1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Tüm hekimlere işyeri hekimi olma hakkı getiriliyor

Daha önce mahalli idarelerde ve kurum tabipliklerinde çalışan hekimlere alternatif gelir kaynağı olarak verilen işyeri hekimliği hakkı, Meclise sunulan kanun tasarısına göre tüm hekimlere tanınacaktır.
17 Ekim 2013 23:19
Yazdır
Tüm hekimlere işyeri hekimi olma hakkı getiriliyor

Yürürlükte olan "Üniversite ve Sağlık Personelinin Tam Gün Çalışmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile özlük haklarında hiçbir iyileştirme yapılmadığı için döner sermaye ek ödemesi almayan, mahalli idarelerde ve kurum tabipliklerinde çalışan hekimlere alternatif gelir kaynağı olarak işyeri hekimliği hakkı tanınmıştır.

Görüşülecek olan 480 Sıra Sayılı Kanun Tasarısında tüm hekimlere işyeri hekimliği yapma hakkı verilmesi planlanmıştır. Yani işyeri hekimliği uygulaması, mahalli idarelerde ve kurum hekimliklerinde çalışanlar için bir ayrıcalık olmaktan çıkmıştır. Üstelik Kurum hekimlerinin 57 saat olarak kullanabildikleri işyeri hekimliği süresi, yasa ile tüm hekimler için 30 saat olarak sınırlandırılacağından, işyeri hekimliği bulabilen kurum hekimleri mevcut işlerini kaybedecek, bulamayanlar da bir kez daha mağdur olacaklardır.

İşyeri hekimliği; hekimin mevcut işi ve çalışma saatleri dışında iş yapmasını gerektirdiği gibi standart ve garanti bir iş değildir. Ödemeler özel kuruluşlar tarafından yapıldığı için, belli bir kriteri yoktur. Özellikle anne olan kurum hekimlerinin mesai saatleri sonrasında işyeri hekimliği yapmaları pratikte mümkün değildir. Asıl önemlisi; döner sermaye uygulamasında olduğu gibi hekim yaptığı işin karşılığı değil, bulabilirse başka bir işin karşılığında ücret almaktadır.

Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan Meclise verdiği kanun teklifinde sorunun çözümü için 657 sayılı Kanuna aşağıdaki türden bir maddenin eklenmesini önermiştir.

657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNU HAKKINDA KANUN DEĞİŞİKLİK

TEKLİFİ
MADDE 1- 14.7.1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa ek madde eklenmiştir.

"EK MADDE 43- Sözleşmeli statüde olanlar da dahil olmak üzere mahalli idareler ile medikolar ve kurum tabipliklerinde fiilen çalışan ve döner sermaye ek ödeme almayan tabip ve diş tabiplerine, yapmış oldukları hizmetler göz önüne alınarak en yüksek devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) %700'üne, diğer sağlık personeline %300'üne kadar Maliye Bakanlığının uygun görüşü üzerine Sağlık Bakanlığınca belirlenecek usul ve esaslara göre ek ödeme yapılır. Bu ödemelerden damga vergisi hariç herhangi bir vergi kesilmez. Bu madde kapsamında ödeme yapılan personele 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 9 uncu maddesine göre ödeme yapılmaz."

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 1 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
09:11 - Çocuklar doğumda karıştı, kendi ülkelerinde yabancı oldular09:00 - Türkiye resti çekti! Yunanistan'a Barbaros yanıtı08:45 - Genel Kurul elden geçiyor08:30 - Koronavirüs, su tüketimini artırdı08:15 - DHKP-C'nin kozmik odasına girildi08:05 - Beyrut patlaması gözleri Boğazlara çevirdi
07:50 - Muharrem İnce yaptırdığı ankete güveniyor: Yüzde 5407:45 - TOGG adı markalaştı: Dünyada ve Türkiye'de çok beğenildi07:35 - İstanbul Sözleşmesi Çalışma Platformu rapor hazırladı07:30 - Baro parayı gece kulübünde yedi07:15 - AK Parti'de kongreler bugün başlıyor07:05 - Lobilere inat çarklar dönüyor
06:40 - Doç. Dr. Turan: Şiddeti azalmadı ne kadar kötü olabileceğini görüyoruz06:30 - Meteorolojiden kuvvetli rüzgar uyarısı - Haritalı06:11 - Akdenizde son sözü Türkiye söyler05:19 - Polis memurunun dikkati genç kızı hayata bağladı03:04 - Veri Paylaşımı Kurulu Yönetmeliği
03:03 - Turizm Tesisleri Uygulama Yönetmeliğinin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Yönetmelik
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam