1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kamu Yönetimi Temel Yasa Tasarısı, önümüzdeki dönemde yapı denetimi konusundaki yetki ve sorumlulukları Merkez'den alıyor.

05 Şubat 2004 07:35
+Aa- Yazdır

Kamu Yönetimi Temel Yasa Tasarısı, önümüzdeki dönemde yapı denetimi konusundaki yetki ve sorumlulukları Merkez'den alıyor.

Kamu Yönetimi Temel Yasası'yla her ilde, mahalli idareler ve bağlı kuruluşlar ile bu idareler tarafından kurulan birlik ve işletmeleri denetleyecek halk denetçisi seçilecek.

Konya'da çöken bina, yapı denetimi ve bina güvenliğini yeniden gündeme getirdi. Meclis komisyonlarından geçen ve Genel Kurul'da görüşülmeyi bekleyen Kamu Yönetimi Temel Yasa Tasarısı, önümüzdeki dönemde yapı denetimi konusundaki yetki ve sorumlulukları Merkez'den alıyor.

Tasarı yasalaştıktan sonra, çöken binalardan sadece müteahhitler değil, aynı zamanda binaları yapan yerel yönetimler de sorumlu olacak. Yetkililer, tasarının yasalaşmasından sonra tüm sorumluluğun müteahhitlere yüklenerek sorumluluktan kaçma döneminin biteceğini belirtiyorlar.

Yüksek eğitimli olması şart
Tasarı, bir 'ilk'e de imza atarak halk denetçileri kurulmasını öngörüyor. Tasarıya göre her ilde, mahalli idareler ve bunlara bağlı kuruluşlar ile bu idareler tarafından kurulan birlik ve işletmeleri denetleyecek halk denetçisi seçilmesini öngörüyor.

Binaların sağlam olup olmadığını denetlemekle görevli müşavirlik firmalarını ve bu firmaları denetleyecek mahalli idareleri denetleyecek olan en üst denetim organı olan halk denetçisi de yüksek eğitimli olacak. Tasarı, halk denetçisinin, "hukuk, iktisat, işletme, maliye, kamu yönetimi, çalışma ekonomisi alanlarında en az dört yıllık yükseköğretim kurumlarından mezun veya bu alanlarda lisansüstü derecesi olan ve en az on yıl mesleki tecrübe sahibi" olmasını zorunlu kılıyor. Halk denetçisi, il özel idareleri tarafından seçilecek. Halk denetçisi, asliye hukuk mahkemesinde görevinin devamı süresince işlerini tam bir dikkat, dürüstlük ve tarafsızlık ile yürüteceğine, kanun hükümlerine aykırı hareket etmeyeceğine dair yemin ederek görevine başlayacak. Halk denetçisi, görevinin devamı süresince, herhangi bir kamu kuruluşunda veya özel kuruluşta ücretli bir işte çalışamayacak.

Yenişafak

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
03:18 - Fethiyeliler yangını söndürmek için seferber oldu01:32 - CHP, Konya'daki olaya ilişkin harekete geçti01:23 - Bakan Gül: Konya'da gerçekleşen menfur cinayetler çok yönlü soruşturulmakta00:56 - Kılıçdaroğlu'dan hükümete orman yangını eleştirisi00:21 - 24 ildeki 84 orman yangınına nasıl müdahale edildi?00:18 - Konya'daki katliamla ilgili provokasyon uyarısı yapıldı
00:07 - 'Çokça dilekçe verdiğine göre akıl hastası değildir' gerekçesini Danıştay kabul etmedi00:02 - 31 Temmuz 2021'den önemli gündem başlıkları00:02 - DEVA Partisi, tüm il yönetimini görevden aldı23:42 - Bakan Koca: 6 il sarı kategoriye geçti23:31 - Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar23:30 - Sakarya eski Valisi Hüseyin Avni Coş hayatını kaybetti
23:29 - Soylu: Konya'daki katliam Türk Kürt kavgası değil, 11 yıllık mesele23:10 - Oktay'dan orman yangınlarına ilişkin açıklama23:08 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın Antalya'ya gidecek23:03 - 5 Bakan yangınlara ilişkin değerlendirme toplantısı yaptı23:01 - İstanbul dahil 27 ilde ormanlık alanlara girilmesi yasaklandı
22:47 - Ekiplere su taşırken hayatını kaybeden Şahin toprağa verildi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam