1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Aday öğretmenlik süreleri ve okul müdürü görevlendirmesi

MEB'de okul müdürü olarak nasıl atanırım?
27 Ekim 2014 10:36
Yazdır
Aday öğretmenlik süreleri ve okul müdürü görevlendirmesi

SORU: 04/09/2006 yılında göreve başladım. Şu an 8 yılı geçmiş oluyorum. Fakat başvuru yapamıyorum. Gerekçe ise aday öğretmenlik sayılmaz deniliyor.
Ayrıca benim 1.5 yıl atanmış müdür yardımcılığım ve 2.5 yılda görevlendirme müdür yardımcılığım var. Aynı maddenin c fıkrasında 3 yıl süresinde asaleten ibaresi olmamasına rağmen burada da görevlendirme sürelerim sayılmıyor. Bakanlığa başvurdum, topu il milli eğitime attılar. Onlar ise yönetmelikte aksi bir açıklama olmamasına rağmen atanmış müdür yardımcılığı geçerli diyorlar. Kelime oyunları içinde boğulmuş durumdayım. Size göre atanma şartlarını taşıyor muyum?

CEVAP: Öncelikle 657 sayılı Kanun'un 'İkinci görev verilecek memurlar ve görevler' başlıklı 88'inci maddesinde; Asıl görevlerinin yanında öğretmenlere; okul ve enstitü müdürlüğü, başyardımcılığı ve yardımcılığı görevlerinin ikinci görev olarak yaptırılabileceği hüküm altına alınmıştır.

Bu çerçevede çıkarılan Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik'in 'Müdür olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar' başlıklı 6'ncı maddesine göre müdür olarak görevlendirileceklerde şu şartlar aranmaktadır:

1- Müdür olarak görev yapmış olmak.

2- Müdür başyardımcısı olarak en az iki yıl görev yapmış olmak.

3- Kurucu müdür, müdür yardımcısı ve müdür yetkili öğretmen olarak ayrı ayrı veya müdür başyardımcılığı dahil toplam en az üç yıl görev yapmış olmak.

4- Bakanlığın eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı dışındaki şube müdürü veya daha üstü kadrolarda görev yapmış olmak.

5- Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak asaleten en az sekiz yıl görev yapmış olmak.

Aday öğretmenlikte geçen süreler Müdür atamasında dikkate alınır mı?

Madde metninde geçen 'Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak asaleten en az sekiz yıl görev yapmış olmak' ifadesine göre aday öğretmenlikte geçen süreler dikkate alınır. Çünkü, madde metninde asaleten ifadesi kullanılmış olup, asil ifadesi kullanılmamıştır. Asaleten ifadesi vekaleten yapılan görevlerle ayrım yapmak için kullanılan bir ifadedir. Özellikle MEB'de vekil öğretmenlik yaygın olarak kullanıldığı için böyle bir ayrıma gidildiğini düşünüyoruz. Aksi takdirde madde metninde; adaylık dönemi hariç en az sekiz yıl görev yapmış olmak şeklinde düzenleme yapılması gerekirdi.

Ayrıca, okul müdürü ve yardımcılıkları ikinci görev olduğu için bunların yürütümünde asil veya vekil ayrımına gidilemez. Asalet veya vekalet kavramları kadrolarla alakalıdır. Bu görevlerde ise boş kadroya gerek yoktur. Kaldı ki okul müdürlüğü kadroları 190 sayılı KHK'da da yoktur ve bu görevler kadro şartı aranmaksızın ikinci görev olarak yürütülmektedir.

Yine, üst düzey görevlere yapılan atamalarda da adaylık döneminde geçirilen sürelerin dikkate alınmaması gibi bir durum söz konusu olamaz. Yazımızın kaynağı ise 657 sayılı Kanun'un geneli olup, bu kanun dikkatlice incelendiğinde ne demek istediğimiz anlaşılacaktır. Bu nedenle, MEB tarafından uygun görülmesi ve diğer şartların taşınması halinde hizmet sürenizin müdür olarak atanmanıza engel bir hal olmadığını düşünüyoruz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 2
7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:11 - Dolarda tarihi zirve: 6.15 TL17:03 - Tarım işçilerini taşıyan minibüs ile otomobil çarpıştı: 1 ölü16:57 - Bakan Kasapoğlu'ndan 'Gezi Parkı' açıklaması16:52 - Altın rekor kırmaya devam ediyor16:46 - Aktif görevdeki 8 polise soru sızdırmadan gözaltı16:34 - Dolandırıcıların son kurbanı eski rektör, 117 bin dolarını kaptırdı16:24 - Kırıkkale'deki komiser yardımcılığı sınavı soruşturmasında 1 tutuklama16:21 - Uçak kazası soruşturmasında kaptan pilot adliyeye sevk edildi16:13 - Lavrov: Rusya, Türkiye ile yeni görüşmelere hazırlanıyor16:06 - Öğrencilerin keşfi ile artık araçlar yolda kalmayacak
16:02 - Ünlü Profesör: Türkiye ardı ardına depremlerle sarsılacak15:57 - İkinci elde en çok bu yaş araba satıldı15:54 - Emniyet Müdürü'nü şehit eden deşifre edilmemiş hücreye mensup15:44 - FETÖ'den ihraç edilen TRT çalışanına eşini öldürmekten ceza verilmedi15:41 - Öğretmeni, depremde hayatını kaybeden öğrencisi için gözyaşı döktü15:33 - 4 ay önce 'kapılı' önlem alınmıştı, hala yıkılmadı15:25 - Mersin'deki terör operasyonunda 3 tutuklama15:11 - Araçlarla ilgili tüm bilgiler tek bir sayfada olacak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2002'den bu yana, en çok beğendiğiniz Milli Eğitim Bakanı kimdir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam