ASELSAN nasıl personel alıyor?

ASELSAN istihdam da ilk 10 içinde olan üniversitelerden mezun olan adaylara öncelik veriyor.

Kaynak : Memurlar.Net - Özel
Eklenme : 01 Mayıs 2014 08:24
ASELSAN nasıl personel alıyor?

Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na bağlı olarak çıkan Savunma Sanayii Gündemi Dergisi'nde ASELSAN'ın işe alımda dikkat ettiği temel konuların başında, adayın ASELSAN kültürüne uygunluğu, ekip çalışmasına yatkınlığı geldiği belirtildi. Türkiye'de bulunan tüm üniversitelerden değil, yetkinliğini ve başarısını kanıtlamış ayrıca ÖSS sınav sonuçlarına göre tercih edilen üniversiteler arasında ilk sıralarda yer alan üniversitelerin mezunlarını istihdam etmek amacıyla, tespit edilen ilk 10 üniversiteden mezun adayların istihdamına öncelik veriliyor. Adayların seçiminde sadece üniversite başarılarının değil aynı zamanda kişilik özelliklerinin ve yapacakları işe mesleki uygunluklarının test edildiği uluslararası standartlara uygun destekleyici testler uygulanıyor.

ASELSAN'da en çok ODTÜ'lü mühendis çalışıyor

ASELSAN'da çalışan mühendislerin bin 184'ü ODTÜ, 348'i Hacettepe, 184'ü Bilkent, 160'ı İstanbul Teknik, 107'si ise Gazi Üniversitesi mezunu. Çalışan mühendislerin bin 398'i Elektrik / Elektronik, 343'ü Makine, 157'si Bilgisayar, 147'si Endüstri ve 24'ü Havacılık Mühendisi.

ASELSAN'da 3 bin 851 kişi çalışıyor

2 bin 168 mühendis ve bin 84 teknisyen olmak üzere toplam 3 bin 851 personel ASELSAN'da çalışıyor. Ayrıca çalışanların yaklaşık 60'ı mühendis. 4 ARGE merkezinde de bin 741 personel çalışıyor.

Çalışanlar yüksek lisans mezunu

ASELSAN'da çalışan personelin bin 140'ı yüksek lisansını, 81'i doktorasını tamamlamış olup, 425 personelin yüksek lisansa, 138 personelin ise doktoraya devam ettiği açıklandı. Kurumda çalışmakta olan mühendislerin 78'i doktora, bin 53'ü yüksek lisans ve bin 37'si de lisans mezunu olduğu belirtildi. Ayrıca uzmanlık seviyesine kadar olan personelin lisansüstü eğitimi tamamlamaları ve tez konusunun kurumda çalıştığı konuyla uyumlu olması koşuluyla kademe artışı veriliyor. Ücretinin yükselmesi, kişinin
çalışma yılı ve performansı dikkate alınarak, unvanının yükselmesi olanağı da sağlanıyor.

Stajlara büyük önem veriliyor

ASELSAN, ileriye dönük istihdam politikası kapsamında şirkette stajlara büyük önem veriyor; çok sayıda meslek lisesi ve üniversite öğrencisine staj imkanı yaratılıyor. 2010 yılında 193 meslek lisesi öğrencisi ile 789 üniversite öğrencisine staj yapma olanağı sağlandı. Ayrıca ASELSAN personel temininde kurumda staj yapılmış olmasına da büyük önem veriyor.

Aday mühendislere asgari ücret

ASELSAN, aday mühendislik uygulaması kapsamında Ankara'da yerleşik üniversitelerin elektronik, makine, bilgisayar, uzay havacılık bölümlerinde 3. sınıftan 4. sınıfa en az 3 not ortalaması ile geçmiş başarılı öğrencileri ağırlıklı olarak staj dönemlerinde tespit ederek, bu dönemde verilen brifinglerle kuruma branşlarıyla ilgili uygulama sahasını görmeleri sağlanıyor, bu adaylar yapılan mülakatlar sonucunda aldıkları derslerle ve kariyer hedefleri ile uyumlu bölümlere yerleştiriliyor. Aday mühendisler
haftada 1,5 gün ASELSAN'a gelmekte, asgari ücret karşılığı çalışmakta.
Mezuniyetleri sonrasında performansı uygun bulunan adaylar, mühendis kadrosuna geçiriliyor. Kurum bu yöntemle personeli önceden yetiştiriyor.

Başarılı öğrenciler kuruma kazandırılıyor

Kurum personelleri üniversitelerin düzenledikleri kariyer fuarlarına katılım sağlayarak, özellikle başarılı öğrencilerin staj yapmaları, aday mühendis olmaları veya mezuniyetleri sonrası kurumda istihdam edilmeleri için gerekli bağlantılar kuruyor. Ayrıca öğrenci kulüpleri vasıtasıyla düzenlenen etkinliklere de katılım sağlanarak, teknik personelin sunumlar yaparak öğrencilerin ilgisini kuruma çekmeye çalışmakta.

Engelli istihdamından dolayı ödül

KAPAT [X]

ASELSAN, İŞKUR'la işbirliğiyle yürütülen çalışmalar neticesinde tespit edilen adayları, yasada da öngörüldüğü şekilde bedenen ve ruhen kendilerine uygun işlerde istihdamının sağlandığını belirtti. İstihdamı sağlanan personelin tamamının şirketteki görev tanımlarına uygun olduğu, yapılan uygulamalar ile Özürlüler İdaresi'nden teşekkür aldığı açıklandı.

Tez hazırlayan araştırma görevlilerine burs

Her yıl ihtiyacımıza bağlı olarak tespit edilen konularda doktora tezi hazırlayacak üniversite araştırma görevlilerine burs veriliyor. Burs karşılığında bursiyerin doktora sonrası üniversitede kalması ve konunun ders olarak okutulması hedefleniyor.

Slikon Vadisi'nden kuruma personel transferi

2007 yılından bu yana 'Tersine Beyin Göçü Projesi' kapsamında Amerika Silikon Vadisi'ne gidilerek lisansüstü eğitim yapmış adayların, Türkiye'ye geri dönmeleri ve kurumda istihdamları konusunda başarılı adımlar atıldığı belirtildi. Bununla birlikte Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı kapsamında kabul gören projelerde teşvik alındığı da vurgulandı.

Memurlar.Net'i Twitter'dan takip etmek için tıklayınız

Bu Habere Tepkiniz