1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Hukuk müşaviri ve avukat alımları başlıyor

Kurumsal yönetmeliklerde düzenleme yapılmaya başlandı. Kurumların kısa bir süre içinde hukuk müşaviri ve avukat alımına çıkması bekleniyor
11 Haziran 2013 11:34
Yazdır
Hukuk müşaviri ve avukat alımları başlıyor

KPSS Yönetmeliğinde 2012 yılında bir düzenleme yapıldı. Düzenleme şu şekildeydi:

"Kamu kurum ve kuruluşları, özel mevzuatlarında sınav, başvuru, komisyon teşkili ve sınava ilişkin diğer hususlarda düzenleme yapmak kaydıyla, hazine avukatı ve hukuk müşaviri kadroları ile avukat kadro ve pozisyonlarına, KPSS (B) grubu puan sırası dikkate alınarak, açıktan atama yapılacak kadro veya pozisyon sayısının beş katına kadar belirlenecek adaylar için yapacakları yazılı ve/veya sözlü sınavlardaki başarı sırasına göre atama yapabilirler."

BU DÜZENLEME NERELERİ İÇERİYOR

1- Hukuk müşaviri ve avukat kadroları ÖSYM'^nin yaptığı merkezi alımlar dışına çıkarılmıştır.

2- Bir kurumun hukuk müşaviri veya avukat alabilmesi için, kurumsal yönetmeliğinin olması gerekmektedir. Bu yönetmelikte, sınav, başvuru, komisyon teşkili ve sınava ilişkin diğer hususlar yer almalıdır.

3- Alımlarda öncelikle KPSS B Grubu puanı kullanılacak. Alınacak kadro sayısının beş katı aday yazılı ve/veya sözlü sınava alınacak.

KURUMLAR YÖNETMELİKLERİNDE DÜZENLEME YAPMAYA BAŞLADI

Yukarıda da belirtildiği üzere, bir kurumun hukuk müşaviri veya avukat alabilmesi için buna dair yönetmeliği olması gerekmektedir. Konuya dair Yönetmelikler Resmi Gazetede yayımlanmaya başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Yönetmeliği 7 Haziranda, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığının Yönetmeliği ise 11 Haziranda Resmi Gazetede yayımlandı.

YÖNETMELİKLERDE HANGİ ŞARTLAR YER ALDI

1- Yönetmeliklerde herhangi bir yaş şartı yer almıyor.

2- Hukuk fakültesi mezunu olma şartı aranıyor.

3- Avukat kadrosu için başvuru tarihinin son günü itibariyle avukatlık ruhsatnamesine sahip olma şartı aranıyor.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Yönetmeliklerde yapılan düzenleme sonrasında kurumlar hukuk müşaviri ve avukat alımı için ilan verecek. 2012 KPSS'ye girmiş adaylar başvuru yapacak. Açılan kadro sayısının beş kaş katı kadar en yüksek puanlı aday yazılı ve/veya sözlü sınava alınacak.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haber 82,817 defa okundu. 42 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
UBER'in trafikten men edilecek olmasını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam