1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kazai rüşt kararı, KPSS öncesinde mi alınmalı?

Bu sene birkaç adayın atanma hususunda kazai rüşt ile ilgili çelişki yüzünden mağdur olması KPSS'deki bir açığı daha ortaya çıkardı. KPSS başvuru kılavuzu ve tercih kılavuzları, kazai rüşt kararı bakımından birbiri ile çelişiyor.
06 Ocak 2014 14:23
Yazdır
Kazai rüşt kararı, KPSS öncesinde mi alınmalı?

Kısa bilgi

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre kural olarak 18 yaşını doldurmuş olanlar memur olabilirler. Ancak belli durumlarda kazai rüşt kararı alınmış olması şartıyla 18 yaşını doldurmamış olanlar da memur olabilmektedir.

Kazai Rüşt kararı nedir?

Medeni Kanunun 12.maddesine göre; "Onbeş yaşını dolduran küçük, kendi isteği ve velisinin rızasıyla mahkemece ergin kılınabilir."

Yukarıda belirtilen işlem kazai rüşt kararıdır.

Bu işlem sayesinde küçükler hukuk düzeninde kendi iradeleriyle karar alabilir, hak ve yükümlülük altına girebilir konuma gelmektedirler. Aynı şekilde bu karar ile vatandaşlar kamu görevlerine girebilmektedirler.

Kılavuzlarda tam olarak ne yazıyor?

2012 KPSS başvuru kılavuzunun sınava katılma şartları arasında "..... Kazai rüşt kararının girilen sınav tarihinden önce alınmış olması gerekmektedir." ifadesine yer verilmiştir.

2012 KPSS puanları ile yapılan merkezi yerleştirme tercih kılavuzlarında tercih yapma şartları arasında ise "...Kazai rüşt kararının tercih işlemlerinin son günü itibariyle alınmış olması gerekmektedir." denilmiştir.

Buradaki çelişki nedir?

Sınav başvurusunda zaten sınavdan önce kazai rüşt kararı alınmış olmalı diyor. Ancak tercih kılavuzunda ise tercihlerin son günü itibariyle kazai rüşt kararı olması gerekir derken "sınav tarihinde kazai rüşt olmasa da olur, önemli olan tercihlerin son gününde olması yeterli" gibi bir hukuki çelişki ortaya çıkmaktadır.

Adaylar nasıl mağdur oldu?

2012 KPSS puanı ile kurumlara yerleşen adaylardan bazılarının atamaları kurumları tarafından yapılmamıştır. Kurumlar gerekçe olarak ise "başvuru kılavuzuna göre sınava girerken ya 18 yaşı doldurmuş olmanız ya da kazai rüşt kararı almanız gerekliydi" cevabını vermiştir. Buna karşılık olarak adaylar ise "tercih kılavuzuna göre tercihlerin son gününde 18 yaşımı doldurmuş bulunmaktayım ben de buna göre tercih yaptım" ya da "tercihlerin son gününden önce kazai rüşt kararımı aldım, kılavuza göre hareket ettim" diyerek kendisini savunmuştur. Sonuç olarak ise yüksek puan ile yerleşen bazı adayların atamaları yapılmamıştır.

Başvuru kılavuzundaki yaş şartı kaldırılmalıya da değiştirilmeli

Tercih kılavuzunda yer alan ifade kamu yararı açısından en faydalı olan ve adaylar açısından ise en kapsayıcı olan ifade olarak görünmektedir. Ayrıca, sınav öncesi 18 yaşına birkaç günü kalmış olan aday bile mahkemeye başvurarak kazai rüşt kararı almak zorunda kalacak ve zaten sıkıntılı ve yavaş olan yargıya bir külfet daha çıkacaktır. Bu yüzden başvuru kılavuzunda yaş ve kazai rüşt kararına ilişkin madde kaldırılmalı ya da tercihlere atıf yapacak şekilde yeniden düzenlenmelidir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 4
7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:46 - VGM'den BİSAV'a kayyum açıklaması16:45 - Corona virüsü Singapur'a da sıçradı16:43 - Hakim savcı alımı yazılı sınav sonuçları açıklandı16:29 - Belediye 'kanun var' vatandaşlar ise 'çocuğum var' diyor16:24 - Bilim doğruladı... Stres saçlarınızı beyazlatıyor16:18 - Yargıtay Başkanı Cirit'ten 'arabulucuk' açıklaması16:15 - İSKİ'den tankerle su dağıtım ihalesi; Maltepe'de yıllardır suya hasretler16:08 - Kayseri'de FETÖ sanığı eski üsteğmene hapis cezası16:04 - ILO sözleşmelerine dayanılarak memura fazla çalışma ücreti verilebilir mi?15:59 - Kar yağışı nedeniyle yaşanan kazalar D-100 kara yolunu kapattı
15:56 - 'Palu ailesi' davasında istenen cezalar belli oldu15:44 - Böcek: Daha fazla dayanmamız söz konusu değildi15:38 - Bakan Varank: En az 10 Türk Unicorn hedefi uzak bir ihtimal değil15:32 - FETÖ'den tutuklanan Bekmezci örgütle bağlantılı 'vakıflardan sorumlu'ymuş15:25 - Merkez Bankası rezervleri arttı15:21 - Bakan Çavuşoğlu: S-400'ler NATO'ya tehdit değil15:17 - 'Domuz gribi' şüphesiyle hastane acilinde kırmızı alan kapatıldı15:10 - Planörden uyuşturucu atıldığı iddiasına açıklama
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam