1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Tencere-tava cezasına itiraz reddedildi

Kabahatler Kanunu'na göre 88 lira idari para cezası uygulanan eczacı Aslı Filiz'in, Finike Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliği'ne yaptığı itiraz reddedildi.
29 Ağustos 2013 17:13
Yazdır

ANTALYA'nın Finike İlçesi'nde, Gezi Parkı olayları sırasında evinin balkonundan tencere- tava çalan ve gürültü yaptığı iddiasıyla Kabahatler Kanunu'na göre 88 lira idari para cezası uygulanan eczacı Aslı Filiz'in, Finike Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliği'ne yaptığı itiraz reddedildi.

Avukat Atilla Sözbir, müvekkili Aslı Filiz'e 'Kabahatler Kanunu'na muhalefet' suçundan 88 lira para cezası kesilmesi üzerine, 1 Temmuz'da Finike Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliği'ne itiraz dilekçesi vermişti. Avukat Sözbir, bu işlemin yasaya aykırı, müvekkilinin eyleminin de demokratik hak olduğunu belirtmişti. Dilekçede söz konusu eylemin basit bir gürültü olmadığı, ülke gündemini uzun süredir meşgul eden toplumsal hareketin küçük bir parçası olduğu, Gezi Parkı eylemlerinin ülke çapına yayıldığı, Filiz'in de yaşananlar karşısında suskun kalamayarak mümkün olan en pasif, en zararsız şekilde kendisini ifade etmeye çalıştığı anlatılmıştı.

CEZA, HUKUKA AYKIRI BULUNMADI

Dilekçenin ardından Finike Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliği'nin Filiz'e tebliğ edilen kararında, gürültü fiilini işlediği belirtilen tutanağın aksini ispatlar bilgi, belge ve delil sunulmadığı, işlemde hukuka aykırılık olmadığı ifade edilerek, itiraz reddedildi.

Kararda şöyle denildi:

"İtiraz edenin soyut iddiası dışında, aksi sabit oluncaya kadar geçerli nitelikteki suç tutanağının usul ve yasaya aykırı olduğuna dair delil olmadığı gibi, 21 Haziran 2013 tarihinde kolluk görevlileri tarafından tutulan 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 36'ncı maddesinde, gürültü fiilini işlediği belirtilen tutanağın aksini ispatlar bilgi, belge ve delil sunulmadığı anlaşılmakta; itiraz edilen para cezasına dair işlemde herhangi hukuka aykırılık bulunmadığından itirazın reddine..."

Aslı Filiz, kendisine dün tebliğ edilen kararı şaşırtıcı bulmadığını dile getirdi. Filiz, "Tecavüzcüler, katiller serbest bırakılırken, ne ile suçlandığını bilmeden yıllarca tutuklu kalan masumlar varken, kesilen tencere- tava cezasının konuşulmasını komik buluyorum. Karara hiç şaşırmadım. Olumlu yönde bir sonuç çıkmasını beklemiyordum. Sonucun ne olacağı cezanın kesilmesinden belliydi zaten. Ülkede yaşanan hukuka aykırı sonuçları değerlendirdiğimde, kararı kınamanın da çok anlamlı olduğunu düşünmüyorum" diye konuştu.

DHA
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
06:15 - Uğur Dündar, Bülent Turan'ın 'Cimri' sözüne cevap verdi06:05 - Siyasi partilerin mali denetimleri Resmi Gazete'de yayımlandı06:01 - Fransız polisi kauçuk mermiyle ateş etti, AA muhabiri sol gözünden ağır yaralandı05:56 - Halk Bankası avukatlarının 'reddi hakim' talebi reddedildi05:43 - Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı personel alacak05:36 - Selamlama cezası veren başkan yardımcısı görevden alındı05:00 - Ermeni tasarısı, ABD Senatosunda üçüncü kez engellendi04:17 - Cumhurbaşkanı Erdoğan yurda döndü04:15 - Torba kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi00:05 - Girişte, bir dereceyi almayan mühendislik mezunu memur ne yapmalı?
00:02 - 6 Aralık 2019'dan önemli gündem başlıkları23:46 - Denizli'nin 4 ilçesinde AK Parti İlçe Başkanları istifa etti23:41 - Belediye Başkanı maaşını derneklere aktarıyor23:36 - Son depremlerle birlikte DASK başvuruları 6 kat arttı23:30 - Bu okulda diploma alan kendi işinin patronu oluyor23:24 - Doktorların yurt dışı seyahat sıkıntıları için kanun teklifi23:19 - Türk narenciyesi ilk kez Uruguay pazarına giriyor23:14 - 'Derin dondurucularda satış patlaması var'
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Diyarbakır annelerinin evlat nöbetini destekliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam