1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Lojmanların Maliye'ye devrine Y.D.

Danıştay, Türk Enerji-Sen'in, mülkiyeti Sümer Holding A.Ş ait Ankara Çankaya Emek Mahallesindeki 2.695 metrekarelik arazi ve arazi üzerindeki tüm taşınmazların "eğitim ve kültür hizmetlerinde kullanılmak" kaydıyla hazineye devrine ilişkin Özeleştirme Yüksek Kurulu kararının iptaline ilişkin açtığı davada, davanın esastan sonuçlanıncaya kadar durdurulmasına karar verdi.
16 Ağustos 2014 19:11
Yazdır
Lojmanların Maliye'ye devrine Y.D.

Danıştay, Türk Enerji-Sen'in, mülkiyeti Sümer Holding A.Ş ait Ankara Çankaya Emek Mahallesindeki 2.695 metrekarelik arazi ve arazi üzerindeki tüm taşınmazların "eğitim ve kültür hizmetlerinde kullanılmak" kaydıyla hazineye devrine ilişkin Özeleştirme Yüksek Kurulu kararının iptaline ilişkin açtığı davada, davanın esastan sonuçlanıncaya kadar durdurulmasına karar verdi.

TÜRK ENERJİ-SEN: YAPILAN İŞLEMDE KAMU YARARI GÖZETİLMEMİŞTİR

Türk Enerji-Sen tarafından açılan yürütmeyi durdurma talepli iptal davasında; Sümer holding AŞ'ye ait Ankara İli Çankaya İlçesi Emek Mahallesinde bulunan taşınmazların kamu yararı çerçevesinde Bila bedel eğitim ve kültür hizmetlerinde kullanılmak üzere Maliye Hazinesine devredilmesine, taşınmazların devri hususunda Holding'in yetkilendirilmesine, tarafların lüzumlu gördükleri sair konuları düzenleyecekleri protokollerle tespit etmelerine ilişkin 09.12.0213 tarihli ve 2013/185 sayılı özelleştirme Yüksek Kurulu kararının iptali talep edilmiş, dava dilekçesinde;

"Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanunun 2. Maddesinin i) bendinde; "Özelleştirme uygulamalarında, milli güvenlik ve kamu yararının gerektirdiği durumlar hariç, kamu kurum ve kuruluşları ile kamu tüzel kişiliğine sahip eğitim kurumları ve mahalli idarelere devir yapılmaması," Hükmüne yer verilerek, ancak kamu yararının mümkün olduğu hallerde devri işleminin yapılabileceği hükme bağlanmıştır.

Kanunun kamu yararını istisna tuttuğu hallerde, yapılan işlemin amacının ne olduğunu açıkça ortaya konulması gerekmektedir. Davalı idare "eğitim ve kültür hizmetlerinde kullanılmak üzere" ifadesini kullanarak genel bir kavramla işlem tesis etme yoluna gitmiştir.

Maliye hazinesinin söz konusu taşınmazları ne maksatla kullanacağı, bu amaçla hangi kuruma devredileceği, tahsis edilen kurumun unvanı, kullanım adresinin mülkiyetin verildiği kurum gibi esaslı unsurlar; benzer Özelleştirme Yüksek Kurulu kararlarında yer almaktayken, davalı idare belirsiz bir kavram kullanarak, idari işlemin asıl amacını ortaya koymamıştır." Yapılmak istenen işlem nedeniyle, lojmanlarda oturanlarda dahil bir çok kamu çalışanının mağdur olduğu bu mağduriyetin hiçbir hukuksal dayanağı olmadığı gerekçelerine yer verilmişti.

DANIŞTAY: DEVLETİN İŞ VE İŞLEMLERİNDE KAMU YARARI GÖZETİLMELİDİR

Türk Enerji-Sen'in yürütmeyi durdurma talepli iptal davasına, davanın esastan son sonuçlanıncaya kadar durdurulması kararı veren Danıştay, "Özelleştirme uygulamalarına ilişkin 4046 sayılı kanunla konulan amacın "ekonomik verimlilik artışı ve kamu giderlerinde azalma sağlamak olduğu" istisnai hallerde milli güvenlik ve kamu yararının gerektirdiği durumlarda kamu kurum ve kuruluşlarına devir yapılabileceği vurgulanmış, yürürlüğü durdurulan işlemde ise; dava konusu Çankaya Emek'te yer alan arsa ve üzerindeki taşınmazların eğitim ve kültür hizmetlerinde kullanılmak üzere, Maliye Hazinesine devredilmesini zorunlu kılan sebeplerin zorunlu bir biçimde ortaya konulmadığı, devirden sonra hangi amaçla nasıl ve hangi kamu kurum ve kuruluşu tarafından kullanılacağının açıkça belirtilmediğini, bu nedenle 4046 sayılı kanunun 2. Maddesinin 1. Fıkrasının (i) bendi gereğince; " eğitim ve kültür hizmetlerinde" kullanılmak kaydıyla bedelsiz olarak Maliye Hazinesine devredilmesine dair işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır." gerekçesine yer vermiştir.

Türk Enerji-Sen tarafından açılan söz konusu iptal davası başkanlığını Başbakanın yaptığı ve dört Bakandan teşekkül etmiş Özelleştirme Yüksek kuruluna Karşı, işlemi bu kurulun tesis etmesi nedeniyle açılmıştır. Danıştay tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararı ile; toplum yararına olması gereken ve üstün nitelikteki kamu yararı kavramının devletin iş ve işlemlerinde var olmasının mutlak bir nitelik taşıdığı, kamu yararı taşımayan, kamunun ihtiyacını gözetmeyen, soyut nedenlere dayalı, geleceği belirsiz işlemlerin hukuka uygun olmadığı açıkça vurgulanmıştır.

MAHKEME KARARI

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:05 - Girişte, bir dereceyi almayan mühendislik mezunu memur ne yapmalı?00:02 - 6 Aralık 2019'dan önemli gündem başlıkları23:46 - Denizli'nin 4 ilçesinde AK Parti İlçe Başkanları istifa etti23:41 - Belediye Başkanı maaşını derneklere aktarıyor23:36 - Son depremlerle birlikte DASK başvuruları 6 kat arttı23:30 - Bu okulda diploma alan kendi işinin patronu oluyor23:24 - Doktorların yurt dışı seyahat sıkıntıları için kanun teklifi23:19 - Türk narenciyesi ilk kez Uruguay pazarına giriyor23:14 - 'Derin dondurucularda satış patlaması var'23:09 - Sakarya Valiliği'nden 'siyanürle intihar' açıklaması
23:04 - 'İstanbul'da günde 20 bin asılsız acil çağrı geliyor'22:58 - 'Ankara'nın marka olmasında üniversitelerin rolü fazla'22:51 - Türk kardiyologlara büyük ödül22:46 - Eşini öldüren kocaya 'iyi hal' indirimiyle müebbet hapis22:41 - İkinci bir imar barışı mı geliyor?22:36 - Orman muhafaza memuru tarlada ölü bulundu22:30 - Halfeti'nin simgesi karagül daha çok kişiye ulaşacak22:24 - Vanlı öğrenciler balık ve sebzeyi bir arada yetiştirecek
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Diyarbakır annelerinin evlat nöbetini destekliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam