1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Danıştay: Yönetmelikte olmayan kısıtlama, kılavuzla konulamaz

Danıştay İDDK, kanun ve yönetmeliklerle sınırlama getirilmeyen bir konuda, kılavuzla sınırlama getirilemeyeceğine karar verdi
26 Ocak 2015 15:05
+Aa- Yazdır
Danıştay: Yönetmelikte olmayan kısıtlama, kılavuzla konulamaz

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, KPSS kılavuzlarıyla ilgili önemli bir karar verdi.

Dava konu olay, sözleşmeli öğretmen iken görevinden ayrılanlara bir yıl süreyle kadrolu öğretmenlik kadrolarına başvurmamasını düzenleyen kılavuz hükmüyle ilgilidir. Günümüzde sözleşmeli öğretmen alımı yapılmamaktadır. Ancak karar sonucu, bundan sonraki tüm personel alım kılavuzlarını etkileyecek derecede önemlidir.

Danıştay İDDK şu hükümlere dikkat çekmiştir:

Anayasa 124: Başbakanlık, bakanlıklar ve kamu tüzel kişileri, kendi görev alanlarını ilgilendiren kanun ve tüzüklerin uygulanmasını sağlamak üzere ve bunlara aykırı olmamak şartıyla, yönetmelikler çıkarabilirler. Hangi yönetmeliklerin Resmi Gazetede yayımlanacağı kanunda belirtilir.
657 sayılı Kanunun 48. maddesi: Memuriyete girişte genel ve özel şartlar bu maddede yer almıştır.
3011 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanacak Yönetmelikler Hakkında Kanun: Kamu personeline ait genel nitelikteki yönetmelikler Resmi Gazetede yayımlanır.
Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar Hakkındaki Yönetmelik: KPSS'ye dair genel düzenleyici işlemler bu yönetmeliklerde yer almaktadır.

Danıştay bu hükümlere yer verdikten sonra, kanun ve yönetmeliklerde getirilmeyen bir sınırlamanın Kılavuzla getirilmeyeceğini belirtmiştir. İdari Dava Daireleri Kurulu, bu kararında ayrıca, askerliğini yapmamış olanların memur kadrolarına başvuramayacağına dair düzenlemeye dikkat çekmiştir. Kılavuzlarda yer alan söz konusu askerlik düzenlemesi, kanunun tanıdığı 3 hakkın sınırlanması nedeniyle iptal edilmiştir. Danıştay kararı için tıklayınız.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, yönetmeliğe göre bir alt hukuk normu olan kılavuzla sınırlamalar getirilmiş olmasını, oybirliğiyle iptal etmiştir. Gerekçeler dışında, karara hiçbir üyenin esastan muhalif olmaması oldukça dikkat çekicidir.

Danıştay'ın bu kararı, kanun ve yönetmeliklerde yer almayan bir sınırlamanın kılavuzlara konulamaması yönüyle oldukça önemlidir.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu
Esas no: 2011/237
Karar no: 2013/4436

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 2
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:17 - Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik00:48 - Bingöl'de 3.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi00:30 - Çavuşoğlu, Almanya'da eski Şansölye Schröder Gabriel ile görüştü00:27 - Bakan Koca'dan 'Dünya Ebeler Günü' mesajı: Sağlık hizmetleri doğumla başlar00:05 - THY, akılcı hamleyle yılın ilk 3 ayında kara geçti00:04 - Çakışan iki sınav ertelendi ama yine çakışıyor
00:02 - 6 Mayıs 2021'den önemli gündem başlıkları00:01 - Araştırma: 6 ila 7 saat gece uykusu kalp sağlığı daha faydalı00:00 - Bingöl karakovan balı ile bağışıklığınızı güçlendirin23:54 - Chelsea - Manchester City maçı İstanbul'da oynanacak23:52 - Jandarma ekibi iftarını uygulama noktasında yaptı23:44 - DPÜ'lü Araştırma görevlisi Resul Ay'dan uluslararası başarı
23:41 - Kiralık villalara talep 8 kat arttı23:40 - Sıcaklıkların artmasıyla birlikte kene tehlikesine dikkat!23:38 - Hal ile market arasındaki fiyat farkı dudak uçuklatıyor23:34 - İkinci el araba piyasasında durgunluk var23:29 - İstanbul'da binlerce çalışan anne bu kararı bekliyor
22:59 - Bilinçsiz ilaçlama nedeniyle 750 kovandaki binlerce arı öldü
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam