1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

KPSS ile atanan hemen yer değiştirebilir mi?

KPSS adayları yerleştikleri şehirden başka bir şehirde göreve başlayabilir mi?
20 Kasım 2014 20:17
Yazdır
KPSS ile atanan hemen yer değiştirebilir mi?

2014/2 KPSS tercih işlemlerine başvurular devam ediyor. Lise ve önlisans adayları tercihlerinde üniversite eğitimlerini de dikkate alıyorlar. Ancak bazı kararsızlıklar yaşıyorlar.

Tercih ve göreve başlama nasıl oluyor?

Adaylar KPSS yerleştirmelerinde, yaptıkları 30 tercihlerden birine yerleştirilirler ve yerleştikleri şehirde göreve başlarlar. İlgili kurum, yerleştirme sonuçlarından sonra adayın ilgili bilgi ve belgelerini alarak ataması yapar ve aday göreve başlar.

Yerleştiğim şehirden başka şehirde göreve başlayabilir miyim?

Hayır. Bu mümkün değildir. ilk defa göreve başlarken sadece yerleştiğiniz yerde göreve başlarsınız.

Üniversite eğitimi nedeniyle başka şehirde göreve başlanabilir mi?

Hayır. Yerleştiğiniz şehirde göreve başlamak zorundasınız. Daha sonrasında kurumun takdir hakkı ve uygun görmesi neticesinde üniversitenizin olduğu şehre atamanız yapılabilir. Ancak unutulmamalı ki mevzuatta eğitim nedeniyle yer değiştirme veya izin gibi düzenlemeler bulunmamaktadır. Bu kurumun takdir hakkına bağlı bir durumdur.

Eş durumu nedeniyle bu mümkün müdür?

Hayır. Yerleştiğiniz şehirde göreve başlayacaksınız. Ancak daha sonra kurumun yer değiştirme mevzuatı ve imkanlar doğrultusunda eş durumundan yeriniz değiştirilebilir.

Eşimin yanına gitmek için ne kadar beklemek gerekir?

Önemli olan yerleştiğiniz yerde göreve başlamaktır. Kurum mevzuatında istisnai engeller yoksa kişiler göreve başlar başlamaz bile görev yerini değiştirebilir. Ancak belirttiğimiz gibi kurumların görev yeri değişikliğini belli süre kısıtlayan düzenlemeler bulunmaktadır. Bunlar genel olarak ilk defa göreve başlama sonrası için belirlenen süre kotaları biçiminde olmaktadır ve kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir.

Sağlık nedeniyle göreve başlarken farklı şehir olabilir mi?

Maalesef bu da mümkün değildir. Adayın göreve başladıktan sonra başka şehre geçmesi mümkündür. Ancak bunun için yine kurumun mevzuatına uyulmalıdır ve bu kurumdan kuruma değişmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 1 1
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu başarılı buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam