Sağlıkta 'cetvele göre' atama dönemi

Kaynak : Anadolu Ajansı
Haber Giriş : 20 Mart 2006 08:45, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42

Sağlık personelinin ataması, 'Personel Dağılım Cetveli'ne göre yapılacak. Cetvel, hem her ilde görev yapan, hem de ihtiyaç duyulan sayıyı gösterecek. Puanı az olan taşrada kalacak

Sağlık Bakanlığı tarafından 'Atama ve Nakil Yönetmeliği'nde gerçekleştirilecek değişiklikle, sağlık personelinin ataması, 'Personel Dağılım Cetveli'ne göre yapılacak. 'Personel Dağılım Cetveli', hem her ilde görev yapan, hem de ihtiyaç duyulan sağlık personelinin sayısını belirlerken, il içindeki dağılımı da gösterecek. Böylece illere açıktan atamalar bu cetvele göre yapılırken, il içi dağılımlar da hizmet puanına göre düzenlenecek.

'Herkes merkezi istiyor'
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar, değişiklikle, yönetmeliğin tıkanıklık oluşturan maddelerini yeniden düzenleyeceklerini, bunun için 'Personel Dağılım Cetveli' adını verdikleri bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Ünüvar, "İl içi dağılımları hizmet puanı esasına göre düzenleyen bir yönetmelik değişikliği olacak. Bu hazırlık, hekimlerin hem Türkiye çapında iller arası dağılımını, hem de il içindeki dağılımını düzenleyecek ciddi bir çalışma olarak değerlendirilebilir" dedi.
Bakanlığınca iki yıl önce aynı yönetmelikte yapılan değişiklikle 'hizmet puanı' esasının getirildiğini anımsatan Ünüvar, buna göre, bir yerden bir yere nakilde en önemli esaslardan birinin hizmet puanı olduğunu ifade etti. Sağlık personeliyle ilgili olarak il içi dağılımlarda da büyük problemler yaşandığını vurgulayan Ünüvar, merkezde daha çok çalışma eğilimi görülürken, taşra için bu eğilimin olmadığını kaydetti. Müsteşar Necdet Ünüvar, "Yönetmelik değişikliği, hizmet puanı düşük olan arkadaşlarımızın, çalışmak istedikleri ilin taşrasında en azından belli bir süre görev yapmasını öngörüyor" diye konuştu. Değişiklikle ilgili yapılan çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu belirten Ünüvar, hizmet puanı düşük olanın, biraz daha taşrada çalışacağını açıkladı.

Valilere görev
Bu değişiklikle, özellikle il içindeki sağlık çalışanlarının dağılımının düzenleneceğinin altını çizen Ünüvar, "Örneğin bir ilçede, gerekli olan uzman hekim sayısında açık varken, bu ilçenin bağlı olduğu il merkezinde fazlalık varsa, fazla olan hekimler, hizmet puanına göre ihtiyaç olan ilçeye gönderilecek" dedi. 'Personel Dağılım Cetveli'nin Sağlık Bakanlığı'nca yayımlanacağını dile getiren Ünüvar, gerekli düzenlemenin de valiliklerce yapılmasının öngörüldüğünü ifade etti.

'Gönüllü yetmiyor'
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ünüvar, doktorların karşı çıktığı zorunlu hizmet kararıyla ilgili de şunları söyledi:
"Öyle şehirler var ki, çok ciddi ihtiyaç olan uzman yok. En küçük bir il en az 100 bin nüfusa sahip. Dolayısıyla 100-200 bin kişinin ihtiyaç duyduğu uzman eksiği var. Bunu sadece özendirici, gönüllü hizmetle sağlayamıyorsunuz. Mecburen belli bir süre hekimlerimizin belirli bölgelerde çalışmasını öngören bir yasal düzenleme yaptık. Ülkedeki sağlık hizmetinin yüzde 75'i Sağlık Bakanlığı tarafından veriliyorsa, sağlık çalışanlarının da önemli bir kısmı kamu mensubuysa ve bölgeler arası ciddi bir dengesizlik varsa, mecburi hizmetten başka çözüm kalmıyor. Mecburi hizmet bu ülkenin gerçeği."
Ünüvar, yabancı doktorlarla ilgili yapılan çalışmanın da gereğinden fazla büyütüldüğünü ileri sürdü.

Bu Habere Tepkiniz