Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

YLSY nedir, ne değildir?

10 soruda, YLSY eğitimine dair soru ve cevaplar
31 Ekim 2014 19:32
+Aa- Yazdır
YLSY nedir, ne değildir?

Memur olarak çalışanlar, YLSY kontenjanlarına başvurabilir mi?

Memur olarak çalışanların, YLSY ile yurt dışında eğitim görebilmesi için istifa etmeleri zorunludur.

YLSY programlarına başvurabilmek için dil şartı var mıdır?

Hayır dil şartı yok. YLSY kapsamında yurt dışında okuma hakkı kazananlar eğer ilgili dil bilgisine sahip değilse yurt içinde ve yurt dışında dil eğitimi de alabilmektedir.

YLSY seçimi nasıl yapılmaktadır?

100 üzerinden en az 70 olan ALES puanın yüzde 40'ı, sözlü sınavın yüzde 40'ı ve mezuniyet notunun yüzde 20'si ile YLSY yerleştirme puanı bulunmaktadır. Adaylar bu puanları ile tercih yapabilmektedir.

Mecburi Hizmet yükümlüğü ne kadardır?

Mecburi hizmet yükümlülüğü yurt için kurslarındaki eğitimden dolayı bire bir, yurt dışı eğitimde ise iki katıdır.

Eğitimi yarıda bırakanlar veya başarılı olmayanlar mali yükümlülüğü nedir?

Gerek yurt içindeki dil eğitimi, gerekse de yurt dışındaki esas eğitimi yarıda bırakanlar veya başarısız olanlar, kendilerine Devlet tarafından yapılan masrafları ödemek zorunda olacaktır.

Kim, dönüşte hangi kadroya atanacak?

1416 sayılı Kanunda yer alan açıklamalar, kılavuzda da yazmaktadır. Buna göre,
- Üniversiteler adına öğrenim görmeye hak kazananlar, doktora öğrenimlerini tamamladıktan sonra mecburi hizmet yükümlülüklerini ifa etmek üzere adına öğrenim gördükleri yükseköğretim kurumlarının ilgili kadrolarına atanacaklardır.
- Milli Eğitim Bakanlığı adına bu Kanun kapsamında yurt dışına gönderilenlerden gönderildikleri ülkede doktora öğrenimlerini tamamladıktan sonra mecburi hizmet yükümlülüklerini ifa etmek üzere yurda dönenler Milli Eğitim Uzmanı kadrolarına atanır.
- MTA, TAGEM, TPAO, SYGM, DSİ, ÇEM, OGM kurumları adına yurtdışına gidenler, yüksek lisans eğitimleri sonrasında, dönüşte öğrenimlerine uygun olarak mühendis, kimyager ve biyolog gibi kadrolara atanacaktır.

Yurtdışı süreleri aynen memuriyette geçmiş sayılacak..

1416 sayılı Kanunun 21. maddesi gereğince, Yurt dışında lisansüstü eğitim amacıyla geçirdikleri sürelerin tamamı memuriyette geçmiş sayılacaktır.

Yurt içindeki dil öğrenimi bursu ne kadar?

YLSY programlarına kabul edilenlerden, dil seviyesi olmayanlar yurt içinde dil eğitimi alabilecektir. Bu miktar lisansüstü öğrenciler için 720 liradır.

Yurt dışı aylığı ne kadardır?

Yurt dışı aylığı ülkeden ülkeye değişmektedir. Görmek için tıklayınız. Yurt dışında verilen burs, eğitim ihtiyacını karşılıyor mu? sorusuna İngiltere'de eğitim görmüş bir memurlar.net üyesinin cevabı için tıklayınız.

Devlet diğer masrafları da ödüyor mu?

YLSY kapsamında yurt dışına gönderilecek öğrencilerin, seviye tespit sınavlarına başvuru ücretleri, yurt dışına gidiş vize harçları, uçak biletleri, sağlık giderleri de Devlet tarafından karşılanmaktadır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 2
8 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Advertisement
SON HABERLER
01:52 - KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, helikopter kazasında şehit olanlar için taziyelerini iletti01:03 - Bakan Akar'dan açıklama: İncelemeler bugün başlayacak00:49 - Prof. Dr. Ömer Faruk Harman vefat etti00:37 - Denetim Elemanlarının Yolluk ve Diğer Ödemelerine dair Muhasebat Genel Müdürlüğü Genel Tebliği00:35 - İller Bankası Anonim Şirketi İnsan Kaynakları Yönetmeliği değişti00:33 - Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ek ders esaslarında değişiklik
00:25 - 2020 yılı tarımsal desteklemelere dair kararda değişiklik yapıldı00:21 - TSK Kanunundaki değişiklikler Resmi Gazetede yayımlandı00:20 - Oktay'dan şehit Korgeneral Erbaş'ın eşi ve ablasına taziye telefonu00:06 - Üst öğrenim bitiren memurun terfi tarihi hangi halde değişir?00:05 - 5 Mart 2021'den önemli gündem başlıkları23:59 - Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar
23:59 - Kılıçdaroğlu'dan istifa eden CHP'li vekile ilişkin açıklama23:54 - Kayseri Valisi: Turuncudan kırmızıya dönüyoruz23:50 - F-16 savaş uçaklarının ömrünü uzatacak yeni proje23:45 - Ucube FETÖ ilanına karşı dijital ekranlı kamyonet dolaştırıldı23:42 - Şehit Korgeneral Erbaş, FETÖ'cü hain için 'vur emri' çıkarmıştı
23:26 - Yeni Zelanda'da 8.1 büyüklüğünde deprem
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam