1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, kamu yönetimi reformunun şart olduğunu, bu çerçevede denetim mekanizmalarının yeniden yapılandırılması gerektiğini kaydetti.

16 Şubat 2004 14:46
+Aa- Yazdır
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, kamu yönetimi reformunun şart olduğunu, bu çerçevede denetim mekanizmalarının yeniden yapılandırılması gerektiğini kaydetti.

Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı`nca Başkent Öğretmenevi`nde düzenlenen ``Performans Ölçme ve Değerlendirme`` konulu seminere katıldı.

Seminerin açılışında konuşan Çelik, Kamu Yönetimi Temel Kanunu Tasarısı`nın gündemde olduğuna işaret ederek, ``Kamu yönetimi reformu, Türkiye`de gecikmiş bir konudur`` dedi.

70 milyonluk bir ülkede yönetimin tek elde toplanmasının mümkün olmadığını, yetkilerin paylaşılması gerektiğini ifade eden Çelik, ``Kamu yönetimi reformu şarttır. Bu çerçevede denetim mekanizmaları gözden geçirilmeli ve yeniden yapılandırılmalıdır`` diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı`nın 21. Yüzyıl`da nasıl olması gerektiği konusunda yeniden yapılanma çalışmalarının ilgili tüm çevrelerin görüşlerinin alınarak sürdüğünü ifade eden Çelik, bu çerçevede hazırlanan raporun sonuçlanma aşamasına geldiğini anlattı.

Bu çalışmayla bakanlığa makro açıdan bakıldığını ifade eden Çelik, ``Şimdi sıra mikro açıdan bakmaya geldi. Bütün birimlerimiz bu çerçevede kendisini masaya yatırıyor`` dedi.

Çelik, Teftiş Kurulu Başkanlığı`nın bugün düzenlediği seminerin de bu kapsamda düzenlendiğini söyledi.

Müfettişlere seslenen Çelik, müfettişlerin yol gösterici olmaları gerektiğini vurguladı. Çelik, müfettişlerin, yöneticilerin ve öğretmenlerin eksiklerini tamamlamalarını sağlayıcı yöntem izlemelerini istedi.

Bir müfettişin nasıl olması gerektiği konusunda yaşadığı bir olayı örnek veren Çelik, genellikle bir kuruma müfettişin geleceğinin, günler öncesinden ``adeta davul zurnayla duyurulduğunu`` söyledi.

Bunun denetim olmayacağını, kimsenin kimseyi kandırmaması gerektiğini söyleyen Çelik, denetimin özünün özeleştiri olduğunu vurguladı.

Çelik, müfettişlerin teftiş yaparken yöneticilerin ve öğretmenlerin değişime ve gelişime açık olup olmadığını, gelişmeleri takip edip etmediklerini de göz önünde bulundurmaları gerektiğini söyledi.

``Performans Ölçme ve Değerlendirme`` sisteminde hizmet alanların da bu sürece katıldıklarını anlatan Çelik, bunun son derece önemli olduğunu vurgulayarak, bu nedenle böyle bir seminer düzenlenmesini önemsediğini dile getirdi.

MEB Teftiş Kurulu Başkanı Muzaffer Doğan da, Performans Ölçme ve Değerlendirme sistemini anlattı. Okullar, yöneticilerin ve öğretmenlerin teftişinde yeni bir yol izleyeceklerini ifade eden Doğan, artık denetim sürecine öğrencilerin ve velilerin de katılacağını bildirdi.

HABER7

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
03:18 - Fethiyeliler yangını söndürmek için seferber oldu01:32 - CHP, Konya'daki olaya ilişkin harekete geçti01:23 - Bakan Gül: Konya'da gerçekleşen menfur cinayetler çok yönlü soruşturulmakta00:56 - Kılıçdaroğlu'dan hükümete orman yangını eleştirisi00:21 - 24 ildeki 84 orman yangınına nasıl müdahale edildi?00:18 - Konya'daki katliamla ilgili provokasyon uyarısı yapıldı
00:07 - 'Çokça dilekçe verdiğine göre akıl hastası değildir' gerekçesini Danıştay kabul etmedi00:02 - 31 Temmuz 2021'den önemli gündem başlıkları00:02 - DEVA Partisi, tüm il yönetimini görevden aldı23:42 - Bakan Koca: 6 il sarı kategoriye geçti23:31 - Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar23:30 - Sakarya eski Valisi Hüseyin Avni Coş hayatını kaybetti
23:29 - Soylu: Konya'daki katliam Türk Kürt kavgası değil, 11 yıllık mesele23:10 - Oktay'dan orman yangınlarına ilişkin açıklama23:08 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın Antalya'ya gidecek23:03 - 5 Bakan yangınlara ilişkin değerlendirme toplantısı yaptı23:01 - İstanbul dahil 27 ilde ormanlık alanlara girilmesi yasaklandı
22:47 - Ekiplere su taşırken hayatını kaybeden Şahin toprağa verildi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam