1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

KPSS'ye Girmek İçin Ne Zaman İstifa Etmeliyim?

Daha önce sitemizde de yer aldığı üzere memurlar da KPSS'ye girebilmekte ve bu sınav sonrasında yerleştirme işlemlerine katılabilmektedir. Memur kişilerin KPSS'ye alınmasının yarattığı sıkıntılara daha önce dikkat çekmiştik... Bugünkü haberimizde memurlar.net'e çok sık sorulan bir soruyu cevaplama gereği hissettik. Soru şu şekilde: Memurun KPSS'ye girebilmesi için ne zaman istifa etmesi gerekmektedir? Cevap için başlığa tıklayınız.
16 Haziran 2006 15:30
+Aa- Yazdır

SORU: 657'e tabi olarak atandım ve şuan çalışıyorum. Fakat hiç memnum değilim. Benim, 2006 KPSS'ye girebilmek için, ne zaman istifa etmem gerekiyor?

CEVAP: İlk önce şu hususu belirtelim: KPSS'ye girmek için istifa etmeye gerek yoktur. Ancak, istifa etmeyi düşünen memurların, istifasının kabulü ile başlayan memur olamamasına ilişkin sınırlamanın ilk ve son tarihini iyi hesaplaması gerekmektedir.

1- İstifada İlk Tarih

657 sayılı Kanuna göre, bir memur eğer usulüne göre istifa etmiş ise 6 ay; usulüne uymadan istifa etmiş ise en az bir yıl geçmeden tekrar memur olamamaktadır. Buna bekleme süresi denmektedir.

Devlet memuru istifa isteğini yazılı olarak kurumuna bildirmektedir. Kurum, bu isteği bir ay içinde karar bağlar. İstifanın kabul edilmesine dair bir onay alınır. Bu onayda ?? tarihinden geçerli olmak üzere çekilme isteğinin kabulü? şeklinde bir tarih yer alır. Bu onay ilgili memura tebliğ edilir. 6 aylık ve 1 yıllık bekleme süreleri bu tarihten başlar.

2- İstifada Son Tarih Hesaplaması

Önce şu hususlara çok dikkat etmek gerekmektedir: KPSS'de üç önemli tarih vardır. Birincisi sınava girildiği tarih, ikincisi boş kadroların açıklandığı tarih, üçüncüsü ise yerleşen kişinin yerleştiği kurumca atamasının yapıldığı tarih? İstifa eden bir Devlet memurun, belirli bir süre yeniden memur olmamasına dair sınırlayıcı düzenlemenin son tarihi, yerleştirme yapılan kurumun atama onayındaki tarihtir.

3- Süreler Sadece Memurlar İçindir

Yukarıda yer alan tüm açıklamalar, sadece bir memur kadrosundan istifa edip başka bir memur kadrosuna geçecek olan memura ilişkindir. Bir memur, KPSS ile bir KİT'e yerleştiğinde (399 sayılı KHK'nın II sayılı cetveli) bu bekleme sürelerine tabi değildir. Direkt istifa edip KİT'deki sözleşmeli göreve başlayabilir. Zira belirttiğimiz üzere bekleme süresi sadece memurlar içindir.

4- Okur'un Sorusu

Okur'un sorusuza gelecek olursak; Boş kadroların ne zaman yayımlanacağı ve bu kadrolara hangi süreler içerisinde başvurulacağı şuan belli değildir. Buna ilişkin ilan sınavdan sonra yayımlanacaktır. Ancak istifa etmeniz halinde ilk istifa tarihi ile istifa sonrasında beklenilecek sürenin son tarihi, yukarıdaki açıklamaya göre hesaplanacaktır.

5- Bir Örnek

Aday, memur olarak çalışıyor olsun ve usulüne uygun olarak istifa etsin. İstifası 15.06.2006 tarihinden geçerli olmak üzere kabul edilsin ve ilgiliye tebliğ edilsin. Bu aday önlisans mezunu olarak Eylül 2006'daki KPSS'ye girsin. Kasım ayında ÖSYM boş kadroları açıklasın. Başvurular için de son gün 15 Kasım 2006 olsun. Yerleştirme sonuçları 28 kasım 2006'da açıklansın ve aday, Orman Genel Müdürlüğüne yerleşmeye hak kazansın. Orman Genel Müdürlüğü de 16 Aralık 2006 tarihinde kişinin atamasını yapsın.

Bu adayın istifasından sonra memur olamayacağı sürenin başlangıcı 15.06.2006'dır. Aday usulüne uygun istifa etmiş ise bu aday 16.12.2006 tarihinde yeniden memur olmaya başlayacaktır.

Yukarıdaki örneklemeye göre; 6 aylık sürenin son günün hesaplanmasında atamanın yapıldığı tarih yani 16.12.2006 tarihi esas alınacak ve adayın ataması yapılacaktır. Eğer Orman Genel Müdürlüğü 14.12.2006 tarihi itibariyle atamayı yaparsa kişi 6 aylık süreyi doldurmadığı için atanamayacaktır.

6- Okur'un istifa etmesine gerek yok

Burada bir diğer nüans ise memur olan bir kişinin KPSS için istifasına gerek bulunmadığı konusudur. Memur, KPSS ile başka bir kadroya yerleştiğinde, yerleştirmenin yapıldığı kurum memurun çalıştığı kurumdan muvafakat isteyecektir. Muvafakat verilmesinin ardından da memur diğer kurumda göreve başlayacaktır. Ancak, kamu kurumları ihtiyaçları olduğu için genelde muvafakat vermemektedir. Bu halde de muvafakat verilmemesi yönündeki işlemin kamu yararı taşımadığı gerekçesiyle dava açılmaktadır. Davanın nasıl sonuçlanacağı tarafların savunmasına bağlıdır

7- İkiden fazla istifa eden memur olamaz

657 sayılı Kanunun 92'inci maddesine göre bir memur iki defa istifa edebilmektedir. Üçüncü defa istifa ettiğinde, bu kişi bir daha memur olamamaktadır. Memurların, 25 yıllık hizmet süresini dikkate alarak, istifa etme kararını vermesi, daha uygun olacaktır.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
42 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
06:57 - Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan Ramazan Bayramı kutlama mesajı06:56 - İçişleri Bakanı Soylu'dan Ramazan Bayramı mesajı06:50 - İsrail'in attığı füze TRT muhabirinin bulunduğu bölgenin yakınına düştü06:40 - Fransız astronottan uzaydan 'Kabeli' Ramazan Bayramı tebriği06:30 - Kuzey, iç ve doğu kesimlerinde sıcaklık artacak - Haritalı06:15 - İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 2 Filistinli daha şehit oldu
02:43 - Bazı tutuklu ve hükümlüler, e-Görüş ile aileleriyle bayramlaşacak01:56 - THY, günlük ortalama 448 uçuşla Avrupa'da liderliğini devam ettirdi01:27 - Kısıtlamaya uymayan şahıslar kendilerini uyaran polise saldırdı: 3 gözaltı01:13 - CDC, BioNTech-Pfizer aşısının 12-15 yaş grubunda kullanımını tavsiye etti00:04 - YÖK kararı sonrası üniversitelerde araştırma görevlisi istihdamı azaldı!00:01 - 13 Mayıs 2021'den önemli gündem başlıkları
23:55 - Erdoğan, Üs Bölgesi'ndeki askerlerin bayramını kutladı23:52 - Yüksekova'da menderesler hayran bırakıyor23:43 - 'İsrail'in her türlü değere aykırı eylemleri derhal durdurulmalı'23:39 - Nemrut'un Krater Gölü, görsel şölen sunuyor23:37 - Egzoz emisyonu muayenesi 17 Mayıs sonrası yaptırılabilecek
23:36 - Deniz salyası içme suyu tesisinin filtrelerini tıkadı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam