'68 Rektör sıfır çekti' haberleri eksik bilgi çıktı
 
Karizmatik kışlık kazak ve hırka seçimleri
 
Davutoğlu'nun kurduğu partinin 154 kişilik kurucu listesi
 
Trabzon'da doktoru darp eden 2 kişi tutuklandı
 
Bakanlık'tan 'kart bilgileri çalındı' iddialarına açıklama
 
Della Miles, Mevlana etkinliğinde ilahi söyledi Video
 
Gömüldükten sonra mezarlarından uyanan insanlar Foto Galeri
 
Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), Bilgi Toplumu, Tanıtım ve Enformasyon Bakanlığı için son rötuşları yapıyor.

29 Aralık 2003 14:22
Yazdır
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), Bilgi Toplumu, Tanıtım ve Enformasyon Bakanlığı için son rötuşları yapıyor.

Bakanlık bünyesinde Bilgi Toplumu Genel Müdürlüğü, Bilgi Altyapı İşleri Genel Müdürlüğü, Bağlı ve İlgili Kuruluşlar Dairesi Başkanlığı, Avrupa Topluluğu Koordinasyon ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı bulunacak.

Hükümet, Acil Eylem Planı ve hükümet programında kurulması öngörülen Bilgi Toplumu, Tanıtım ve Enformasyon Bakanlığı ile ilgili çalışmaları son aşamaya getirdi. Son rötuşlarını yapılan Bilgi Toplumu Tanıtım ve Enformasyon Bakanlığı'nın Kurulmasına Dair Tasarı ile, bakanlığın kuruluş amacı Türkiye'nin ve Avrupa Birliği'nin ve diğer gelişmiş ülkelerle beraber bireyin devlet yönetimine katılımını sağlamak, hizmet kalitesini yükseltmek ve bireyin kolayca bilgiye ulaşmasını sağlamak olarak belirlendi. 'e-devlet' projesine hız kazandıracağı belirtilen Bilgi Toplumu Bakanlığı bünyesinde Bilgi Toplumu Genel Müdürlüğü, Bilgi Altyapı İşleri Genel Müdürlüğü, Bağlı ve İlgili Kuruluşlar Dairesi Başkanlığı, Avrupa Topluluğu Koordinasyon ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı, Personel Daire Başkanlığı, Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı, Mali ve İdari İşler Daire Başkanlığı yer alacak. Bakanlık bünyesinde Ulusal Bilgi Toplumu Üst Kurulu da oluşturulacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bazı birimlerinin bakanlık bünyesine aktarılması hesaplanıyor. Bilgi Toplumu Üst Kurulu'nda, TBMM'de temsil edilen siyasi partilerden oy oranına göre temsilciler, Adalet, Maliye, Milli Eğitim, Milli Savunma, Sanayi ve Ticaret, Ulaştırma Bakanlıkları ile Anayasa Mahkemesi, Danıştay, Sayıştay, Yargıtay, Yüksek Seçim Kurulu, Genelkurmay Başkanlığı, Kara, Hava, Deniz ve Jandarma Genel Komutanlığı, MGK Genel Sekreterliği, TÜBİTAK, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Topu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, TMMOB, TOBB, Sanayi ve Ticaret Odaları Temsilcileri, Kamu-Sen, KESK, TESK, TÜSİAD, DİSK, Hak-İş, KADER, Atatürkçü Düşünce Derneği'nden de temsilcilerin yer alması öngörülüyor. Bilgi Toplumu Bakanlığı'nın ihdası ile birlikte kabinede görev dağılımının da değişebileceği belirtiliyor.


ULUSAL SU ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ KURULUYOR

Bir yandan üst kurullara çeki düzen vermeye çalışan hükümet, bir üst kurul ve bir enstitü kurmak için kolları sıvadı. Bilgi Toplumu Üst Kurulu'nun yanı sıra Sağlık Bakanlığı bünyesinde Sağlık Üst Kurulu ile ilgili çalışmalarda tamamlandı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın hazırladığı üst kurul yasası, bakanlığın bazı yetkililerinin üst kurula devredilmesini öngörüyor. Üst kurul, tıpta uzmanlık sınavlarını planlamak, uzmanların atama usul ve esaslarını belirlemek ve uygulamakla görevli olacak. Hükümet, iki üst kurulun ardından, Türkiye'nin stratejik öneme sahip su kaynakları ile ilgili çalışmalar yapmak üzere Ulusal Su Araştırma Enstitüsü'nü de faaliyeti sokmayı planlıyor. Türkiye'deki su kaynaklarının işlenmesi ve amacına uygun kullanılıp korunmasını, denetimini yapacak olan Su Enstitüsü, diğer üst kurullarda farklı örgütlenecek. Ulusal Su Araştırma Enstitüsü'nün adı verilen özerk kurulun yönetimine, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı iki, Tarım ve Çevre Bakanlığı birer, DSİ Genel Müdürlüğü 3, Başbakanlık 1 ve üniversitelerin ziraat fakültelerinden iki olmak üzere 9 üye girecek. Ulusal Su Araştırma Enstitüsü'nün Merkezi Ankara'da bulunacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve DSİ Genel Müdürlüğü'nün bazı yetkilileri de bu enstitüye verilecek.

Habervitrini

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
00:54 - TBMM'den ABD Senatosunun karına tepki00:52 - Dışişleri Bakanlığı: ABD Senatosunun kararı haksız ve izansız00:14 - '68 Rektör sıfır çekti' haberleri eksik bilgi çıktı00:05 - KDK: Okul yöneticiliği sürekli geçici görevlendirmeyle yürütülemez00:03 - 13 Aralık 2019'dan önemli gündem başlıkları00:01 - Çavuşoğlu'ndan ABD Senatosunun kararına tepki00:00 - Sepette süpriz indirimler23:55 - Fahrettin Altun'dan ABD Senatosunun kararına tepki23:51 - Prof.Dr. Alkin: MB faizi 2020'de tek haneye indirebilir23:46 - Kas ağrısı deyip geçmeyin
23:41 - Sınavı geçemeyen Ak Parti'li vekil: 10 soru kaçırmak normaldir23:36 - Tarihi eserleri internet üzerinden satışa çıkardı23:30 - Okul bahçeleri geleneksel oyun alanlarıyla donatılıyor23:24 - Davutoğlu'nun kurduğu partinin 154 kişilik kurucu listesi23:22 - İbrahim Kalın'dan ABD Senatosunun kararına kınama23:20 - Özlem Zengin: ABD'nin kararı bizim için yok hükmündedir23:14 - İBB, KPSS'siz, mezuniyet notu ve sözlü sınavla 420 personel alacak23:11 - Temel Karamollaoğlu'ndan yeni partilere yeşil ışık
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milletvekillerinin, araçlarına çakar takmalarını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam