışma Kurulunda görüşülmesine karar verilen konular masaya yatırıldı.

Bakan Çelik, ilgili bürokratlar ve memur sendikaları konfederasyonlarının başkanları, görüşmeler sonucunda 5 maddede uzlaşma sağladı. Tarafların yasal düzenleme yapılması konusunda mutabakata vardığı maddeler şöyle:

-En az bir yıl açıktan vekil olarak görev yapanlara yıllık izin verilecek.

-399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ye tabi sözleşmeli personel ile 4/B sözleşmeli personelin izin süreleri, memurlara paralel şekilde yeniden düzenlenecek.

-Kadrolu, sözleşmeli ve geçici personel statüsündeki kadın kamu görevlilerine daha az gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilecek.

-Nöbetçi memur uygulayan kurumlarda bu uygulama kaldırılacak.

-Sümer Holding'de çalışan sözleşmeli personelden kesilen işsizlik sigortası primi kesilmeyecek.

-9 maddede çalışmalar devam ediyor-

Toplantıda görüşülen 9 maddede ise taraflar uzlaşıya varamadı. Çalışmaların sürdürülmesine karar verilen maddeler ise şöyle:

-2005 yılından sonra göreve başlayan personele 1 derece verilmesi.

-Yardımcı hizmetler sınıfına dahil personele ek gösterge verilmesi.

-Yüz kızartıcı suçlar hariç disiplin cezalarının affedilmesi.

-Yıllık izinlerin iş günü esasına göre düzenlenmesi.

-Kamuda memuriyet dışında ve özel sektörde geçen hizmet sürelerinin tamamının kazanılmış hak aylığında değerlendirilmesi.

-İş kazası riskine maruz kalanlara karşılık sorumluluk taşıyanlar ile mali işlerden sorumlu olan kamu görevlilerine rücu edilen tazminatlara karşılık kurum tarafından mali sorumluluk sigortasının yaptırılması.

-4046 sayılı Kanun hükümleri uyarınca araştırmacı kadrosuna atanan personelin öğrenim durumları itibarıyla ibraz etmiş oldukları unvanlara istekleri halinde atanmalarına imkan sağlaması.

-Adaylık süresi içinde uyarma veya kınama cezası alan aday memurların adaylıklarına son verilerek memurlukla ilişkilerinin kesilmesinin önlenmesi.

-PTT Başmüdürlerinin il müdürü düzeyine getirilmesi.

-4/C'lilerin kadroya alınması talepleri-

Toplantıda, memur sendikaları konfederasyonlarının temsilcileri, yeni toplu sözleşme sürecinin başlayacağına işaret ederek, yasal düzenlemelerin tamamlanarak tüm maddelerin bir an önce hayata geçmesi gerektiğini vurguladı. 4/B ve 4/C'lilerin tamamının kadroya alınması gerektiği dile getiren sendika temsilcileri, 4/C'lilerin aile ve çocuk yardımından da yararlandırılması gerektiğini kaydetti.

Bu Habere Tepkiniz